Važnost video-poziva za zatvorenike i njihovu djecu
Djeca čiji su roditelji u sukobu sa zakonom susreću se s cijelim nizom poteškoća i izazova. Potrebna im je podrška i ohrabrivanje u mnogim područjima života. Prvo što im je ugroženo je upravo suživot s roditeljem koji se zbog sukoba sa zakonom fizički odvaja od djeteta. Bez obzira na to je li prije živio u istom kućanstvu ili ne, dijete nakon odlaska roditelja ima vrlo skučene mogućnosti da on ili ona sudjeluju u njegovu životu. Time su djeca zakinuta za obiteljski život kakav su do sada imala.
Kako bi pružili dodatnu mogućnost komuniciranja djece s roditeljima koji su u zatvoru, uz dotad dostupnu mogućnost posjeta, telefonskih razgovora, pisama ili sudjelovanja u Čitateljskom programu, početkom 2019. godine započelo je provođenje pilot projekta uvođenja video poziva u Kaznionici u Lepoglavi, kao jedne od aktivnosti projekta Neprekinute veze, u kojem je Roda sudjelovala kao implementacijski partner u okviru Sporazuma o suradnji u zaštiti i unaprjeđenju prava djece zatvorenika Ministarstva pravosuđa i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku.
Jedna od glavnih aktivnosti projekta je uvođenje video-poziva u 13 kaznenih tijela: u kaznionicama u Lepoglavi, Glini, Požegi i Lipovici - Popovači te zatvorima u Zagrebu, Varaždinu, Rijeci, Bjelovaru, Osijeku, Šibeniku, Splitu, Puli i Gospiću.
Radi se o aktivnosti koja je inovacija u zatvorskom sustavu čak i u Europi, a dosad zatvorenici u Hrvatskoj nisu imali mogućnost video-kontakta s članovima obitelji.
Video-poziv koji je omogućen zatvorenicima i djeci, omogućuje dodatan kontakt između roditelja i djeteta na vrlo jednostavan način koji je ujedno i besplatan te se ne ubraja u uobičajeno vrijeme koje zatvorenik ima na raspolaganju za dječje posjete. Odlazak roditelja na izdržavanje kazne zatvora može djetetu proizvesti veliki stres, ali i sam posjet kaznenom tijelu uslijed strogih pravila i procedura ulaska te sigurnosnih pregleda. Na intenzitet kontakata također utječe siromaštvo - mnoge obitelji si ne mogu priuštiti posjet zatvoru ili kaznionici. Siromaštvo je još izraženije u slučaju kada postoji velika geografska udaljenost između zatvora i djetetova prebivališta gdje izdaci za dolazak u posjet mogu ugrožavati već ionako narušen budžet obitelji. Osim novčanih izdataka u slučaju velike udaljenosti za djecu je teško, uz školske i ostale obveze, organizirati putovanja za velike udaljenosti.
Video-pozivi su organizirani kako bi odgovorili na najveće rizike vezano uz ostvarivanje kontakta roditelja i djeteta. Takva je vrsta komunikacije vrlo praktična i za djecu senzibilizirana iz nekoliko razloga. Članovi obitelji – djeca − poziv mogu uspostaviti iz svojega doma. To je pogotovo korisno za osobe koje se nalaze u udaljenim krajevima te im direkti posjeti iziskuju veća novčana sredstva, organizacijske poteškoće i potrebno vrijeme za putovanje i posjet. Također, tijekom video-poziva djeca se ne izlažu stresu koji može biti prouzrokovan samim ulaskom u kazneno tijelo u vezi s procedurama pretresa i čekanjima prije sama posjeta.
Unatoč činjenici što je video-poziv vrlo pristupačan i jednostavan način komunikacije, on ne može zamijeniti posjete, ali može pomoći u održavanju intenzivnijih kontakata i osnaživanju bliskosti između roditelja i djece.
Koje su se još aktivnosti unutar projekta Neprekinute veze odvijale kako se broj direktnih posjeta ne smanjio pročitaje na linku:
Uređenje prostora za dječje posjete u kaznenim tijelima u okviru projekta Neprekinute veze
Edukacija službenica i službenika zatvorskog sustava u okviru projekta Neprekinute veze