Tijekom prvog tjedna u lipnju, mreža COPE provodi kampanju pod nazivom Zločin nije njihov, ali kazna ipak jest. Zajednički cilj svih okupljenih u mrežu COPE je senzibiliziranje javnosti o potrebama djece roditelja koji izdržavaju zatvorsku kaznu, specifičnim teškoćama i problemima s kojima se susreću i potrebi da im se omogući redovit, kvalitetan kontakt sa zatvorenim roditeljem i time doprinese zdravijem odrastanju.
Ova skupina djece odrasta u posebno osjetljivim okolnostima, koje ostavljaju neizbrisiv trag u njihovom životu. Pomozite nam skrenuti pažnju na okolnosti u kojima odrastaju.
Svrha ove kampanje je skrenuti pažnju na djecu koja odrastaju u vrlo specifičnim i osjetljivim okolnostima, odvojena od roditelja koji odslužuje kaznu. Svojim potpisom podržavate napore članica mreže COPE da učine odrastanje ove djece manje traumatičnim, šaljete poruku svojim vladama i nadležnim institucijama da očekujete da se aktivno uključe u prilagođavanje sustava potrebama djece čiji je roditelj u zatvoru.
Djeca čiji su roditelji u zatvoru po mnogočemu su sasvim obična djeca koja su se našla u neobičnim životnim okolnostima. Ona ne mogu pobjeći od pogrešaka koje su učinili njihovi roditelji i često kroz stigmu, izolaciju i sram, "izdržavaju" kaznu zajedno sa svojim roditeljima dok im djetinjstvo brzo prolazi.
Djeca koja odrastaju odvojena od roditelja koji izdržava zatvorsku kaznu, suočena su s brojnim teškoćama tijekom i nakon odsluženja kazne roditelja. Ona često odrastaju u nesigurnosti, prekinutoj povezanosti s roditeljem, često su izložena nasilju, osjećaju krivnju, strah i sram, stigmatizirana su i socijalno isključena. Ove, za djecu strašne okolnosti odrastanja, još su jače izražene kad je majka ta koja odslužuje kaznu zatvora.
Ova djeca trebaju zaštitu i pomoć cijelog društva kako bi što manje osjetila negativne posljedice odrastanja bez roditelja koji je u zatvoru. Ona trebaju sustav koji će razumjeti i prihvatiti njihove potrebe i zaštititi njihovo odrastanje.
Otprilike 800.000 europske djece odrasta s jednim roditeljem u zatvoru. U Hrvatskoj je taj broj 2014. godine iznosio nešto manje od 15.000 djece odvojene od svojih majki ili očeva.
Napisao/la: Roda
Sadržaj ovog materijala isključiva je odgovornost udruge RODA. Projekt MA#ME provodi Udruga RODA u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje - Područnim uredom u Požegi i Centrom za podršku i razvoj civilnog društva Delfin iz Pakraca te u suradnji s Uredom pravobraniteljice za djecu i Ministarstvom pravosuđa. Ukupna vrijednost projekta je 109.482,40 eura. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda (IPA 4.1.5.2.02.01.c04.) u iznosu od 93.060,04 eura i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Trajanje projekta: veljača 2014. - veljača 2016.