U projektu MA#ME - osnaživanje zatvorenica za roditeljsku ulogu i uključivanje na tržište rada koji RODA provodi uz financijsku podršku Europske unije, važna aktivnost projekta je i prikupljanje priča (bivših) zatvorenica te ih ovim putem molimo da se odazovu na naš poziv i sudjeluju dijeljenjem svojih iskustava.
Osobne priče i sudbine (bivših) zatvorenica posve su nevidljive javnosti, osim kao crnokronikaške činjenice koje daju plošan i sažet prikaz okolnosti, situacija i izazova s kojima se suočavaju. Stigmatizirane samom činjenicom da su odslužile zatvorsku kaznu i činjenicom da hrvatsko društvo ne razumije dovoljno institut rehabilitacije, ostaju nevidljive. Njihove priče, iskustva, načini rješavanja potresa u obitelji koje je njihovo uhićenje izazvalo, te načini ponovnog povezivanja i emocionalnog zbližavanja sa članovima obitelji informacije su koje želimo sakupiti.
Stoga pozivamo sve žene s iskustvom zatvorske kazne, trenutačnim ili prošlim, da, uz potpunu anonimnost progovore o svojim iskustvima, kakva god ona bila. Želja nam je, u nedostatku stručnih radova, studija i istraživanja koja bi progovorila o toj tematici, pokazati kako se zatvorska kazna odražava na obiteljsku dinamiku i odnose, posebno s djecom, te kakav je njihov život nakon izvršenja zatvorske kazne.
Priče zatvorenica sakupit će i obraditi novinarka Marina Borovac, a sve zainteresirane mogu se javiti do kraja ožujka 2015. godine na mail roda@roda.hr ili na telefon udruge Roda 01 61 77 50001 61 77 500.
U 2012. godini je čak 18.000 djece (prema procjenama Ureda pravobraniteljice za djecu) u Hrvatskoj imalo je jednog, a neki i oboje roditelja u zatvoru po različitim osnovama. Obitelji zatvorenika, a pogotovo zatvorenica, u velikom su riziku raspada. Ograničenje prava na obiteljski život u slučaju zatvaranja direktno pogađa i članove obitelji koji nisu počinili kazneno djelo, a osobito je ovdje osjetljivo pitanje prava djece na prisutnost i viđanje roditelja. Proces koji prethodi odlasku u zatvor, zatvorsko izdržavanje kazne roditelja i posjeti roditeljima u zatvoru obilježit će djetinjstvo i živote ove djece. Ne samo da ne mogu pobjeći od pogrešaka koje su učinili njihovi roditelji, već često kroz stigmu, izolaciju i sram, "izdržavaju" kaznu zajedno sa svojim roditeljima. Ukoliko je u zatvoru majka, i problemi i isključenost djece su veći.
Napisao/la: Roda
Sadržaj ovog materijala isključiva je odgovornost udruge RODA. Projekt MA#ME provodi Udruga RODA u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje - Područnim uredom u Požegi i Centrom za podršku i razvoj civilnog društva Delfin iz Pakraca te u suradnji s Uredom pravobraniteljice za djecu i Ministarstvom pravosuđa. Ukupna vrijednost projekta je 109.482,40 eura. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda (IPA 4.1.5.2.02.01.c04.) u iznosu od 93.060,04 eura i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Trajanje projekta: veljača 2014. - veljača 2016.