Volonteri/ke korak bliže volontiranju u Vizijama
Nakon što nam se na objavljen poziv javio velik broj volonterki (i jedan volonter), njih 36 odazvalo se na edukaciju koju smo u suradnji s našim partnerima organizirali za njih u Osijeku, 10. prosinca 2014. godine.
Edukacija je potrajala cijeli dan, a bila je tek uvod u sve ono što bismo našim volonterkama htjeli ponuditi tijekom volontiranja u Vizijama, a što smo planirali i za neke buduće edukacije.
Ovom smo prilikom upoznali volontere/ke s njihovim pravima koja proizlaze iz Zakona o volonterstvu, s Etičkim kodeksom volontera i Potvrdom o stečenim kompetencijama tijekom volontiranja. Nastavili smo nešto konkretnije s izlaganjem o osnovama bontona i komunikaciji s osobama s invaliditetom uz mnoštvo primjera iz prakse, nakon čega je uslijedilo izlaganje o savjetodavnim vještinama u radu s roditeljima. Kroz vješto isprepletenu teoriju i praksu te različite zanimljive vježbe i igre, svi smo se vjerojatno zapitali kako se uopće još razumijemo kada se komunikacija u kojoj se međusobno razumijemo doima tako složenom. Edukacija je završila korisnim izlaganjima o odgovornom roditeljstvu i razvojnim potrebama djece u različitoj dobi. Kako bismo lakše razumjeli roditelje dobro je znati ponešto i o potrebama djece jer upravo je zadovoljenje potreba djece jedan od najvećih izazova u roditeljstvu.
Kao organizatorima volontiranja bile su nam posebice zanimljive evaluacije koje su pokazale da su mlade nezaposlene žene i te kako žedne konkretnog znanja, onog praktičnog koje se stječe na terenu u radu s korisnicima i u komunikaciji sa stručnim mentoricama. Priliku za to pružit ćemo im već krajem siječnja kada će zajedno sa stručnim mentoricama, kroz mobilne timove, nastojati približiti podršku osjetljivim skupinama roditelja. Sljedeću edukaciju nastojat ćemo učiniti još boljom, osluškujući potrebe naših volonterki.
Veliko hvala svim volonterima/kama koji su sudjelovali na ovoj edukaciji i tako pokazali koliko im je važno dobiti za sebe nešto konkretno kako bi u svojoj zajednici mogli još konkretnije pružiti potrebnu podršku.
Zahvaljujemo i našim stručnim mentoricama i izlagačicama bez kojih edukacija ne bi bila moguća: Vlatki Kuić, Marini Mišanović, Jasni Čupen, Sanji Koić, Ivi Krešić Kozonić, Ružici Branković i Ružici Pandža.
Napisao/la: Roda
Sadržaj ovog materijala isključiva je odgovornost udruge RODA. RODA provodi projekt VIZIJE u partnerstvu s Centrom za socijalnu skrb Osijek, Centrom za socijalnu skrb Virovitica, Centrom za socijalnu skrb Vukovar, Organizacijom za građanske inicijative – OGI, Osijek, te organizacijom S.O.S. – savjetovanje, osnaživanje, suradnja, Virovitica. Ukupna vrijednost projekta je 127.331,07 eura. Projekt je sufinancirala Europska unija u okviru IPA instrumenata predpristupne pomoći, IV komponenata - Razvoj ljudskih potencijala (IPA4.1.5.2.3.01.c02), u sklopu EU programa dodjele bespovratnih sredstava "Podrška programima organizacija civilnog društva aktivnih u području volonterstva za jačanje gospodarske i socijalne kohezije" u iznosu od 108.231,41 eura. Provedbena tijela su Ured za udruge i Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva u Republici Hrvatskoj.