Naučite uređivati Wikipediju na 4. WikiOna maratonu 24. i 25. ožujka 2023. u Zagrebu
Udruga Roda u okviru projekta RADAR organizira četvrti WikiOna maraton koji će se održati u Zagrebu u petak 24. i subotu 25. ožujka 2023. u Rodinom gnijezdu, Ulica Jurja Žerjavića 10 u Zagrebu i to prema sljedećem rasporedu:
- petak 24. 3. od 15 do 20 sati,
- subota 25. 3. od 10 do 15 sati.
Za sudionice koje nisu iz Zagreba osigurana su sredstva za putovanje (javni prijevoz) i smještaj s petka na subotu. Ručak, voće i napitci osigurani su oba dana događanja.
Tehničke radionice podrške sudionicama održat će se u online obliku na platformi Zoom:
- u srijedu 22. 3. od 15 do 18 sati i/ili
- u petak 24. 3. od 15 do 19 sati online ili uživo tijekom wikiOna maratona
te follow-up online podrška:
- u utorak 28. 3. od 17 do 19 sati.
Isključivo za iskusnije urednice Wikipedije kojima nije potrebna podrška, moguće je online sudjelovanje na maratonu, preko otvorenog Zoom linka.
Prijave su obavezne, a obrazac je dostupan na LINKU.
Na ovom maratonu okupljamo aktivistice iz organizacija civilnoga društva (volonterke, zaposlenice i članice), novinarke angažirane u područjima ljudskih prava, stručnjakinje u određenim područjima ljudskih prava i sve druge osobe koje žele unaprijediti sadržaj Wikipedije na hrvatskom jeziku u području ljudskih prava.
Ranije iskustvo uređivanja tekstova na Wikipediji nije uvjet za sudjelovanje na maratonu, ali je za one sudionice koje nemaju iskustvo uređivanja i otvoren račun na Wikipediji obavezno sudjelovanje na kraćem uvodnom tečaju o osnovama uređivanja Wikipedije koji će se održati na Zoomu u navedenim terminima.
Za sudionice naših maratona osigurale smo nekoliko nagradnih online radionica poput jačanja otpornosti na stres putem pune svjesnosti, jačanja asertivnog stava, izrade efektnih vizualnih materijala u Canvi i sl.
Wikipedija je moćan izvor informacija i smatra se globalnom online evidencijom ljudskoga doprinosa. Međutim, Wikipedija na hrvatskom jeziku dugo se godina borila s izazovima velikog broja spornih i nepouzdanih informacija. Uz ove probleme, Wikipedija na hrvatskom jeziku, kao i sve druge Wikipedije, ima problem manjka sadržaja koji su pisale žene, sadržaja o ženama i temama važnima za njih, kao i manjka biografija žena. Svaka od nas može Wikipediju učiniti boljim mjestom za kvalitetnu informaciju. Ako želite naučiti kako unapređivati sadržaj Wikipedije na hrvatskom jeziku kroz uređivanje postojećih i pisanje novih tekstova pridružite se našem uređivačkom timu WikiOna koji čini pedesetak volonterki koje su u tri ranija maratona uredile i napisale više od stotinu tekstova na Wikipediji na hrvatskom jeziku.
Za sudjelovanje nije potrebno predznanje u uređivanju Wikipedije.
#acf #acfcroatia #acfhrvatska
Napisao/la: Roda
Projekt „RADAR – Osnaživanje zagovaračkih potencijala organizacija civilnoga društva za zaštitu ženskih ljudskih prava u zdravstvu“ je podržan sa 149.983,03 eura financijske podrške Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP i Norveških grantova. Ovaj sadržaj omogućen je financijskom podrškom Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP i Norveških grantova. Ovaj sadržaj isključiva je odgovornost udruge Roditelji u akciji - Roda i ne odražava nužno stavove država donatorica i Upravitelja Fonda.
Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Stajališta izražena u ovom materijalu isključiva su odgovornost udruge Roditelji u akciji – Roda i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske. Ovaj sadržaj izrađen je uz financijsku podršku Grada Zagreba i isključiva je odgovornosti udruge Roditelji u akciji - Roda te se ni pod kojim uvjetima ne može smatrati odrazom stajališta Grada Zagreba.