Kao aktivnost projekta MA#ME - Osnaživanje zatvorenica za roditeljsku ulogu i uključivanje na tržište rada, a kako bi pokrenula mlade buduće stručnjakinje i stručnjake na aktivan angažman u ovom području, udruga RODA je raspisala nagradu za studentske radove na temu prava i potreba zatvorenika/ca roditelja, njihovih obitelji, a posebno djece.
ZAŠTITA PRAVA ZATVORENIKA – RODITELJA U PRAVNOM PORETKU REPUBLIKE HRVATSKE, Tajane Novosel je jedan od nagrađenih radova.
Ustavna i konvencijska jamstva štite pravo svakog pojedinca na obiteljski život te zabranjuju svako neosnovano uplitanje države u obiteljski život pojedinca. Uplitanje države u obiteljski život nužno je i osnovano u situaciji kada se pojedinac nalazi na izvršavanju zatvorske kazne. Takvo uplitanje mora biti u skladu sa svim pravima koja zatvoreniku pripadaju jer oduzimanje prava na slobodu i kretanje, koje čini osnovu zatvorske kazne, ne može biti podloga za kršenje drugih ljudskih prava zatvorenika.
Pravila koja štite prava zatvorenika s obzirom na njihov izvor donošenja možemo podijeliti na pravna pravila unutrašnjeg zakonodavstva (Ustav RH, zakoni, podzakonski akti) te na međunarodne ugovore. Relevantne odredbe propisa bit će razrađene u radu.
Kao manje formalan oblik zaštite od velikog su značaja nastojanja Ureda dječje pravobraniteljice koji aktivno sudjeluje na promicanju roditeljskih prava zatvorenika i na poboljšanju uvjeta u kojima se odvijaju susreti djece i roditelja. Ured objavljenim publikacijama, temeljnim na stručnim raspravama i periodičnim obilascima zatvora i kaznionica, jasno upozorava na nedostatke prakse provođenja odredbi te daje preporuke za poboljšanje te prakse. Značajna je djelatnost Uprave za zatvorski sustav Ministarstva pravosuđa. Zadaća Uprave je izvršavanje sudskih presuda izrečenih u ime Republike Hrvatske. Uprava za zatvorski sustav sastavlja i izdaje Godišnje izvješće o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda. Izvješće sadrži, između ostalog, i podatke o broju zatvorenika roditelja, broju posjeta djece roditeljima u zatvoru, statističke podatke o primljenim paketima i telefonskim razgovorima. Prema podacima iz Godišnjeg izvješća o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda za 2013. godinu, 31. prosinca 2013. godine na izvršavanju kazne zatvora nalazilo se 1108 zatvorenika očeva s ukupno 1985 maloljetne djece i 39 zatvorenica majki s ukupno 134 maloljetna djeteta. Tijekom 2013. godine u zatvorskom sustavu bilo je ukupno 3039 zatvorenika, zatvorenica i maloljetnika roditelja koji su tijekom godine primili 7384 posjeta svoje maloljetne djece, što je prosječno tek malo više od dva puta godišnje. U izvješću se navodi kako se u svim zatvorima i kaznionicama čini sve da bi se zaštitila prava i interesi djece osoba lišenih slobode. Također se navodi da se roditelji s maloljetnom djecom uvijek, kada je to moguće obzirom na broj posjetitelja, uvode preko reda u odnosu na druge posjetitelje, da se kontinuirano radi na obogaćivanju prostora prilagođenih dječjim posjetima te da su u nekim zatvorima zbog velikog broja posjetitelja, posjete djece organizirane u za to određene dane, kako bi se izbjegla dugotrajna čekanja.
Svoj doprinos zaštiti prava zatvorenika roditelja daju i centri za socijalnu skrb kojima se članovi obitelji vrlo često obraćaju za novčanu i psihološku pomoć. Centrima za socijalnu skrb na raspolaganju stoje i zakonom propisane mjere kojima se može u konkretnim situacijama znatno utjecati na ostvarivanje prava zatvorenika roditelja i njihove djece. Na razini EU djeluje organizacija Europski odbor za djecu, čiji su roditelji u zatvoru (COPE), a glavna joj je zadaća podizanje svijesti o potrebama djece zatvorenika. Prema podacima COPE-a približno 800 000 djece diljem EU odvojeno je od roditelja koji se nalaze na izdržavanju zatvorske kazne.
U Republici Hrvatskoj brojni propisi jamče mnoga prava zatvorenicima roditeljima i njihovoj djeci. Zatvorenici se često po nekoliko godina nalaze izvan svojih domova, odvojeni od svoje djece. Šteta koja može nastati po njih i njihovu djecu, ukoliko tijela koja su uključena u različite postupke tijekom razdoblja izvršavanja kazne zatvora ne postupaju sukladno propisima, je nenadoknadiva. Provedba propisa na pravilan i zakonit način je ostvarenje njihove svrhe i sprječavanje da prava koja zatvorenicima i njihovoj djeci pripadaju ostanu mrtvo slovo na papiru. Stručne rasprave i senzibilizacija javnosti o ovom osjetljivom pitanju su korak naprijed ne samo k unaprjeđenju položaja zatvorenika roditelja i njihove djece nego i cjelokupnog društva. Rezultati stručnih rasprava često su prijedlozi nadležnim institucijama da unaprijede praksu primjene propisa. Usvajanjem tih prijedloga poboljšava se status roditelja zatvorenika, i još važnije, djeteta koje se nalazi u najnepovoljnijoj situaciji zbog izostanka skrbi roditelja. Važno je još više prepoznati i usvajati pravo djeteta na izražavanje vlastitog mišljenja te dijete staviti u središte rješavanja problema kako bi mu se pomoglo prebroditi traumatsko- životno razdoblje. Ostvarivanje najboljeg interesa djeteta trebalo bi i za sve roditelje biti ostvarivanje njihovog najboljeg interesa.
Napisao/la: Roda
Sadržaj ovog materijala isključiva je odgovornost udruge RODA. Projekt MA#ME provodi Udruga RODA u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje - Područnim uredom u Požegi i Centrom za podršku i razvoj civilnog društva Delfin iz Pakraca te u suradnji s Uredom pravobraniteljice za djecu i Ministarstvom pravosuđa. Ukupna vrijednost projekta je 109.482,40 eura. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda (IPA 4.1.5.2.02.01.c04.) u iznosu od 93.060,04 eura i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Trajanje projekta: veljača 2014. - veljača 2016.