Tematsko izvješće udruge Roda i Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova
Već dugi niz godina Roda upozorava na kršenje prava žena te nepoštivanje smjernica temeljenih na znanstvenim dokazima u području zdravstvene skrbi za reproduktivno zdravlje žena.
Pitanja poput znanstvene utemeljenosti određenih ginekoloških pregleda i postupaka, mogućnosti informiranog izbora tijekom ginekoloških zahvata, trudnoće i poroda te nepoštivanja praksi koje su dokazane kao korisne i sigurne za žene i djecu pitanja su koja žene u Hrvatskoj postavljaju već niz godina, a na koja sustav nema zadovoljavajući odgovor.
Daleko prije nastupanja krize uslijed pandemije gomilali su se problemi u skrbi za zdravlje žena koji su dosegnuli svoj vrhunac tijekom kampanje #prekinimošutnju u jesen 2018. godine. Javnost je tada doznala o bešćutnim i okrutnim postupcima izvođenima bez anestetika kojima su pacijentice bile izložene tijekom različitih ginekoloških postupaka, kiretaže nakon pobačaja, punkcije jajnih stanica, biopsije te šivanje međice nakon poroda. Iskustva više od tisuću žena u zdravstvenom sustavu pokazala su brojne probleme koji se u svijetu već odavno prepoznaju kao ginekološko/opstetričko nasilje.
Unatoč brojnim ponižavajućim iskustvima žena, oko tristo napisa u različitim medijima te apelima za izradu Akcijskog plana za zdravlje žena do unapređenja zdravstvenog sustava nije došlo. U tako narušen sustav, pojavom pandemije uvedene su mjere upitne vrijednosti i prakse koje se kose s preporukama struke. Posebno zabrinjava to što se može očekivati da će uvedene prakse, koje su suprotne stručnim smjernicama, djelomično ostati prisutne u zdravstvenom sustavu dulje vrijeme nakon završetka pandemije jer će se smatrati mjerama opreza, a započete pozitivne promjene i prakse, koje definiraju inicijative Rodilište prijatelj djece i Rodilište prijatelj majke, bit će narušene.
Zbog svega toga Roda je krajem veljače 2020. godine počela pratiti, prevoditi i javno objavljivati stručne smjernice koje su zatim bile poslane stručnim društvima te Ministarstvu zdravstva Republike Hrvatske uz zahtjeve da se postupa u skladu s njima.
U srpnju je provedeno istraživanje u kojemu je sudjelovalo 1485 žena, a rezultati su navedeni u dokumentu pred vama. Ovdje možete pročitati Tematsko izvješće udruge Roda i Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova o dostupnosti skrbi za reproduktivno zdravlje žena u vrijeme pandemije bolesti COVID-19.
Napisao/la: Roda
Projekt „Zagovaranje za zdravstvenu skrb žena temeljenu na dokazima u doba pandemije COVID – 19“ je podržan sa 5.000 eura financijske podrške Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP i Norveških grantova. Ovaj sadržaj omogućen je financijskom podrškom Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP i Norveških grantova. Sadržaj na portalu isključiva je odgovornost udruge Roditelji u akciji - Roda i ne odražava nužno stavove država donatorica i Upravitelja Fonda.