Izrađen prvi pregled sudske prakse i mehanizama zaštite reproduktivnih prava žena u RH
Pronađeno je 19 predmeta iz kojih se jasno vide problemi i izazovi u zaštiti reproduktivnih prava žena, prije svega dugotrajnost postupka te činjenica da žene uglavnom biraju izvansudske zaštitne mehanizme. Također, vidljivo je i to da se žene, odnosno njihove obitelji odlučuju na pokretanje sudskih postupaka samo u slučajevima teških posljedica po zdravlje i/ili život žene i/ili djeteta.
Od ukupno 19 predmeta, njih 14 je pravomoćno okončano, što je neznatan broj završenih predmeta u području reproduktivnih prava žena u odnosu na broj svih vrsta ukupno završenih predmeta (0.000003 %) pred svim općinskim (prvostupanjskim) i županijskim (drugostupanjskim) sudovima u Hrvatskoj u obuhvaćenom razdoblju.
Ova publikacija namijenjena je svima koji rade na zaštiti reproduktivnih prava žena, ali i prava žena općenito. Cijeli dokument možete preuzeti u nastavku.
Napisao/la: Roda
#acf #acfhrvatska #acfcroatia Projekt „RADAR – Osnaživanje zagovaračkih potencijala organizacija civilnoga društva za zaštitu ženskih ljudskih prava u zdravstvu“ je podržan sa 149.983,03 eura financijske podrške Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP i Norveških grantova. Ovaj sadržaj omogućen je financijskom podrškom Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP i Norveških grantova. Ovaj sadržaj isključiva je odgovornost udruge Roditelji u akciji - Roda i ne odražava nužno stavove država donatorica i Upravitelja Fonda.
Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Stajališta izražena u ovom materijalu isključiva su odgovornost udruge Roditelji u akciji – Roda i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske. Ovaj sadržaj izrađen je uz financijsku podršku Grada Zagreba i isključiva je odgovornosti udruge Roditelji u akciji - Roda te se ni pod kojim uvjetima ne može smatrati odrazom stajališta Grada Zagreba.