Predstavljanje mogućnosti sudjelovanja u programu čitanja djeci
U petak 15. travnja 2016. u Kaznionici u Lepoglavi predstavnice udruga Roditelji u akciji i Hrvatskog čitateljskog društva predstavile su zatvorenicima, očevima maloljetne djece, mogućnost sudjelovanja u Čitalačkom programu za roditelje i djecu u kaznionicama koji se ove godine provodi u tri hrvatske kaznionice, u Lepoglavi, Glini i Požegi.
Očevi su dobili slikovnice i knjige među kojima će izabrati priču za svoju djecu. Priču će čitati obraćajući se svome djetetu, te će snimku na CD-u i slikovnicu ili knjigu uz podršku zatvorskog osoblja snimiti i poslati djetetu. Troškove knjiga, CD-a i poštanski troškovi osigurani su iz sredstava projekta koji sufinancira Ministarstvo socijalne politike i mladih.
U petak, 6. svibnja 2016. godine predstavnice Rode bile su u zatvoru u Glini, a tjedan dana kasnije, 13. svibnja 2016., u zatvoru u Požegi. Predstavljanju projekta sudjelovalo je sveukupno oko 50 zatvorenika i 20 zaposlenika tih kaznionica.
Zatvorenici su pokazali velik interes za sudjelovanjem u projektu, interesirali su se o naslovima prikladnima za dob i interese svoje djece, te o održivosti aktivnosti nakon što se podijele osigurane slikovnice i knjie. Do kraja listopada ove godine ukupno 150 djece čiji su očevi u Kaznionicama u Glini, Lepoglavi i Požegi sudjelovat će na ovaj način u projektu.
Čitalački program Roda je još 2014. godine počela provoditi s majkama zatvorenicama u Kaznionici i zatvoru u Požegi, kao jednu od aktivnosti projekta ma#me – Osnaživanje zatvorenica za roditeljsku ulogu i uključivanje na tržište rada. Evaluacija ove aktivnosti pokazala je da djeca s veseljem očekuju knjige i majčin zvučni zapis i knjige ponovno i ponovno preslušavaju.
Ovaj projekt je vrlo poticajni način jačanja ili ponovnog uspostavljanja narušenih veza djece s roditeljima koji su u zatvoru, osobito u djetetovoj ranoj dobi. S jedne strane, on je prilika za osnaživanje roditeljskih kompetencija, oni će na taj način moći naučiti i doživjeti koliko su njihova slika i glas djetetu važni. On je i prilika da – premda su u zatvoru, roditelji– učine nešto za svoje dijete i budu na poseban način i dalje prisutni u djetetovom životu.
S druge strane, djetetu to pruža mogućnost osvješćivanja očeva ili majčina lika i glasa, produljenje kontakta s njim, makar i virtualnog, koji omogućuje da „budu s mamom ili tatom" kad god požele, odnosno kad god mogu poslušati snimku, i da se u različitim prilikama mogu podsjetiti da roditelj, iako je u zatvoru, misli na njih i da ih voli.
Sigurnost u roditeljsku naklonost osnažuje djetetovo samopoimanje i svijest o vlastitome identitetu. Osim toga, čitanje djetetu u obitelji i inače se smatra snažnim razvojnim poticajem koji podupire razvoj djetetovih čitateljskih vještina, a koje su temelj pismenosti i daljnjeg obrazovanja.
Zbog vrijednosti ovoga programa za dobrobit male djece čiji su roditelji u zatvoru ovaj projekt podržavaju i Pravobraniteljica za djecu i Uprava za zatvorski sustav Ministarstva pravosuđa.
Projekt je u 2016. godini postao dio kampanje „Čitaj mi".
O partnerskoj organizaciji HČD
Hrvatsko je čitateljsko društvo udruga koja se bavi poticanjem, istraživanjem i unapređivanjem čitanja i pismenosti. Društvo je osnovano sa svrhom unapređivanja kvalitete izobrazbe čitanja i pismenosti na svim razinama, razvijanja svijesti o utjecaju čitanja i važnosti pismenosti, promicanja razvijanja onog stupnja pismenosti i čitateljskih sposobnosti, koje su u skladu s jedinstvenim mogućnostima svakog pojedinca i omogućavanja razmjene znanja i iskustava.
O kampanji „Čitaj mi"
"VEĆ 15 MINUTA ČITANJA DNEVNO ZA LJUBAV KOJA ĆE TRAJATI CIJELI ŽIVOT"
Prvu nacionalnu kampanju za poticanje čitanja naglas djeci „Čitaj mi!" organiziraju i provode Hrvatsko čitateljsko društvo, Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež Hrvatskog knjižničarskog društva, Hrvatsko pedijatrijsko društvo, Hrvatska udruga istraživača dječje književnosti i UNICEF pod pokroviteljstvom Ministarstva socijalne politike i mladih.
Brojna svjetska istraživanja pokazuju da djeca kojoj roditelji i drugi skrbnici čitaju i pričaju od najranije dobi brže uče, bolje se snalaze u komunikaciji s drugima, razvijaju predčitalačke vještine, što je izravno povezano s kasnijim uspjehom u školi i životu. Istraživanje koje je UNICEF proveo 2012. godine pokazalo je da 23 posto roditelja šestomjesečne djece ne čita i ne gleda slikovnice sa svojim bebama te devet posto roditelja jednogodišnjaka.
Tijekom kampanje „Čitaj mi!" s dobrobitima čitanja djeci od rođenja roditelji se mogu upoznati u svakoj knjižnici, u domovima zdravlja i rodilištima u kojima su postavljeni plakati i letci s informacijama i savjetima o tome kako i kada čitati djeci te koje su slikovnice primjerene za pojedinu dob.
Više informacija o kampanji možete pronaći na internet stranici www.citajmi.info
Napisao/la: Roda
Projekt "Čitalački program za roditelje i djecu u kaznionicama" financira Ministarstvo socijalne politike i mladih. Objavljeni sadržaj i mišljenja odgovornost su udruge Roda i ne izražavaju službene stavove Ministarstva socijalne politike i mladih.