Sastanak o podršci dojenju okupio ključne institucije iz Koprivničko-križevačke županije
Dana 18. prosinca 2024. godine održan je online sastanak putem Zoom platforme s ciljem unaprjeđenja podrške dojenju u Koprivničko-križevačkoj županiji. Na sastanku su sudjelovale predstavnice raznih institucija i organizacija, uključujući Koprivničko-križevačku županiju, Dom zdravlja Koprivničko-križevačke županije, Opću bolnicu Dr. T. Bardek Koprivnica, Grad Koprivnica, Grad Križevce, Srednju školu Koprivnica te udrugu Roda. Moderatorica sastanka bila je Ivana Zanza iz udruge Roda, koja je u uvodu naglasila važnost šireg zajedničkog pristupa u podršci majkama koje doje.
Na početku, sudionice su se kratko predstavile i podijelile informacije o aktivnostima koje njihove institucije i ustanove provode vezano za dojenje. Maja Blažek, pročelnica upravnog odjela za zdravstveno-socijalne djelatnosti Koprivničko-križevačke županije, istaknula je da županija kontinuirano podržava dojenje kroz županijski tim za promicanje dojenja i financiranje trudničkih tečajeva. Jasminka Mrculin iz Opće bolnice Dr. T. Bardek Koprivnica naglasila je važnost edukacija za trudnice i rodilje, uz osiguranje zlatnog sata za majke i novorođenčad u rodilištu. Patronažna sestra Andreja Novak iz Doma zdravlja istaknula je da je svakodnevni rad s majkama ključan, posebno kroz kućne posjete i grupe podrške koje se redovito održavaju.
Vedrana Blažek Habijanec iz udruge Roda podijelila je iskustva s organizacijom malih škola dojenja i tzv. mliječnih barova, koji imaju za cilj podizanje svijesti i pružanje praktične podrške majkama. Također, nastavnica Srednje škole Koprivnica Marija Križić, istaknula je angažman u edukaciji svih učenika, a posebno završnih razreda, o dojenju, uključujući organizaciju radionica i projekcija edukativnih filmova. Dijana Marković, predstavnica Grada Križevaca, naglasila je da Križevci, kao Grad prijatelj djece, redovito sudjeluju u obilježavanju Nacionalnog tjedna dojenja i surađuju s patronažnim sestrama na promoviranju aktivnosti podrške dojenju.
U raspravi o potrebama zajednice, sudionice su istaknule važnost senzibilizacije šire javnosti za dojenje te potrebu za boljom informiranošću majki o dostupnim uslugama. Spomenut je izazov nedostatka umreženosti između različitih dionika, što često dovodi do toga da majke ne znaju kome se obratiti u slučaju problema. Predloženo je osiguranje plakata i informativnih materijala na ključnim mjestima poput ljekarni, domova zdravlja i ginekoloških ordinacija. Sudionice su također razgovarale o trenuitnoj situaciji s podrškom dojenju unutar zdravstvenog sustava i utjecaju pandemije COVID-19 na prakse dojenja u Hrvatskoj i svijetu, uslijed čega je došlo do pogoršanja nekih praksi i naglašena je važnost vraćanja na dobre prakse koje potiču isključivo dojenje.
Zaključak sastanka obuhvatio je dogovor o potrebi za kontinuiranim edukacijama za zdravstvene radnike i radnice, uključujući patronažne sestre, pedijatre i ginekologe. Također, predloženo je širenje županijskog koordinacijskog tijela za promicanje dojenja kako bi se uključile institucije izvan zdravstvenog sustava, poput vrtića i knjižnica, što bi doprinijelo većoj vidljivosti i prihvaćanju dojenja u zajednici.
Sastanak je završen izražavanjem zadovoljstva zbog razmjene iskustava i ideja te dogovorom o nastavku suradnje na unaprjeđenju podrške dojenju. Sudionice su zahvalile organizatoricama na inicijativi i istaknule spremnost za daljnji rad na zajedničkim projektima.
Ovaj sastanak održan je kao aktivnost projekta Zajedno za dojenje koji financira Koprivničko-križevačka županija i projekta Zajednica u podršci dojenju koji financira Ministarstvo demografije i useljeništva.