Tijekom lipnja diljem Europe provodi se kampanja za podršku djeci čiji su roditelji u zatvoru. Kampanju pod nazivom Not My Crime, Still My Sentence! (Zločin nije moj, ali kazna ipak jest!) inicirala je mreža Children of Prisoners Europe – COPE, čija je članica i Roda.
Opći cilj ove kampanje je jačanje svjesnosti o potrebama i pravima djece čiji su roditelji zatvorenici, a u središtu ovogodišnje kampanje je propagiranje „dječje verzije“ Preporuke Vijeća Europe o zaštiti prava djece čiji su roditelji u zatvoru pod nazivom „It’s Time to Act!“ (Vrijeme je za akciju!). Kampanja redovito uključuje pojačane aktivnosti u zatvorskome sustavu usmjerene na poticanje i olakšavanje kontakata i očuvanja bliskosti zatvorenika s njihovom malodobnom djecom. Kampanji se svake godine pridružuju članice COPE mreže, pozivajući na prepoznavanje potreba i pružanje podrške djeci zatvorenika.
U COPE mreži ističu kako je ovogodišnja kampanja bitno drukčija od prethodnih jer se odvija u ozračju pandemije koronavirusa, koja donosi posebne izazove i stoga što su svi institucionalni napori usmjereni u zdrtavstveni sustav i podršku njemu u odgovoru na pandemiju, ali i zbog epidemioloških mjera izolacije i zatvaranja vrata zatvora za posjete.
U ovakvim okolnostima, marginalizirane skupine, među kojima su i djeca zatvorenika, mogu ostati bez potrebne podrške, a restriktivne mjere za suzbijanje pandemije koje uključuju već spomenutu zabranu posjeta u kaznenim ustanovama, za mnogu djecu zatvorenika znače i opasnost od gubitka kontakta s roditeljem.
Organizacije civilnog društva u Hrvatskoj danas, a Roda još od 2014., znatno pridonose poboljšanju uvjeta za djecu zatvorenika. U suradnji s Udrugom Roda i UNICEF-ovim uredom za Hrvatsku, Uprava za zatvorski sustav i probaciju prethodnih je godina uredila prostore za susrete zatvorenika s njihovom djecom, a omogućila je tzv. video posjete djece uz pomoć digitalne tehnologije, kao vrijednu dopunu posjetima uživo. Danas u vrijeme pandemije COVID-19 to se pokazuje iznimno važnim sredstvom ostvarivanja prava djeteta na kakav-takav kontakt s roditeljem.
Dijete čiji je roditelj u zatvoru često se osjeća kažnjenim i obilježenim zbog pogrešaka svojih roditelja. Odgovornost je različitih sustava, institucija i stručnjaka (u školi, dječjem vrtiću, centru za socijalnu skrb, dječjem domu) pomoći mu da razumije situaciju u kojoj se našla njegova obitelj i podržati njegovo pravo na roditelje i roditeljsku ljubav. Smisao kampanje “Not My Crime, Still My Sentence!” je dodatno privući pozornost javnosti, stručnjaka i nadležnih institucija na položaj djeteta čiji su roditelji u sukobu sa zakonom i potaknuti ih na djelovanje za dobrobit sve djece suočene s takvim životnim teretom.