Nakon održane konstituirajuće sjednice 7. saziva Savjeta za razvoj civilnoga društva, održane 20. svibnja 2020., pročitajte kako su nadmoćnom većinom tijela javne vlasti nadglasala manjinu članica i članova iz redova organizacija civilnoga društva i tako pokazala nemar i neosjetljivost ne samo za civilni sektor već i za sve njihove krajnje korisničke skupine: djecu, mlade, osobe s invaliditetom i druge ranjive skupine.
Ovoj važnoj sjednici nisu mogli prisustvovati novinari i nije bilo moguće osigurati snimanje i prijenos sjednice jer navodno Nacionalna sveučilišna knjižnica, odakle Republika Hrvatska predsjeda Europskom unijom, nema tehničke i infrastrukturne uvjete.
Izvještaj koji je napisala članica Savjeta u području skrbi o djeci, naša članica i programska koordinatorica, Branka Mrzić Jagatić, možete pročitati u nastavku.
Drage/i sve/i,
obraćam vas se kao članica 7. saziva Savjeta za razvoj civilnoga društva u području skrbi o djeci kako bih prenijela tijek i zaključke konstituirajuće sjednice Savjeta održane 20. svibnja 2020. u Nacionalnoj sveučilišnoj knjižnici.
Radi boljeg uvida u konstituirajuću sjednicu, imam potrebu navesti nekoliko momenata koji su prethodili sjednici.
Poziv za sjednicu stigao je 12. svibnja bez pratećih radnih materijala koje je Ured za udruge obećao poslati naknadno, a koji bi prema Poslovniku trebali biti dostavljeni članovima i članicama savjeta tri dana prije sjednice.
Radni materijal, tj. novi prijedlog Poslovnika stigao je dan prije sjednice u 16.11 sati.
Istovremeno, članovi Savjeta doznaju da je novinarima, zamjenicima članova Savjeta te gostima odbijen dolazak na sjednicu zbog epidemioloških razloga, a direktnog prijenosa sjednice putem interneta neće biti “zbog povećanih troškova potrebne opreme” što je bilo prvotno obrazloženje. Zbog toga Centar za mirovne studije nudi Uredu za udruge pokriti troškove prijenosa sjednice, ali na taj prijedlog nije stigao nikakav odgovor. Na samoj sjednici ravnateljica Ureda za udruge Vlade RH kao razlog za to što se sjednica ne može prenositi navodi taj što navodno NSK odakle Republika Hrvatska predsjeda EU, nema tehničke i infrastrukturne uvjete. Dan prije sjednice uz dva prijedloga o načinu izbora predstavnika u Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO), članica Savjeta, Blaženka Sečkar, šalje prijedlog dopune dnevnog reda s točkom: Izbor predstavnika/ica organizacija civilnog društva u Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO). Ova točka nije uvrštena u dnevni red niti je pristigao odgovor na njezin prijedlog.
Potom, na dan sjednice, 20. svibnja u 15.18 sati, članice i članovi Savjeta iz organizacija civilnoga društva upućuju komentare na izmjene Poslovnika za koje smatraju da sužavaju prostor djelovanja organizacija civilnoga društva, a tijelima državne uprave daju prevlast u Savjetu.
Također, neposredno prije sjednice, član Savjeta Sven Janovski svim članovima i članicama te zamjenicima/cama šalje dopis s prigovorom na izbor predstavnika civilnog društva iz redova zaklada u novi saziv Savjeta, a koji su tog istog dana uputile zaklade ZAMAH, SOLIDARNA i Zajednički put Uredu za udruge o tome da je na mjesto predstavnika civilnog društva iz redova zaklada imenovana gospođa Renata Gubić, upraviteljica zaklade „Hrvatska za djecu“ kojoj je osnivač Vlada RH te ona u Savjetu zapravo predstavlja državnu zakladu koja je dio javnog sektora, a ne sektora civilnog društva.
Na početku sjednice, a prije prve točke predloženog dnevnog reda, za riječ se javila članica Savjeta Blaženka Sečkar kako bi provjerila jesu li sve prisutne članice i članovi dobile prigovor kojeg su uputile zaklada SOLIDARNA, ZAMAH i Zajednički put na imenovanje predstavnice iz redova zaklada u novi saziv Savjeta, te na koji će način Ured dalje postupiti vezano uz taj prigovor. Nakon kraće diskusije, otvaranje ovog pitanja je stavljeno pod zadnju točku dnevnog reda razno. Potom se za riječ javila članica Savjeta Sanja Keretić te postavila pitanje oko javnosti i prijenosa sjednice na što je ravnateljica dala odgovor da zbog infrastrukturnih, tehničkih i epidemioloških razloga to trenutno nije moguće osigurati. Na samom početku sjednice Marija Hanževački, članica Savjeta i predstavnica sindikata u EGSO te članica Blaženka Sečkar tražile su da se uvaži kontinuitet rada Savjeta i nastave hitne teme otvorene na prethodnim sjednicama poput pitanja izbora predstavnika/ca u EGSO. Nakon diskusije je prihvaćena rasprava o načinu izbora predstavnika OCD-a pod točkom razno.
