Analiza pod naslovom Pregled najboljih europskih praksi i motivirajućih programa s ciljem uspostavljanja i održavanja odnosa zatvorenik/roditelj-dijete i podrške djeci čiji su roditelji u zatvorima u zatvorskim sustavima europskih zemalja, primjenjivima u Hrvatskoj izrađena je u okviru i za potrebe projekta MA#ME – Osnaživanje zatvorenica za roditeljsku ulogu i uključivanje na tržište rada.
U određivanju prioriteta za djecu zatvorenika i promišljanju uvođenja promjena važno je znati što nam je cilj i što se može odmah, a za što je potrebno dulje vrijeme, što se može bez ulaganja, a za što su potrebna veća sredstva. Ako nam je samo cilj da djeci ne bude dosadno pri posjeti i da manje trče, ne smetaju i za to pripremimo jednu kutiju s igračkama koju ne dopunjavamo nekoliko godina, nećemo puno učiniti za njih. Djeca trebaju više, a kako se to više organizira, kreira, provodi i unapređuje pokazuje ovih nekoliko primjera.
Predstavljeni programi i prakse mogu se implementirati i u hrvatske zatvore, njihova uspješnost u zemljama koje ih ostvaruju trebala bi potaknuti i nas na njihovu implementaciju, provjeru njihove efikasnosti u našim uvjetima i drukčijim kulturološkim i društvenim okvirima.
Svrha predstavljenih praksa bi trebala biti održavanje i jačanje mentalnog zdravlja i emocionalne stabilnosti djeteta i njegove obitelji. Prikazom su autorice nastojale pokazati kako se dogodio prijelaz od institucionalnog pristupa osobi koja izdržava kaznu zatvora ka potencijalima zajednice i skrbi koja se temelji na obitelji zatvorenika i na potrebama djece.
Iako aktivnosti provode organizacije civilnog društva one su odobrene, prihvaćene i podržavane od zatvorskih vlasti što čini pozitivnu dimenziju suradnje u društvu usmjerene dječjim interesima.
U nastavku preuzmite ili pročitajte cjelovitu analizu.
Napisao/la: Roda
Sadržaj ovog materijala isključiva je odgovornost udruge RODA. Projekt MA#ME provodi Udruga RODA u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje - Područnim uredom u Požegi i Centrom za podršku i razvoj civilnog društva Delfin iz Pakraca te u suradnji s Uredom pravobraniteljice za djecu i Ministarstvom pravosuđa. Ukupna vrijednost projekta je 109.482,40 eura. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda (IPA 4.1.5.2.02.01.c04.) u iznosu od 93.060,04 eura i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Trajanje projekta: veljača 2014. - veljača 2016.