U Srednjoj školi Koprivnica je 10. prosinca 2024. održana projekcija filma Mliječna staza: Svaka majka ima priču, namijenjena učenicima medicinskog smjera. Na projekciji je sudjelovalo dvadesetak učenika i učenica pod vodstvom nastavnica Marije Križić i Sanje Koluder.
Film istražuje važnost dojenja kroz prizmu majčinskog iskustva i šire društvene perspektive, ističući kako ono utječe na zdravlje žena djece i zajednica. Uz emotivne priče majki, film se dotiče i problema s kojima se suočavaju žene u suvremenom društvu te preprekama koje stoje na putu normalizacije dojenja.
Nakon projekcije, Rodina savjetnica za dojenje Vedrana Blažek Habijanec pokrenula je raspravu među učenicima. Diskusija je uključivala usporedbu situacija prikazanih u filmu sa stvarnim izazovima s kojima se suočavaju dojilje u Hrvatskoj. Poseban naglasak stavljen je na važnost uloge zdravstvenih radnika i radnica u pružanju podrške dojenju te stvaranju pozitivnog okruženja za majke.
Nakon projekcije filma u evaluacijskom upitniku su podijeili svoje dojmove, ističući koliko im je ovaj film pomogao u razumijevanju važnosti dojenja i podrške dojiljama. Mnogi su naglasili kako im je film "probudio svijest o dojenju" i omogućio da shvate "kakav je način dojenja u drugim državama", što smatraju korisnim za budući rad. Jedna učenica komentirala je: "Film sadrži bitne informacije i prijedloge za poboljšanje dojenja, a pomoći će mi kod prakse ili budućnosti jer bih svakako htjela raditi s djecom." Istaknuto je i kako je film informativan i poučan, te koristan ne samo za žene koje doje, nego i za zdravstvene radnike koji će s njima raditi. "Bit ćemo okruženi mladim majkama i ženama kojima će biti potrebna pomoć ili savjet. Potrebno nam je znanje i edukacija kako bismo im mogli pomoći,"
Učenice i učenici Srednje škole Koprivnica su ranije u okviru redovitih predmeta dobili šire znanje o dojenju, a ovaj ih je film posebno zainteresirao za razlike u pristupu dojenju između različitih država. Posebno ih je šokiralo saznanje o socijalnim i radnim uvjetima u SAD-u, gdje majke često nemaju priliku za dulji porodiljni dopust, niti adekvatnu podršku za dojenje, za razliku od Europe, gdje su prava trudnica i majki male djece bolje zaštićena. Također, fasciniralo ih je koliko majčino mlijeko sastavom može prilagoditi potrebama djeteta i kako dojenje, osim prehrambene, ima i emocionalnu i zdravstvenu ulogu, poput promjene djetetovog disanja na prsima majke.
Roda već godinama provodi slične aktivnosti sa srednjim školama medicinskog i primaljskog smjera u Hrvatskoj, a Srednja škola Koprivnica je Rodina partnerska ustanova u projektima koje financiraju Koprivničko-križevačka županija (Zajedno za dojenje) i Ministarstvo demografije i useljeništva (projekt Zajednica u podršci dojenju) u okviru kojih je ova projekcima realizirana.