Analiza posjeta djece majkama zatvorenicama
Više tisuća maloljetne djece u RH izloženo je situaciji odrastanja bez jednog ili oba roditelja zato što se oni nalaze u zatvoru, a odlazak majke u zatvor posebno je rizična situacija za svako dijete jer su majke u pravilu više uključene u svakodnevnu njegu i skrb o djetetu.
Kako bi se ispitao broj i dobna struktura maloljetne djece zatvorenica te organizacija i učestalost kontakata djece i majki koje se nalaze u kaznionici ili zatvoru, kreirana je anketa koju je ispunilo 145 žena, odnosno 84,80 posto populacije žena u zatvorskom sustavu u RH u vrijeme primjene ankete. Sveukupno je ispitano 106 majki s ukupno 250 djece (od toga, 120 maloljetne). Rezultati su pokazali kako više od polovice majki ne prima posjete svoje maloljetne djece u kaznionici ili zatvoru u kojem se nalazi. U 31 posto slučajeva to majke ne žele, u 13 posto slučajeva djeca ni ne znaju da se njihove majke nalaze na izdržavanju kazne, a 25 posto žena susreće svoju djecu isključivo za vrijeme korištenja izvankaznioničkih pogodnosti.
Učestalost posjeta maloljetne djece majkama zatvorenicama
Otprilike polovica ukupnog broja anketiranih zatvorenica koje se nalaze na izdržavanju kazne, bilo u Kaznionici bilo u nekom od zatvora, navodi da im njihova maloljetna djeca ne dolaze u posjet, a to navodi i približno 60 posto zatvorenica s mjerom istražnog zatvora. Većina njih svoje kontakte s djecom ostvaruje kod kuće jer se uglavnom koriste pogodnošću izlaska. Međutim za zatvorenice s mjerom istražnog zatvora navod „ne posjećuju me" upravo znači da one sa svojom maloljetnom djecom (u približno 60 posto slučajeva) uopće ne kontaktiraju, a samo 19 posto njih prima redovite ili povremene posjete svoje maloljetne djece.
Ukupno 39 (64 posto) majki zatvorenica maloljetne djece navodi da su njihova maloljetna djeca ostala na istoj adresi, dok 22 majke navode da su njihova djeca promijenila adresu s njihovim zatvaranjem. U najvećem postotku o djeci se brine otac – u 66 posto slučajeva o onoj koja su ostala na istoj adresi te u 32 posto slučajeva o onoj koja su se s majčinim odlaskom u zatvor morala preseliti.
Podatkom o udaljenosti od djece raspolažemo za 54 zatvorenice. Da bi posjetila svoje majke, maloljetna djeca trebaju u jednom smjeru prijeći udaljenost u rasponu od 2 do više od 800 km. Više od 50 posto djece ne posjećuje svoje majke. Između dva posjeta djece majkama koje su u zatvorima najčešće ne protekne više od 10 dana, dok majkama koje se nalaze u kaznionici u 21 posto slučajeva protekne više od 3 mjeseca, a ponekad i više od godinu dana. Nedostatak financijskih sredstava najzastupljeniji je razlog izostanka dječjih posjeta majkama zatvorenicama.
Što se čini u kaznenim tijelima RH kako bi se djeci olakšao posjet roditeljima zatvorenicima?
Kako bi se djeci smanjila nelagoda prilikom dolaska u kaznionicu ili zatvor, u svim kaznenim tijelima posebna se pozornost pridaje uređivanju prostora za posjete djece: obojeni su svijetlim i vedrim bojama, opremljeni djeci prilagođenim namještajem, igračkama i didaktičkim materijalima te ukrašeni raznim slikama i crtežima likova iz crtanih filmova, životinja i slično, od kojih su neke izradili i sami zatvorenici. Valja nadodati kako se u individualnom tretmanskom radu sa zatvorenicima i zatvorenicama, upućuje u važnost pozitivnog i odgovornog roditeljstva te poštivanja djeteta i savjetuje im se da se u vrijeme posjeta maloljetne djece posvete isključivo njima te da provode aktivnosti koje su u interesu djeteta.
Unatrag nekoliko godina, u svim kaznenim tijelima u lipnju obilježava se Europski tjedan djece čiji su roditelji u zatvoru. U tom tjednu organiziraju se razne radionice s roditeljima i djecom, produljeno je vrijeme posjeta te su omogućeni češći posjeti djece. Djeci se tom prilikom nabavljaju nove igračke, a pravosudni policajci koji su zaduženi za nadziranje posjeta predaju djeci slatkiše, čime se smanjuje nelagoda koju djeca doživljavaju zbog uniformiranog osoblja.
U suradnji s udrugom Roda, koja provodi projekt pod nazivom ma#me u Kaznionici u Požegi, donirane su knjige te društvene igre za djecu, kao i računalna oprema, a kroz projekt će se, između ostaloga, unaprijediti kompetencije osoblja za pomoć majkama zatvorenicama u što kvalitetnijem održavanju kontakta s djetetom i kreativnom provođenju vremena dječjih posjeta te će se djeci zatvorenica omogućiti financiranje troškova puta radi posjeta majkama zatvorenicama, što je od velike važnosti jer se pokazalo da je uz udaljenost upravo nedostatak financijskih sredstava glavna prepreka ostvarivanju posjeta djece roditeljima koji se nalaze na izdržavanju kazne.
Cjelovita analiza objavljena je kao rad grupe autorica i možete je preuzeti na dnu ove stranice.
Napisao/la: Roda
Sadržaj ovog materijala isključiva je odgovornost udruge RODA. Projekt MA#ME provodi Udruga RODA u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje - Područnim uredom u Požegi i Centrom za podršku i razvoj civilnog društva Delfin iz Pakraca te u suradnji s Uredom pravobraniteljice za djecu i Ministarstvom pravosuđa. Ukupna vrijednost projekta je 109.482,40 eura. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda (IPA 4.1.5.2.02.01.c04.) u iznosu od 93.060,04 eura i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Trajanje projekta: veljača 2014. - veljača 2016.