CHILD TRUST - Children visiting parents -TRaining EU prison STaff
Naziv projekta: CHILD TRUST - Children visiting parents – TRaining EU prison STaff
Nositelj projekta: Bambinisenzasbarre (Italija)
Partneri: Relais Enfants Parents (Francuska), Małopolska Probation Association (Poljska), RODA (Hrvatska),
Pridruženi partneri projekta su: Odjel za zatvorsku upravu, Ministarstvo pravosuđa -Ministero della Giustizia (IT), Talijanski povjerenik za prava djece (IT), Regionalni inspektorat zatvorske službe u Krakovu, Służba Więzienna (PL), Pravobraniteljica za djecu (HR), Children of Prisoners Europe (COPE - FR).
Trajanje projekta: 1. studenoga 2024. - 31. listopada 2026.
Ukupan iznos financiranja: 250.000 EUR
Financirano putem: Erasmus + KA220-VET - Cooperation partnerships in vocational education and training (KA220-VET), Agenzia Nazionale Erasmus+ INAPP (Istituto nazionale per l'analisi delle politiche pubbliche)
Ciljevi projekta
- Razviti zajednički model obuke unutar konzorcija za unapređenje profesionalnog profila zatvorskog osoblja u radu s roditeljima zatvorenicima i njihovom djecom.
- Povećati kompetencije zatvorskog osoblja.
- Potaknuti angažman i podići svijest u sustavu probacije i civilnom društvu s ciljem ažuriranja obuke zatvorskog osoblja.
Djeca čiji su roditelji u zatvoru pripadaju ranjivoj skupini koja se suočava s nizom emocionalnih, socijalnih i razvojnih izazova. Osjećaj srama, stigmatizacije, gubitka i nesigurnosti često su prisutni, a njihov odnos s roditeljem dodatno je otežan nedostatkom prilagođenih procedura u zatvorskim sustavima. Iako europske i međunarodne preporuke ističu važnost zaštite prava djece zatvorenih roditelja, zatvorsko osoblje često nema odgovarajuće kompetencije za rad s djecom tijekom posjeta.
Projekt CHILD TRUST donosi niz konkretnih rezultata koji će pridonijeti dugoročnim promjenama u zatvorskim sustavima. Kroz specijalizirane obuke povećat će se kompetencije zatvorskog osoblja, osnažujući ih za rad s djecom i obiteljima zatvorenika. Razvit će se CHILD TRUST Toolkit, standardizirani priručnik koji će ostati dostupan institucijama i stručnjacima i nakon završetka projekta, pružajući smjernice za bolje postupanje s djecom koja posjećuju roditelje u zatvoru. Također, unaprijedit će se procedure za posjete djece, osiguravajući da su susreti s roditeljima sigurni, dostojanstveni i prilagođeni dječjim potrebama. Projekt će dodatno doprinijeti jačanju svijesti i zagovaranju za donošenje politika koje podržavaju prava djece zatvorenih roditelja, kako na nacionalnoj, tako i na europskoj razini. Kroz sve ove aktivnosti stvaraju se temelji za dugoročne promjene u zatvorskim sustavima, osiguravajući kontinuiranu primjenu edukacije i pristupa usmjerenog na djecu. Dugoročno, projekt će poboljšati podršku djeci čiji su roditelji u zatvorima, smanjiti njihovu stigmatizaciju te unaprijediti kvalitetu njihovih odnosa s roditeljima u zatvorima.
Glavne aktivnosti projekta
- Razvoj zajedničkog modela obuke za zatvorsko osoblje u partnerskim zemljama
- Pilotiranje kurikuluma u zatvorskim sustavima zemalja provoditeljica
- Izrada CHILD TRUST Toolkita – priručnika za zatvorske službenike s jasnim smjernicama i preporukama
- Podizanje svijesti putem online kampanja i aktivnosti vidljivosti
- Transnacionalna završna konferencija u Italiji s ciljem predstavljanja rezultata i preporuka za širenje modela na druge europske zemlje
Za više informacija pratite objave o aktivnostima projekta na ovim stranicama ili se javite osobi za kontakt u Rodi: Ivana Zanze, ivana@roda.hr.
Napisao/la: Roda
Projekt CHILD TRUST - Children visiting parents -TRaining EU prison STaff financira Europska komisija kroz Erasmus+ program. Ova komunikacija i publikacije izražavaju isključivo stajalište njihovih autora, ni na koji način ne izražavaju stavove i mišljenje Europske komisije i Komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njima nalaze.