Kada god imate iskustvo u zdravstvenom sustavu u kojem smatrate da su prekršena vaša prava kao pacijenata, važno je da ono prijavite. Prečesto se dogodii da institucije ne primaju pritužbe te tako nisu upoznate s nezadovoljstvom pacijentica i pacijenata.
U kojim situacijama imam pravo na žalbu?
Imate pravo na žalbu kad god smatrate da su neka od vaših prava pacijenata prekršena ili pak ako ste ste doživjeli ponižavajuće, bolno i diskriminatorno iskustvo u bilo kojoj zdravstvenoj ustanovi. Više informacijea o tome možete pročitati u našem tekstu o pravima u zdravstvenoj skrbi.
Mogu li dati usmeni prigovor?
Možete, ali za usmene prigovore ne postoji nužno pismeni trag, i ne može biti anoniman. Usmene prigovore možete uputiti osoblju u jedinici na kojoj se prigovor odnosi (osoblju na odjelu, u ambulanti, na šalteru itd.), glavnoj medicinskoj sestri ili rukovoditelju jedinice na koju se prigovor odnosi.
Uvijek budite ljubazni i konkretni u komunikaciji. Ako ste uzrujani ili niste sigurni da ćete moći ostati pribrani dok podnosite usmeni prigovor, radije pošaljite pismenu pritužbu.
Kako napisati pritužbu?
Važno je navesti ključne informacije u pritužbi, tako da činjenice budu jasno navedene. Neke od informacije koje je potrebno navesti su:
-
Vaše ime, prezime, adresa, kontakt telefon i/ili adresa e-pošte;
-
Ime i prezime pacijenta (ukoliko se ne radi o vama);
-
Datum pisanje prigovora;
-
Mjesto (bolnica, ustanova ili ambulanta) gdje se dogodilo događaj na koji se odnosi pritužba;
-
Datum događaja na koji se odnosi pritužba;
-
Imena i prezimena djelatnika koji su uključeni u događaj (ukoliko ih znate);
-
Opis situacije;
-
Ako želite,možete napisati nekoliko rečenica o tome zašto smatrate da su vam prava prekršena.
Važno je da pritužbu potpišete (ako nije anonimna). Primjer pritužbe možete preuzeti kao Word dokument na kraju ovog teksta.
Mogu li poslati anonimnu pritužbu?
Najbolje je pritužbe potpisati imenom i prezimenom te navesti svoju adresu tako da vas nadležne institucije mogu kontaktirati u vezi ishoda pritužbe. No, ponekad to nije moguće. U tom slučaju, bolje je napisati i poslati anonimnu pritužbu nego dopustiti da kršenje prava prođe bez vaše reakcije. Upamtite, službeni odgovor možete dobiti samo ako ste u pritužbi naveli svoje puno ime i prezime i adresu za kontakt.
Kako i kome je najbolje poslati prigovor?
Kad tražite zaštitu svojih prava, učinite to pismeno i istovremeno kod više nadležnih tijela. Korisno je prigovore poslati poštom uz poštansku povratnicu, tako da imate dokaz da je vaš prigovor uručen. Ako šaljete prigovore e-poštom, provjerite da imate točnu i službenu adresu ustanove ili tijela kojem se obraćate. Svakako si zadržite kopiju poruke na kojoj je jasan datum kojeg ste ga uputili.
Nakon što ste prigovor napisali, možete ga poslati nadležnim institucijama.
Podnijela sam prigovor na postupanje tijekom porođaja. Službeno, u našoj bolnici to znači da sam poslala na Povjerenstvo za kvalitetu. U dugom odgovoru, osim uobičajenog teksta dobila sam i podatak da je to tom ginekologu prvi prigovor, što me je malo čudilo i baš zato mi je drago da sam ga napisala. Žene stvarno treba ohrabriti da podnose službene prigovore na postupanja u rađaonama - što zbog pisanog traga, što zbog toga što cijeli niz ljudi u sustavu moraju pregledati taj dopis, što dugoročno može biti poriv da se promijeni ponašanje.