Simpozij "Pravni, etički i medicinski aspekti suvremenog vođenja poroda" prvi je stručni skup u Hrvatskoj koji je, uz ginekologe i ginekologinje i druge zdravstvene radnike, okupio i stručnjake i stručnjakinje iz područja prava i etike, te korisnice zdravstvenih usluga - žene, predstavnice civilnog društva, roditeljskih udruga i udruga za promicanje prava pacijenata pa ga kao takvog pozdravljamo. Usprkos nekim očitim nedostacima (velik broj predavanja i tema koje su prezentirane, nedovoljno vremena za diskusiju i rasprave, nedostatak platforme za donošenje zaključaka skupa u zajedničkom dijalogu, predavači zdravstvene struke koji nisu stručni za područje reproduktivnog zdravlja i/ili koji ne rade s trudnicama i rodiljama), ovim skupom je otvorena diskusija na stručno-medicinskoj i široj profesionalnoj razini, uz neophodno uključivanje predstavnica korisnica zdravstvenih usluga iz civilnog sektora, što je za pohvalu.
Kao najveći nedostatak skupa vidimo to što su organizator i pojedini predavači, na temelju anegdotalnih slučajeva ili citiranja navoda s internetskih stranica izvučenih iz konteksta, izvlačili zaključke o nesuradljivim rodiljama koje svojim odlukama štete zdravlju i životima djece te smatramo da je takav pristup neznanstven i da nije doprinio kvaliteti dijaloga.
Kako je organizator pozvao sudionice/ke da daju svoje prijedloge zaključaka, koje nismo imali prilike iznijeti i diskutirati na samom skupu, tako udruga Roda dostavlja svoje prijedloge zaključaka Simpozija. Pozivamo organizatora da zaključke razmotre stručna društva u skladu s etičkim i znanstvenim načelima u najboljem interesu zdravlja žena u Hrvatskoj.
Udruga Roda smatra da:
- Sve žene imaju pravo na pozitivno iskustvo rađanja i suosjećajnu skrb osposobljenog i stručnog osoblja koje prepoznaje jedinstvenost svake žene, obitelji i novorođenčeta, te im pruža dostojanstvenu individualiziranu skrb. (FIGO, 10 Koraka za rodilišta prijatelji majki)
- Potrebno je zaštititi svaku ženu i svako novorođenče od nepotrebnih zahvata i postupaka koji nisu utemeljeni na dokazima, te bilo kakvih postupaka koji ne poštuju njihovu kulturu, tjelesni integritet i dostojanstvo. (FIGO, 10 Koraka za rodilišta prijatelji majki).ž
- Potrebno je promovirati činjenicu da je za većinu žena trudnoća i porod normalni fiziološki proces koji, kao takvi, ne trebaju medicinske intervencije.
- Treba uvažiti činjenicu da sve veći broj žena na porod dolazi informiran i da će zahtijevati (i imaju pravo na to) objašnjenje svih postupaka koji će se nad njima vršiti. Zato je potrebno osoblje upoznati s pravima koja proizlaze iz Zakona o zaštiti pacijenata te s Europskom konvencijom o ljudskim pravima koja autonomiju i pravo majke na odlučivanje stavlja na prvo mjesto.
- Ne smije se zakonski ograničavati pravo i autonomija trudnice i žene koja rađa zbog zaštite fetusa. Najbolja zaštita nerođenog djeteta su pristup trudnoći i porodu kao fiziološkom i normalnom stanju sve dok ono jest takvo.
- Rodilišta hitno trebaju početi uvoditi i provoditi 10 Koraka za rodilišta prijatelji majki i djece, prema smjernicama FIGO i ICM.
- Potrebno je uvesti mogućnost praćenja trudnoće, poroda i babinja od strane odabranih samostalnih primalja. Takav pristup je za zdravstveni sustav ekonomičan, jer omogućuje da se normalnom trudnoćom bave primalje koje su educirane pratiti i podržati zdravu trudnoću, te na taj način omogućava da se specijalisti za patološka stanja, liječnici-porodničari, bave onom populacijom kojoj treba njihovo specijalističko znanje.
- Ovakav pristup skrbi za trudnice, potaknut će primalje da postanu prvostupnice primaljstva, između ostalog i na način da se otvore redovni i izvanredni studij primaljstva u Zagrebu i Osijeku.
- Zdravstveni sustav bi trebao omogućiti da rodilišta organiziraju odjele / sobe gdje prvostupnice primaljstva samostalno prate porođaje, uz mogućnost da se rodilja prebaci na odjel na kojem može dobiti porodničarsku skrb ukoliko se pokaže potrebnim, prema uspješnom modelu Midwifery Led Units britanskog NHS-a.
- Potrebno je uvesti novi, poboljšani način vođenja dokumentacije porođaja gdje se bilježe svi postupci kojima je žena podvrgnuta, poput Kristellerovog hvata, koji se trenutno tek rijetko bilježi.
- Zainteresiranu javnost treba upoznati s rezultatima istraga i postupanja nakon što žene prijave loše postupanje ili loš ishod poroda.
- Kako bi trudnicama omogućili u potpunosti informirani izbor rodilišta, potrebno je na internetskim stranicama rodilišta javno objavljivati statistike te ustanove, kao što su: omjer primalja i broja poroda na godišnjoj razini, omjer liječnika/ca i broja poroda na godišnjoj razini, broj prvostupnica primaljstva koje rade u rađaonici, postotak epiziotomija, postotak carskih rezova, postotak vaginalnih poroda nakon carskog reza itd; na internetskim stranicama rodilišta objavljivati i redovno ažurirati ustroj klinike, uz napomenu koji su odgovorni djelatnici svakog odjela (patologije trudnoće, rađaonice, odjela babinjača, itd.).
- Uvesti postupnik za porođaje izvan zdravstvene ustanove uz samostalnu primalju, u skladu s odlukom Europskog suda za ljudska prava u slučaju Ternovsky v. Hungary, koji će uključivati procedure za prijavljivanje djeteta rođenog izvan zdravstvene ustanove, te po potrebi proceduru da nadležno rodilište (neonatologija) pregleda dijete rođeno izvan zdravstvene ustanove.
- Kroz kolegij komunikacijskih vještina i komunikacijskih radionica, provoditi kontinuiranu edukaciju zdravstvenih radnika i studenata o primjerenoj komunikaciji s trudnicama, rodiljama i babinjačama koja bi, između ostalog, trebala isključivati pokroviteljsko ponašanje, verbalne oblike seksizma, vrijeđanje i bullying, o čemu svjedoči velik broj rodilja.