Zbog neuvažavanja prijedloga članova i članica Savjeta iz organizacija civilnoga društva i nezadovoljavajućih obrazloženja koje je dao Ured za udruge Vlade RH, organizacije civilnoga društva suzdržala su se od usvajanja dnevnog reda.
Dnevni red je usvojila većina koju čini 21 član i članice tijela javne vlasti, odnosno 17 tijela državne uprave koja zastupaju državni tajnici i tajnice, 1 državna zaklada te 3 udruge čiji su osnivači jedinice područne ili lokalne samouprave.
Uslijedila je dulja rasprava oko usvajanja prijedloga novog Poslovnika koji je također usvojen većinom unatoč tome što je većina članica i članova civilnoga društva glasala protiv usvajanja Poslovnika dok se ne rasprave komentari na isti. Članovi Savjeta ispred tijela javnog sektora kao i ravnateljica UZUVRH-a komentirali su da su sve predložene bitne sadržajne i principijelne izmjene Poslovnika, a koje se odnose na rad Savjeta, tehničke prirode te da ih je kasnije lako izmijeniti s čime se civilno društvo nije složilo. Na kraju rasprave je gđa. Helena Beus iz UZUVRH-a predložila da se amandmani na Poslovnik mogu dostaviti u roku od sedam dana, tj. do srijede 27.5.
Uslijedio je izbor za predsjednika Savjeta između dva kandidata koji su se, na prijedlog člana Savjeta Frana Matušića, predstavljali abecednim redom. Nikolu Tadića kandidiralo je osam organizacija civilnoga društva, a kandidaturu je predstavila članica Branka Mrzić Jagatić naglasivši da je Nikola Tadić postao članom Savjeta na prijedlog Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske koji ima 14 članica Saveza u kojima je 200 udruga osoba s invaliditetom. Danko Relić iz Udruge narodnog zdravlja Andrija Štampar se samokandidirao. Unatoč tome što je iz predstavljanja bilo vidljivo da je Nikola Tadić kandidat kojeg podržava većina članova/ica Savjeta iz redova organizacija civilnog društva, većinom od 25 glasova izabran je Danko Relić, bivši predsjednik Studentskog zbora koji se također kandidirao za člana EGSO-a iz reda udruga.
Za zamjenicu predsjednika Savjeta jednoglasno je izabrana Nikolina Klaić, državna tajnica u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije koja nije imala protukandidata.
Za člana Upravnog vijeća Hrvatskog zavoda za zapošljavanje iz reda predstavnika organizacija civilnoga društva izabran Mario Makarun uz potpunu podršku članova ispred TDU-a, javne zaklade i udruga lokalnih jedinica.
Javljanjem za riječ članice Marije Hanževački ponovno se razvila diskusija vezano za izbor članova EGSO-a iz redova udruga i drugih OCD-a, a vezano uz poštivanje rokova prema kojima Hrvatska do 1. lipnja treba imenovati svoje predstavnike u to tijelo. Članica Blaženka Sečkar podsjetila je da je upravo radi kratkih rokova u pripremnim materijalima koje je poslala uoči sjednice dala dva prijedloga za postupanje s predloženim rokovima i predloženom procedurom po kojoj bi se poštovala autonomija OCD-a pri izboru hrvatskih predstavnica u EGSO. Gđa Helena Beus, ravnateljica Ureda za udruge Vlade RH rekla je da će izbor biti transparentan te da će hrvatske predstavnice biti imenovane na vrijeme, što znači do 1. lipnja. Sjednica je završila istekom vremena, te se formalno niti nije otvorila točka razno. Pitanje imenovanja predstavnice državne zaklade u skupinu predviđenu za predstavnike OCD-a više se stoga nije raspravilo.
Kao što možete zaključiti, oko svih točaka dnevnog reda većina je organizacija civilnoga društva koja je tražila pojašnjenja ili je imala prijedloge za poboljšanje Poslovnika i procedura, bila nadglasana većinom što dovoljno govori o neravnoteži između članova i članica tijela državne vlasti i organizacija civilnoga društva.
Ovdje možete vidjeti priopćenje UZUVRH-a o konstituirajućoj sjednici, a svakako preporučam da pročitate tekst o sjednici koji je Faktograf objavio pod nazivom „Savjet za razvoj civilnog društva uveo ‘socijalno distanciranje’ od novinara“.
Svaka vaša povratna informacija je dobrodošla.
Srdačno,
Branka Mrzić Jagatić
članica Savjeta za razvoj civilnoga društva u području skrbi o djeci