World Café radionice idealne su za organizacije, zajednice i timove koji traže rješenja za složene izazove ili žele podijeliti znanja i iskustva na dinamičan i inkluzivan način. Kao takve, ove radionice bile su idealne za prikupljanje mišljenja i stavova na temu Izazovi roditeljstva u suvremenom društvu, u okviru Tematske sustavne podrške Moderni izazovi roditeljstva i demografija.
Metodologija World Café osmišljena je kako bi potaknula dijalog, suradnju i razmjenu ideja u neformalnom i opuštenom okruženju. Ključni ciljevi ove metode su zajedničko istraživanje tema od interesa i kreiranje novih uvida kroz suradnju sudionika. U okviru projekta, održane su četiri radionice uživo u Zagrebu, Rijeci, Osijeku i Koprivnici te jedna online s mladima sa različitim relevantnim akterima koji se svakodnevno bave ovom temom u svojoj struci, ili i sami kao roditelji. Radionice su održane kroz listopad i studeni 2024. godine.
Prva radionica održana je 26. rujna 2024. u Rijeci te je okupila 15 sudionika/ca – predstavnika/ca škola, vrtića, pravobraniteljskih ureda, udruga, roditelja te stručnjakinja iz područja školske medicine. Točnije sudionike su činili: Dječji vrtić Opatija, Udruga Portić, Udruga Terra, Dječji vrtić Matulji, Dječji vrtić Rijeka, Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ, Osnovna waldorfska škola u Rijeci, Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko goranske županije, Odjel za školsku i adolescentnu medicinu, predsjednik udruge Tate ravnopravno roditeljstvo, Ured Pravobraniteljica za djecu.
Druga radionica održala se 1. listopada 2024. godine u Osijeku u prostoru Stare Pekare Roda na kojoj je sudjelovalo 12 sudionika i sudionica iz različitih udruga i institucija - NZJZ Osječko-baranjske županije, Društva Naša djeca Grada Osijeka, Obiteljskog centra OBŽ, COO Ivana Štarka, Doma za starije i nemoćne osobe Vinkovci, Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek, Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti, Babysitter Osijek te Centra za pružanje usluga u zajednici Klasje Osijek.
Nadalje, u Zagrebu 3. listopada 2024. godine u prostoru HUB385 održala se radionica koja je okupila predstavnike/ce različitih organizacija i institucija, uključujući Ured pravobranitelja za djecu, Ured pravobranitelja za osobe s invaliditetom, Grad Zagreb - Sektor zdravstva, područne urede Hrvatskog zavoda za socijalnu skrb, Poliklinike za zaštitu djece, dječje vrtiće, Kliniku za psihijatriju, predstavnice/ke udruga Krijesnica, "Djeca prva", B.a.B.e., RCT Zagreb, Udruge za kreativni socijalni rad, Status M, Centar Rastimo zajedno i Centar Miko Tripalo te zainteresirane roditelje.
Četvrta radionica održana je u Koprivnici, 4. studenoga 2024. godine u Inkubatoru kreativnih industrija. Na radionici su se okupili predstavnici i predstavnice različitih institucija, ustanova i organizacija civilnog društva kako bi raspravili suvremene izazove roditeljstva, uključujući predstavnice Domova zdravlja Koprivničko-križevačke županije, Obiteljskog centra Koprivničko-križevačke županije te osnovnih i srednjih škola iz Koprivnice i županije.
Prostor je u svim radionicama bio organiziran tako da simulira atmosferu kafića, s malim okruglim stolovima za 4-6 osoba. Sudionici su vodili diskusiju za stolovima, odgovarajući na zadana pitanja i potpitanja povezana uz tri generalne teme: roditeljski resursi, slobodno vrijeme, strahovi suvremenih roditelja te dodatnu temu o , izazovima roditelja u različitim obiteljima o kojoj se razgovaralo samo na radionici u Zagrebu. Nakon određenog vremenskog razdoblja (oko 20 minuta), sudionice/ci se rotiraju i prelaze za drugi stol, gdje nastavljaju razgovor na temelju ideja prethodne grupe. Na svakom stolu dočekala ih je jedna moderatorica iz udruge Roda koje su sudionicima nove grupe sažima prethodne razgovore i osigurava kontinuitet u razmjeni ideja. Sve radionice i razgovori su snimljeni te su snimke i transkripti služili za analizu rezultata World Café radionica. Provedena je deskriptivna analiza materijalima koja je uključivala identifikaciju glavnih tema, obrazaca i ključnih uvida diskusija sudionika/ca. Analiza se provodila na temelju četiri zadane teme te su jednako tako zaključci grupirani prema četiri teme. Detaljnije o generalnim zaključcima, ključnim citatima i često spomenutim pojmova može se pronaći u nastavku.
U okviru projekta održana je i radionica za mlade, 27. studenoga 2024., u online formatu. Na njoj je sudjelovalo 5 studentica i studenata. Zbog različitih pitanja i metode rada.
Na linku možete preuzeti izvještaj o provedbi ovih radionica koji je izradila Magdalena Nekić. Ovaj izvještaj će biti dio publikacije Roditelji - između osobnog i društvenog koju ćemo ovdje uskoro objaviti.