Tijekom ljetnih mjeseci udruga Roda organizirala je akciju Knjige otvaraju prozore, u kojoj je, od srpnja do listopada 2014. godine, skupila 1150 knjiga za biblioteku Kaznionice u Požegi. Da je akcija bila potrebna i odlično prihvaćena, potvrdile su nam i same zatvorenice u pismu kojim svima zahvaljuju na sudjelovanju.
Sad vas pozivamo da nam se pridružite u skupljanju društvenih igara za prostor dječjih posjeta u Kaznionici u Požegi, s naglaskom na društvene igre za stariju djecu (6-18 godina).
Društvene igre nam možete dostaviti na sljedeće načine:
- osobno ih donesite u Rodino gnijezdo najkasnije do utorka 16. prosinca 2014. do kraja radnog vremena
- pošaljite ih poštom, sa slanjem o vlastitom trošku, najkasnije do petka 12. prosinca. Adresa za slanje je RODA, Čanićeva 14, 10000 Zagreb
- donesite ih na projekciju filma Tigrovi u Kinu Europa u Zagrebu u subotu 13. prosinca u 18 sati.
Molimo da igre koje nam šaljete budu u izvrsnom stanju, sa svim dijelovima i potpuno funkcionalne. Samo takve igre ćemo poslati u Kaznionicu.
Primjer igara koje skupljamo: različite karte (UNO i slično), Čovječe ne ljuti se, šah, Monopoly, Pictionary i slične igre za stariju djecu.
U zatvorima i kaznionicama u Hrvatskoj godinama se radi na poboljšanju uvjeta kako bi djeca koja dolaze u posjet roditeljima, dolazila u što ugodnije okruženje. U tome su veliku ulogu ranijih godina, uz Upravu za zatvorski sustav, imali Ured pravobraniteljice za djecu i UNICEF. Unatoč trudu, prepoznajemo problem nedostatka igara kroz koje bi starija djeca s roditeljima u posjetu zatvorenom roditelju mogla provesti vrijeme posjete opušteno i zabavno, u povezujućoj igri s majkom, slično njihovim sretnijim vršnjacima.
Korist i pozitivne posljedice kontakta djeteta s roditeljem u zatvoru, posebice osmišljenog i ostvarenog u dobrim uvjetima, višestruke su. One se odnose na samo dijete, na osobe koje se brinu o djetetu, na roditelje zatvorenike, na zatvor i zatvorsko osoblje te na zajednicu u cjelini. Djetetu je posjet važan ponajprije zato što se želi uvjeriti da je roditelj živ i da je dobro. Kroz posjet roditelju u zatvoru ono ostvaruje svoju potrebu za bliskošću i kontaktom s roditeljem, za ljubavlju i poštovanjem. Prostor prilagođen i prijateljski prema djeci, te prijateljska atmosfera umanjuju djetetov strah i zbunjenost, ono će osjećati da ga se cijeni i da ga se ne smatra kriminalcem. Pomaže mu to da se osjeća kao druga djeca, da se čitav njegov život ne svodi na činjenicu da mu je netko najbliži u zatvoru.
Napisao/la: Roda
Sadržaj ovog materijala isključiva je odgovornost udruge RODA. Projekt MA#ME provodi Udruga RODA u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje - Područnim uredom u Požegi i Centrom za podršku i razvoj civilnog društva Delfin iz Pakraca te u suradnji s Uredom pravobraniteljice za djecu i Ministarstvom pravosuđa. Ukupna vrijednost projekta je 109.482,40 eura. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda (IPA 4.1.5.2.02.01.c04.) u iznosu od 93.060,04 eura i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Trajanje projekta: veljača 2014. - veljača 2016.