Tijekom provedbe projekta Boje mojega doma - podrška obiteljima s međunarodnom zaštitom koji financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, održale smo ukupno 6 radionica kulturalne razmjene. Kroz ove radionice pokušale smo ostvariti interkulturalni dijalog i razmjenu stavova između žena različitog etničkog, kulturnog, vjerskog i jezičnog podrijetla i nasljeđa, na temelju međusobnog razumijevanja i poštovanja. Interkulturalizam se temelji na shvaćanju da se doseljavanje više ne doživljava kao potpuni prekid s prethodnim načinom i mjestom života ili puko preuzimanje novih obrazaca, običaja i normi.
Na radionicama su sudjelovale žene tražiteljice azila i azilantkinje koje govore arapski jezik i žene iz Zagreba.
Ukupno je u radionicama sudjelovalo 19 korisnica i 10 djece.
Teme kulturalnih radionica bile su:
- Trudnoća i porod
- Dojenje
- Briga zajednice o maloj djeci
- Razlike u odgoju dječaka i djevojčica
- Oslikavanje tijela kanom
- Arapska kuhinja
Radionice su se održale od rujna do studenoga na tri lokacije: u Rodinu gnijezdu u Žerjavićevoj 10, u Waldorfskoj školi u Zagrebu i u stanu jedne od sudionica (radionica o hrani).
Što su o radionicama rekle sudionice iz Zagreba:
... Za mene je bilo sjajno imati priliku sa ženama izbjeglicama sjediti na istoj razini i razgovarati o stvarima koje su mi trenutno vrlo važne, a pritom sam od njih mnogo naučila.
Majčinstvo je univerzalno, biti roditelj je univerzalno - temelj nekog razumijevanja. Vidjeti ophođenje i prakse iz drugih kutova je vrlo obogaćujuće.
Najzanimljivije su mi bile priče o podršci drugim majkama unutar nekog kruga obitelji/susjedstva - na primjer, ako jedna majka izgubi mlijeko, druga će pomoći i podojiti dijete. Predivno. A kad sam došla doma sam saznala da je tako radila i baka mog supruga.
Najvrednije su mi bile priče o podršci u trudnoći i porodu. Naučila sam koliko su kulture koje Zapad vidi kao nazadne, zapravo naprednije od naših.
... Bilo mi je izuzetno važno sudjelovati na ovim radionicama, jer već dugo želim biti u prilici upoznati se i povezati s ljudima koji u Hrvatskoj pokušavaju zasnovati dom. Jedno je pomagati izdaleka, a drugo ući u kontakt, razgovarati i upoznati se. Zbog toga sam sretna što mi je Roda to omogućila.
Bilo je jako dojmljivo vidjeti žene koje su proživjele strahote i još uvijek žive u groznim okolnostima kako su snažne, vedre i pune pozitivne energije. To je vrlo važna perspektiva i za nas ovdje koji živimo privilegirane živote.
... Osim izvrsne, ukusne hrane, pravog vatrometa boja, mirisa i okusa, jako je lijepo bilo doživjeti toplinu druženja, obiteljsku atmosferu, povezanost.
... Iako smo imale prevoditeljicu i koristile engleski/i svoj jezik, ipak smo se najviše sporazumijevale i komunicirale pogledom, osmijehom i pokretom i super je da je tome tako, kako nam je to zajedničko svima kao (ženama, majkama) ljudima.
... Sudjelovala sam na radionici kulturalne razmjene o hrani i osvojili su me toplina i dobro raspoloženje sirijskih žena. Bilo mi je zanimljivo promatrati njihovu djecu koja su smirena, zadovoljna i samostalna i to kako se cijeli kolektiv brine o svakom djetetu bez obzira na to čije je. Jako se osjećala homogenost i podrška koju grupa pruža svojim članicama i na tome im mi možemo samo zavidjeti. Na isti smireni način nastala su mnoga ukusna jela i bio je pravi užitak probati nove ukuse i uživati u njima u dobro raspoloženom društvu.
Zahvaljujem na ovoj prilici za kratkotrajno uranjanje u drugu kulturu i za sve što sam naučila na radionici.
Sudionica koja je na radionicama sudjelovala sa svojom maloljetnom kćeri (5.r) navodi:
... Za mene je najveći doprinos prepoznavanje sličnih općeljudskih, obiteljskih, ženskih izazova kod njih kao i kod sebe, a za kćer prilika za iskustvo sličnosti sa djecom drugog geografskog i kulturnog porijekla.
Fotografije s radionica možete vidjeti u foto albumu.
Napisao/la: Roda
Ovaj tekst je nastao u okviru projekta Boje mojega doma - podrška obiteljima s međunarodnom zaštitom kojega financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Objavljeni sadržaj odgovornost je udruge Roda.