Udruga RODA s projektom Rešetke nisu prepreke polufinalistica natječaja za društvene inovacije Europske komisije
Udruga Roditelji u akciji s projektom Rešetke nisu prepreke (Bars are not Barriers) odabrana je kao polufinalistica u natječaju za društvene inovacije Europske komisije.
U okviru natječaja za europske društvene inovacije za 2015. dodijelit će se tri nagrade u iznosu od 50 000 EUR najboljim idejama za „Rast na novi način" u Europi.
Danas je udruga Roditelji u akciji s projektom Rešetke nisu prepreke (Bars are not Barriers) odabrana među više od 1 400 natjecatelja kao polufinalistica u natječaju za europske društvene inovacije 2015. Zajedno s 29 ostalih polufinalista Roda će biti pozvana na mentorsku akademiju za društvene inovacije u Beču ovog rujna radi razvoja svojih ideja s pomoću posebno prilagođene potpore i radionica.
Roda društvenu inovaciju Rešetke nisu prepreke provodi u partnerstvu sa Studijem dizajna pri Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu i Upravom za zatvorski sustav Ministarstva pravosuđa. Cilj je omogućiti putovanja djece u posjet roditeljima u zatvorima, prodajom proizvoda namijenjenih maloj djeci i roditeljima, koji će se proizvoditi u hrvatskim zatvorima i kaznionicama. U osmišljavanju proizvoda i njihovom dizajnu sudjeluju zatvorenice i zatvorenici, roditelji i dizajneri. Proizvode će javnost prepoznati i kupovati kao proizvode s dodanom vrijednošću čija dobit ide u fond kojim će se financirati putovanja djece u posjet roditelju u zatvor.
Procjena je da je 2014. godine u Hrvatskoj 14839 djece imalo jednog ili oboje roditelja u zatvoru. Obitelji iz kojih dolaze ova djeca su, i prije nego je roditelj završio u zatvoru, bile u riziku siromaštva, a nerijetko su marginalizirane po više osnova (po rasi, obrazovanju i dr.). Situacija u kojoj se odrasla osoba našla svojim izborom, ne pogađa samo nju/njega, već cijelu obitelj, a ponajviše djecu. Ova djeca nisu ničime kriva za postupke svojih roditelja, ona i dalje imaju svoja prava na obitelj, na redovito viđanje svojeg roditelja.
Prvu fazu projekta, osmišljavanje proizvoda za trudnice, roditelje i malu djecu, realizirali smo u Kaznionici u Požegi, jedinoj ženskoj kaznionici u Hrvatskoj, u svibnju 2015. godine. Studentice dizajna i zatvorenice zajedno su osmislile osam proizvoda koji će se šivati u Kaznionici. Očekujemo da se proizvodi na tržištu nađu početkom sljedeće godine.
U okviru ovogodišnje teme „Rast na novi način" koja je otvorena natjecateljima diljem Europe, suci su odabrali prijave s potencijalom da ilustriraju i provedu nove modele rasta kojima se neće priskrbiti samo financijska vrijednost, nego i društveni napredak za građane, vlade i poduzeća.
Ovogodišnja mentorska akademija održat će se u Beču od 7. do 9. rujna u hotelu Magdas, jednome od finalista prvog održanog natječaja 2013. Nakon akademije žiri će odabrati deset finalista te će trima najučinkovitijim projektima biti dodijeljena nagrada od 50 000 EUR na svečanosti u Bruxellesu u studenome 2015.
Ivana Zanze, izvršna direktorica udruge RODA izjavila je:
Velika nam je čast i poticaj za daljnji rad ući u uži izbor natječaja. Radeći i razgovarajući sa zatvorenicama u projektu MA#ME uvidjele smo da ih djeca rijetko posjećuju, neke od njih nisu vidjele djecu i dvije godine. Najčešće se radi o vrlo siromašnim obiteljima za koje su takva putovanja zbog skupoće nemoguća. Roda je jedna od pionirki društvenog poduzetništva u Hrvatskoj, orijentirane smo traženju praktičnih i održivih rješenja, i ideja da se putovanja djece financiraju razvojem gospodarskih djelatnosti u kaznionicama, zato je došla nekako prirodno.
Cilj je natječaja podupiranje kreativnih i konkretnih ideja kojima se može izmijeniti način na koji naša gospodarstva i društva funkcioniraju i međusobno djeluju te pružanje platforme za društvene inovatore u Europi.
Za detaljne informacije pogledajte: European Social Innovation Competititon
Pratite nas na Twitteru: @EUSocialInnov #diogochallenge #BarsAreNotBarriers
Napisao/la: Roda
Razvoj društvene inovacije Rešetke nisu prepreke omogućen je financijskom podrškom Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za najbolju društvenu inovaciju, Ministarstva pravosuđa i Hrvatske banke za obnovu i razvoj. Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost udruge RODA.