Industrija mliječnih formula, stavljajući profit na prvo mjesto, odgovorna je za smrt preko 800.000 djece godišnje u zemljama trećega svijeta. Pogledajte s nama film u kojem, prateći (istinitu) priču Pakistanca Syeda Aamira Raze, Tanović raskrinkava praksu Nestlea koja već desetljećima uzrokuje smrti djece u najsiromašnijim zemljama svijeta.
Roda dovodi Tigrove na 12. Human Rights Film Festival
Prateći istinitu priču 24-godišnjeg Pakistanca Syeda Aamira Raze, prodavača zaposlenog u velikoj korporaciji, u filmu nazvanoj Lasta, Tanović raskrinkava praksu Nestlea koja već desetljećima uzrokuje smrti djece u najsiromašnijim zemljama svijeta.
Mladi Pakistanac se kao trgovac mliječnim formulama uspinje na korporativnoj ljestvici sve dok mu jedan liječnik na njegovo pitanje o tome zašto djeca umiru u siromašnim mjestima i onima gdje je voda nečista, jasno odgovara: „Zbog ljudi poput vas."
Mladi Syed Aamir Raza tada shvaća da je on, kao i brojni zaposlenici kompanija koje agresivno nude mliječne formule zdravstvenom osoblju, uvjeravajući ih u superiornost tog proizvoda, suodgovoran za smrt nedojene djece u njegovoj zemlji. Protagonist daje otkaz i kreće u borbu za istinu u kojoj ga podržava IBFAN (International Baby Food Action Network), svjetska mreža organizacija i pojedinaca koji štite majke i djecu od agresivnog marketinga industrije dječje formule, a čija je članica i Roda.
Iako se ovaj događaj zbiva u Pakistanu, priča je, na žalost, univerzalna. Industrija mliječnih formula, stavljajući profit na prvo mjesto, odgovorna je za smrt preko 800.000 djece godišnje u zemljama trećega svijeta (Izvor: SZO).
Marketinške prakse na koje Raza upozorava opisane su 1999. godine u knjizi Milking Profits. Nakon prijetnji njemu i njegovoj obitelji, Syed Aamir Raza prisiljen je izbjeći iz Pakistana, žrtvujući u svojoj 17-godišnjoj borbi s Nestleom sve. Danas živi u Kanadi gdje radi kao taksist.
Tanović, režiser i koscenarist (uz Andyja Patersona), ovog hrabrog i angažiranog filma, od 2006. godine tražio je producente koji će se usuditi uložiti u film koji otvoreno govori o neetičnim marketinškim metodama tvrtke koja u utrci za profit ne bira žrtve.
Film je premijeru imao 8. rujna 2014. na Toronto International Film Festivalu (TIFF), a na 62. Međunarodnom filmskom festivalu u San Sebastianu u Španjolskoj dobio je Nagradu za altruizam - nagradu koja se dodjeljuje filmu koji promiče i naglašava ljudske vrijednosti koje pokreću pojedince na solidarnost i žrtvovanje za dobrobit drugih.
Film će se na Human Rights Film Festivalu prikazati:
- u Rijeci u petak 12. 12. u 21h u Art-kinu Croatia,
- u Zagrebu u subotu 13.12. u 18 sati u Kinu Europa.
Ulaz na projekcije je besplatan, ali svojom donacijom možete pomoći dovođenju Tigrova.