Utjecaj tehnologije na međuljudske odnose sve se više istražuje, a posebna se pozornost pridaje istraživanju utjecaja tehnologije na rast i razvoj djece i odnos s roditeljima. Jedno od takvih istraživanja iz 2021. godine, u kojem su istraživači razgovarali s 61 djetetom u dobi od 4 do 15 godina, pokazalo je da oko 70% djece u dobi od 4 do 15 godina primjećuje i na određeni način reagira (najčešće ljutnjom, nezadovoljstvom i tugom te povlačenjem iz odnosa) na roditeljsku zaokupljenosti i ometenost digitalnim uređajima, prvenstveno pametnim telefonima, dok su s njima.
Iako s jedne strane korištenje uređaja ima neupitne pozitivne učinke, s druge strane prekomjerno i neprimjereno korištenje uređaja te dopuštanje da korištenje uređaja tijekom socijalnih i bliskih odnosa okupira pažnju osoba, može biti povezano s nizom negativnih ishoda. Takav prekid uobičajenih, dvosmjernih društvenih interakcija zbog tehnologije, dobio je i svoj naziv - tehnoferencija.
O tehnoferenciji između roditelja i djece te njenom negativnom utjecaju na odnos roditelja i djeteta kao i na razvoj djeteta, razgovarale smo s Majom Kocijan s Hrabrog telefona.
Podcast možete poslušati ovdje.
Napisao/la: Roda
Podcast je nastao u okviru projekta Razmisli pa klikni od vrtića kojeg Roda provodi u partnerstvu s udrugom Hrabri telefon uz financijsku podršku Grada Zagreba. Emitirani sadržaj je u isključivoj odgovornosti udruge Roda i ni pod kojim uvjetima ne može se smatrati kao odraz stajališta Grada Zagreba.