Naime, u odredbama članka 2. ZSPC definira bicikl kao vozilo, što znači da se prema tom Zakonu biciklist smatra vozačem vozila, pa stoga obilježeni pješački prijelaz, odnosno nogostup, nisu prometne površine namijenjene i za kretanje biciklista, osim u slučaju kada pored sebe guraju bicikl, odnosno kada ne upravljaju biciklom.
No, nedostatak biciklističkih staza nerijetko ponuka vozače bicikla da se kroz grad kreću pješačkim nogostupima, što predstavlja prekršaj prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama te opasnost za pješake koji se također ondje kreću i razumljivu ogorčenost kad pored njih projuri biciklist. Pješaci i vozači automobila često ne očekuju bicikliste na nogostupu, što može rezultirati nesrećama i sudarima.
Ako već kršite zakon krećući se nogostupom, budite među pješacima nenametljivi gosti. Vozite polako i čekajte da vam se otvori slobodan prolaz. Nemojte zvonjenjem i jurnjavom tjerati pješake da skaču u stranu i zapamtite da ništa ne opravdava jurnjavu među pješacima.
Nogostup je opasan za bicikliste i zbog čestih prepreka poput kanti za smeće, klupa, znakova i drugih objekata koji mogu otežati kontrolu bicikla i povećati rizik od pada. Ako se vozite nogostupom na pješačko-biciklističkim stazama, pridržavajte se svih prometnih propisa i ograničenja brzine kako biste smanjili rizik od nesreća i sudara s pješacima.
Također, korištenje reflektirajuće odjeće i svjetala na biciklu povećava vašu uočljivost i smanjuje rizik od nezgoda, posebno u sumrak, noću ili u uvjetima smanjene vidljivosti. Poštujte pješake i uvijek dajte prednost pješacima i budite spremni usporiti ili stati kako biste im omogućili nesmetano kretanje nogostupom.
Napisao/la: Roda
Projekt provodi udruga Roditelji u akciji -Roda. Program sufinancira MUP. Stajališta izražena u ovom materijalu isključiva su odgovornost udruge Roditelji u akciji – Roda i ne odražavaju nužno stajalište MUP-a.