U okviru projekta Plan B planirano je jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva u pružanju neposredne podrške korisnicima i korisnicama u eventualnim kriznim situacijama u vidu radionica NNNI („ništa nas ne smije iznenaditi“) koje će članicama i članovima partnerskih organizacija u projektu Plan B – civilno društvo otporno na krizne situacije pružiti znanja i vještine potrebne za konkretnu i praktično pomoć korisnicima i korisnicama usluga, ako ih zadese izvanredne okolnosti i krizna stanja.
Za udruge Roda - Roditelji u akciji, Proni centar za socijalno podučavanje (Osijek), Centar za ranu intervenciju u djetinjstvu MURID (Čakovec) i Centar za nestalu i zlostavljanu djecu (Osijek) je 13. lipnja 2022. godine organizirana obuka o protupožarnoj zaštiti koju su vodili stručnjaci, edukatori i vatrogasci Javne vatrogasne postrojbe Grada Zagreba.
Cjelodnevna edukacija održala se u prostorima JVP Zagreb, Savska cesta 1 u Zagrebu i na njoj je sudjelovalo 15 zaposlenica i zaposlenika sve četiri udruge koje sudjeluju u projektu Plan B.
Sudionice i sudionici ojačali su svoje kapacitete za pružanje podrške korisnicama i korisnicima u kriznim situacijama i stekli specifična znanja vezana uz protupožarnu zaštitu te naučili prepoznati koje su to ispravne reakcije u situacijama izloženosti vatri i opasnim tvarima. Povećali su i svoja znanja o tome kako postupati u slučaju požara, koje informacije je važno javiti dispečeru kako bi pomoć bila što brža i učinkovitija te što raditi i što nikako ne raditi u slučaju požara. Unaprijeđena su i znanja o prevenciji požara na radnom mjestu.
Dio edukacije odnosio se na ponašanja u slučaju potresa i poplava.
Uz teorijska znanja, sudionice i sudionici imali su prilike za praktičan rad i vježbe, poput korištenja vatrogasnog aparata, ponašanja tijekom evakuacije u slučaju požara, vježbali su snalaženje u okolnostima dima u vježbalištu za vatrogasce, a zaposlenici JVP organizirali su i pokaznu vježbu gašenja požara na tornju u Savskoj 1.
Evaluacije ove edukacije potvrđuju veliko zadovoljstvo usvojenim novim znanjima i praktičnim vještinama, a među odgovorima izdvajamo:
„Mislim da bi sve organizacije trebale biti upoznate s radom vatrogasnih postrojbi i postupanjem u slučaju krizne situacije.“
„Praktični savjeti i upotreba vatrogasnog aparata (oduvijek sam se bojala da ga ne bih znala upotrijebiti jer mi se uputa za upotrebu koju dobivamo činila prebanalnom).“
„Najkorisnijim smatram to što smo imali prilike sami probati gasiti požar.“
„Predavači su bili izrazito ugodni, odgovarali na sva pitanja, dobro pripremljeni i prenijeli nam puno znanja.“
„Vatrogasci su stvarno izašli izvan svih okvira očekivanja, bili su izuzetno zanimljivi, objasnili sve što nas je zanimalo.“
Napisao/la: Roda
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Projekt je sufinancirao Ured za udruge Vlade RH.
Za više informacija o EU fondovima posjetite: www.strukturnifondovi.hr www.esf.hr Sadržaj teksta isključiva je odgovornost udruge Roditelji u akciji.