Priručnik Dijete zatvorenika kao motiv za promjenu prakse, namijenjen djelatnicima zatvorskog sustava, nastao je u okviru projekta MA#ME – osnaživanje zatvorenica za roditeljsku ulogu i tržište rada koji je Roda provodila u periodu od veljače 2014. do veljače 2016. godine.
Na projektnim aktivnostima vezanima uz edukaciju tretmanskog osoblja i pravosudnih policajki i policajaca Kaznionice u Požegi koji prisustvuju posjetima djece majkama zatvorenicama, angažiran je Centar za psihosocijalnu dobrobit djece i mladih DJEČJA POSLA iz Zagreba.
Sadržaj Priručnika i edukativnih radionica provedenih u svrhu osnaživanja djelatnika Kaznionice za taj aspekt njihove profesionalne uloge (koja je uključivala i praktičnu primjenu svih aktivnosti ovog Priručnika), autorski su rad voditeljica Centra DJEČJA POSLA.
Slavica Dević i Maja Bošnjak Goleš psihologinje su i voditeljice Integrativne dječje terapije igrom koju primjenjuju u svojem radu s brojnim visokorizičnim skupinama djece, uključujući i djecu zatvorenika.
Uvažavajući zaštitu identiteta djece i obitelji, autorice u Priručniku navode i primjere životnih priča te potreba djece s kojom su terapijski radile.
Priručnik je u prvom redu namijenjen djelatnicima Kaznionice, koji su se na iskustven način već upoznali s njegovim sadržajem, a napisan je s namjerom da ih dodatno podrži u implementaciji novih praksi. Budući da je projektnim sredstvima Kaznionici u Požegi osiguran i potrošni materijal za provedbu opisanih aktivnosti roditelja i djece tijekom posjeta u zatvoru, u toj se ustanovi mogu očekivati prvi učinci predloženog pristupa na kvalitetu kontakta djece i roditelja zatvorenika.
Priručnik može poslužiti istom cilju i u drugim zatvorima i kaznionicama u Hrvatskoj. Pritom je zatvorskom osoblju važno omogućiti i popratne radionice kako bi iskustveno ovladali primjenom predloženih aktivnosti. Na taj način ponuđeni alati doista mogu postati resurs svakog djelatnika za kvalitetniju podršku roditeljskoj ulozi zatvorenika, ali i za vlastito roditeljstvo.
Napisao/la: Roda
Sadržaj ovog materijala isključiva je odgovornost udruge RODA. Projekt MA#ME provodi Udruga RODA u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje - Područnim uredom u Požegi i Centrom za podršku i razvoj civilnog društva Delfin iz Pakraca te u suradnji s Uredom pravobraniteljice za djecu i Ministarstvom pravosuđa. Ukupna vrijednost projekta je 109.482,40 eura. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda (IPA 4.1.5.2.02.01.c04.) u iznosu od 93.060,04 eura i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Trajanje projekta: veljača 2014. - veljača 2016.