Poziv na tematsku konferenciju Roditelji - između osobnog i društvenog
Pozivamo Vas na tematsku konferenciju Roditelji - između osobnog i društvenog, koja će se održati u utorak 3. prosinca 2024. godine u hotelu Zonar u Zagrebu od 9:30 do 15:00 sati u dvorani Perpetuum. Konferencija se prenosi u realnom vremenu na Rodinim društvenim mrežama i na Zoomu.
Na konferenciji će sudjelovati:
- Uvodni pozdravi: Branka Mrzić Jagatić, Roda; Maja Gabelica - Šupljika, Ured pravobraniteljice za djecu; Luka Bogdan - Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva
-
Željka Josić, dr. med., državna tajnica Ministarstva za demografiju i useljeništvo
-
Branka Hodak i Tatjana Petrović iz agencije Ipsos
-
prof. dr. sc. Ivana Dobrotić s Katedre za socijalnu politiku, Studijski centar socijalnog rada Pravnog fakulteta u Zagrebu, Sveučilište u Zagrebu
-
doc. dr. sc. Petra Međimurec, Ekonomski fakultet, Sveučilište u Zagrebu
-
Marin Capan, predsjednik Mreže mladih Hrvatske,
-
Katarina Jelić, mag. psych., Fakultet hrvatskih studija, Sveučilište u Zagrebu
-
izv. prof. dr. sc. Sandra Nakić Radoš, Hrvatsko katoličko sveučilište, suosnivačica i voditeljica Centra za reproduktivno mentalno zdravlje
Moderatorica konferencijskog dijela je Ivanka Zorić.
Roditeljstvo se danas suočava s brojnim društvenim promjenama i novim izazovima u ispunjavanju roditeljskih odgovornosti i očekivanja u čemu im je nesumnjivo potrebna i podrška cijelog društva. Roditeljstvo i okruženje u kojemu roditelji podižu djecu značajno se transformira ubrzanim tempom kojega postojeći sustavi podrške i roditelji teško sustižu zbog niza promjena koje se pritom događaju što ponekad dovodi do roditeljskog sagorijevanja.
Oblici obiteljske zajednice znatno su drugačiji nego ranije, kao i rodne uloge i odgovornosti u obitelji. Zahtjevi tržišta rada sve su veći kao i nestabilnost u poslovnom okruženju zbog čega je izazovno uskladiti poslovni i obiteljski život. Istovremeno, akademska očekivanja od djece sve su veća u čemu im je potrebna podrška roditelja koji se osim toga suočavaju s tehnološkim izazovima i problemima zbog kojih je radi ubrzane digitalizacije nerijetko potrebna pojačana skrb za mentalno zdravlje djece. Različiti oblici skrbi postaju sve manje dostupni, posebice pedijatrijska skrb što također znatno utječe na kućni proračun. Globalni problemi poput pandemije, migracija, klimatskih promjena, političke nesigurnosti i ratnih sukoba dodatno otežavaju roditeljstvo, ali i sve više utječu na odluku mladih o roditeljstvu. Zbog sve brojnijih izazova, roditeljski stres i sagorijevanje je problem s kojim se suočava sve više roditelja u svijetu i u Hrvatskoj pa ovaj problem nije više problem pojedinaca i obitelji već javnozdravstveni problem država.
Zbog svega toga konferencija će otvoriti prostor za različite stručnjakinje i stručnjake radi razmjene informacija i iskustava te povezivanja različitih dionika, poput donositelja odluka, pružatelja podrške u zajednici, znanstvene zajednice, civilnog sektora te mladih i različitih skupina roditelja, uključujući ranjive skupine.
Nakon izlaganja i diskusije predviđen je panel na kojem će sudjelovati promotorice i promotor tema roditeljstva Irena Orlović, Lana Gojak Bajt, Sonja Švajhler (Supermame) i Striček Duško koji su na društvenim mrežama okupili više stotina tisuća pratitelja i pratiteljica.
Moderatorica panela je Martina Tomčić.
Konferencija će se prenositi u realnom vremenu na društvenim mrežama kako bi se osiguralo praćenje iz cijele Republike Hrvatske.
Prostor je dostupan za osobe s invaliditetom, a na konferenciji će biti osiguran prijevod na hrvatski znakovni jezik.
Program konferencije preuzmite s linka na kraju teksta, a prijave su obavezne putem OBRASCA. Za sudjelovanje u dvorani više nije moguća prijava, već samo za sudjelovanje na Zoomu.
Zatraženo je bodovanje od sljedećih komora:
- Hrvatska psihološka komora (HPK)
- Hrvatska komora socijalnih radnika (HKSR)
- Hrvatska komora socijalnih pedagoga
- Hrvatska komora edukacijskih rehabilitatora
Konferencija je aktivnost tematske sustavne podrške Moderni izazovi roditeljstva i demografija koju udruga Roda provodi uz financijsku podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.