Za vrijeme pokreta poput #PrekinimoŠutnju, mnogi ljudi nisu sigurni kako postupati, pogotovo muškarci koji razumiju problematiku, ali ne znaju kako biti od pomoći. Ovaj snažan pokret na vidjelo je stavio mnoge teme o kojima u Hrvatskoj nije uobičajeno razgovarati, i svi mi moramo govoriti o njima. Ovo nije pokret koji je “samo” za feministkinje, niti je “samo” za žene - ako želimo išta postići, svi mi moramo prekinuti šutnju i podignuti glas.
Tko može podržati #PrekinimoŠutnju
Da biste podržali pokret #PrekinimoŠutnju, nije nužno da ste imali loše iskustvo u hrvatskom zdravstvenom sustavu. Nije nužno da ste rađali, niti da ste žena. Ovo je sustavni problem, koji se neće moći riješiti tako da “promijenimo pojedince koji loše rade” već je neophodno promijeniti stavove i jasno osuditi ono što je do jučer možda bilo prihvatljivo - i za to su potrebni saveznici iz svih dijelova društva.
Kako biti saveznik ili saveznica
1) Podržite pokret u svojim krugovima - jasno se opredijelite i pričajte o pokretu na poslu, u krugovima prijatelja i obitelji i na društvenim mrežama. Osudite neprimjerena ponašanja i prakse na glas.
Možete se priključiti javnim akcijama čitanja priča, podržati druge da ih organiziraju, ili pomoći u akciji Ostavimo trag.
2) Slušajte priče žena koje dijele svoja iskustva - govoriti o traumatičnim iskustvima iznimno je teško jer ih žene tada ponovno proživljavaju. Osjećaje poput srama, poniženja, boli i ljutnje nije lako dijeliti sa drugima.
Slušajte. Klimajte glavom. Riječi poput: “Žao mi je da ti se tako nešto dogodilo. Slušam, i neću te osuditi.” mogu biti od velike pomoći.
3) Nemojte tražiti objašnjenja ili reći “da sam ja bila na tvom mjestu ja bih…” - vaša uloga je da slušate, da ne osuđujete i ne tražite objašnjenja ili razloge kako su se žene mogle drukčije ponijeti ili “boriti”. Niste bili u toj situaciji i ne možete nekome suditi zbog načina na koji (ni)su reagirali, niti znate kako biste sami u istoj situaciji reagirali.
4) Zauzmite se za druge - ako vidite ili slušate kako neki zdravstveni djelatnik/ca vrijeđa, sramoti ili radi nešto što ne bi trebao/la pacijentici ili kolegi/ci, umjesto da šutite, kažite glasno: "Takvo ponašanje nije prihvatljivo!" Pričajte izravno ženi koja je žrtva u toj situaciji, kažite da ste tu i da može se osjećati slobodno reći ako želi da njoj skrb pruža drugi zdravstveni djelatnik/ca, i da ne mora trpiti poniženja ili lošu skrb. Ako ne možete u trenutku reagirati, dajte osobi do znanja da takvo ponašanje nije u redu kasnije, makar nasamo.
Nema veze koliko vam se čini banalno ili nevažno, potrebno je takvo ponašanje, koliko bilo suptilno, nazvati onime što ono jest i dati do znanja da nije u redu.
5) Budite uz žene u svom životu - Ukoliko znate da neka žena iz vašeg života - bila to vaša partnerica, majka, sestra, prijateljica, sestrična, kolegica, mora otići na hitnu, u bolnicu na pregled ili pak na porod, ponudite joj da možete ići sa njom. Možda će prihvatiti, možda ne, ali činjenica da zna da nije sama će ju možda ohrabriti da se zauzme za sebe i svoja prava, jer zna da ima podršku. Ako ne želi da vi budete uz nju, nemojte to shvatiti osobno, već ju potičite da pozove nekog drugog da ne bude sama.
6) Nemojte tražiti pohvale - činjenica da ste saveznik/ca u pokretu znači da ste dobra osoba koja reagira kad vidi nepravdu. Ne znači da vas treba za svaku stvar pohvaliti niti isticati. Vašim istupima dižete ljestvicu prihvatljivog ophođenja i ponašanja i to je velika stvar.
7) Pružajte praktičnu pomoć pokretu - Možete se javiti organizacijama koje koordiniraju pokret i nuditi svoje znanje ili pomoć, volontirati u akcijama ili pripremi istih, ili pak donacijom pomoći da pokret bude održiv.
Za kraj, ako radite u zdravstvu ili u poslu gdje ste u doticaju sa ljudima koji su u podređenom položaju u odnosu na vas, budite svjesni toga i razmatrajte vlastito ponašanje. Ako ste ikad nekoga ponizili ili sramotili, ili pak ste bili uz kolegu/icu koji je to radio, prepoznajte to. Svjesno radite na tome da se prestanete tako ponašati ili da to podržavate kod drugih.
Ako želimo da zdravstveni sustav bude bolji za našu djecu i unuke, moramo se založiti za promjene danas, i zato su saveznici iz svih dijelova društva neophodni.
Napisao/la: Roda
Photo: Tisja Kljaković Braić (Tisja Kljaković Art) Ona i On pred rađaonom Photo: Tisja Kljaković Braić (Tisja Kljaković Art) Ona i On pred rađaonom