Oduzimanjem slobode roditeljima, znatno se ograničava i njihovo pravo na obiteljski život, što ima za posljedicu i posredno ugrožavanje prava ostalih članova obitelji koji nisu počinili kazneno djelo, dakle i prava njihove djece. Premda je zaštita prava zatvorenika i zatvorenica osigurana brojnim konvencijama, preporukama i zakonskim propisima – od univerzalnih pravnih akata (npr. Povelja Ujedinjenih naroda i Opća deklaracija UN-a o ljudskim pravima), preko europskih propisa (npr. Nova europska zatvorska pravila) pa do pravnih odredaba unutarnjeg prava (npr. Ustav RH), samo njihovo postojanje ne mora nužno značiti da je zaštita prava roditelja zatvorenika i njihove djece uvijek i ostvarena.
Svrha ove analize bila je pružiti pregled i preispitati trenutačno stanje u Hrvatskoj s obzirom na propisana i ostvarena prava majki zatvorenica i njihove (maloljetne) djece. Ovom analizom želi se dati procjena stupnja realizacije njihovih prava u praksi te ispitati koje su prepreke i izazovi vezani uz ostvarenje tih prava.
Zdravstvena prava majki u zatvoru i njihove maloljetne djece
U Kaznionici u Požegi ustrojen je Odjel za rodilje 1985. godine, jedinstven u zatvorskom sustavu Hrvatske. Zatvorenice u Kaznionici u Požegi smatraju kako je u redu što se trudnice i rodilje izdvaja u zaseban odjel ne smatrajući pritom da su zbog toga one privilegirane (70 posto od ispitanih 97 žena). Sukladno propisima o zaštiti majčinstva u ZIKZ-u nakon porođaja majke s djetetom trebalo bi premjestiti na poseban odjel, dok bi prema Konvenciji o pravima djeteta svaki maloljetnik ili maloljetnica trebao ili trebala izdržavati kaznu zatvora odvojeno od odraslih.Međutim razdvajanje trudnica od rodilja, kao i maloljetnih trudnica i rodilja od punoljetnih trudnica i rodilja u Kaznionici u Požegi nije osigurano te one sve borave na istom odjelu. Na tom odjelu borave trudnice zatvorenice šest tjedana prije porođaja, a nakon porođaja rodilje zatvorenice s djetetom najduže do navršene tri godine djetetova života.
U 2015. godini, potaknuta inicijativom projekta MA#ME u suradnji s liječnicom iz Opće županijske bolnice Požega i zatvorskim sustavom u Kaznionici u Požegi, održana je i prva edukativna radionica o reproduktivnoj zaštiti žena na kojoj je sudjelovalo pet zatvorenica, a koja će se i nadalje provoditi dva puta godišnje kako bi se buduće i sadašnje majke upoznalo s njihovim pravima i s načinom kako ih ostvariti. Majkama u zatvoru ne bi bilo na odmet omogućiti besplatne trudničke tečajeve, koje inače organiziraju gradski uredi za zdravstvo u domovima zdravlja ili bolničke tečajeve te redovite posjete patronažnih sestara neposredno prije i nakon porođaja.
Radna prava majki u zatvoru
Roditelj odlaskom u zatvor i dalje može financijski skrbiti za dijete i obitelj jer temeljem ZIKZ-a svaki zatvorenik i zatvorenica imaju pravo na rad koji mu se omogućuje u skladu s njegovim ili njezinim zdravstvenim sposobnostima, stečenim znanjima i mogućnostima zatvora. Prema ZIKZ-u poslove na kojima u zatvoru može raditi trudnica, rodilja i majka uz koju je dijete do navršene tri godine života predlaže liječnik. Također, zatvorenik i zatvorenica mogu za vrijeme trajanja kazne (ako je visina kazne do godine dana), na osobnu molbu i odobrenje Središnjeg ureda Uprave za zatvorski sustav, nastaviti samostalno obavljati djelatnost ili nastaviti raditi kod poslodavca na temelju ugovora koji s poslodavcem sklapa zatvor.
Naknada za rad u zatvoru umnožak je osnovice za izračun naknade za rad i koeficijenta njegova radnog mjesta. Prosječna naknada za rad iznosila je 2014. godine 535 kn za rad u redovnom radnom vremenu, a 654 kn za redovni rad i rad duži od punog radnog vremena.Od toga 30 posto odvaja se kao obvezna ušteđevina i polaže u banku ili štedionicu. Zatvorenik i zatvorenica imaju pravo primati novac od članova obitelji i drugih osoba i slati im ga posredovanjem zatvora.
U sklopu projekta MA#ME, održana su četiri ciklusa radionica pri čemu se svaki sastojao od po četiri radionice u Kaznionici u Požegi 2015. godine s ciljem osposobljavanja zatvorenica za aktivniju ulogu na tržištu rada. Zatvorenice (N=29) su stekle znanja o izvorima informacija pri traženju posla, pisanju životopisa i molbe za posao te razgovoru s potencijalnim poslodavcima.
Zaključak
Na razini javnih politika potrebno je veću pozornost usmjeriti na dostupnost usluga potpore roditeljstvu i na mogućnosti ojačavanja različitih resursa za roditeljstvo kroz bolji postpenalni prihvat. Za početak bi bilo korisno u suradnji stručnjaka nekoliko institucija napraviti besplatnu i javno dostupnu brošuru u kojoj bi primjerenim rječnikom bila opisana prava zatvorenica i njihove djece. Time bi se zatvorenicama moglo pomoći da saznaju koja prava imaju, gdje i kako ih mogu ostvariti, kome i na koji način se mogu obratiti za pomoć i potporu te komu se mogu potužiti ako smatraju da se njihova prava krše.
Tema propisanih i ostvarenih prava majki zatvorenica obrađena je u radu grupe autorica koji možete preuzeti u nastavku.
Napisao/la: Roda
Sadržaj ovog materijala isključiva je odgovornost udruge RODA. Projekt MA#ME provodi Udruga RODA u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje - Područnim uredom u Požegi i Centrom za podršku i razvoj civilnog društva Delfin iz Pakraca te u suradnji s Uredom pravobraniteljice za djecu i Ministarstvom pravosuđa. Ukupna vrijednost projekta je 109.482,40 eura. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda (IPA 4.1.5.2.02.01.c04.) u iznosu od 93.060,04 eura i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Trajanje projekta: veljača 2014. - veljača 2016.