Poslano zajedničko pismo udruge Roda, Pravobraniteljice za djecu, Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova i Hrvatske komore primalja o odvajanju majki i novorođenčadi u rodilištima
Danas su udruga Roda, Pravobraniteljica za djecu, Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova i Hrvatska komora primalja poslale zajedničko pismo ministru zdravstva, stručnim organizacijama te svim rodilištima o praksi odvajanja majki i novorođenčadi odmah po porodu, u slučaju kada su majke pozitivne na koronavirus ili ako nije gotov nalaz PCR testa koji dokazuje da je majka negativna na koronavirus.
Od početka pandemije koronavirusa u ožujku 2020., preporuke Svjetske zdravstvene organizacije jasno ukazuju na važnost neposrednog kontakta i zajedničkog boravka majke i novorođenčeta, čak i ako je jedno od njih pozitivno na koronavirus, uz uvjet da se rodilja dobro osjeća i da je sposobna skrbiti o djetetu. Iste preporuke su objavila i relevantna europska društva u Britaniji, Francuskoj, Italiji i Njemačkoj.
Sve četiri su-potpisnice dopisa pozivaju Ministarstvo zdravstva i stručna društva da žurno pripreme smjernice kojima se rodilištima jasno ukazuje na važnost neposrednog i kontinuiranog kontakta i zajedničkog boravka majki i novorođenčadi od poroda do otpusta iz rodilišta te izdaju jasnu uputu o pridržavanju istih.
Tekst pisma donosimo niže
15. studenoga 2021.
Predmet: Odvajanje majki i novorođenčadi u rodilištima
Poštovani, poštovane,
nekoliko rodilišta u Hrvatskoj ima praksu odvajanja majki i novorođenčadi odmah po porodu, u slučaju kada su majke pozitivne na koronavirus ili ako nije gotov nalaz PCR testa koji dokazuje da je majka negativna na koronavirus. O ovoj praksi je udruga Roda u nekoliko navrata izvijestila Ministarstvo zdravstva i stručna društva, ali i međunarodne organizacije koje se bave ljudskim pravima, ali unatoč tome, praksa je ostala nepromijenjena.
Od početka pandemije koronavirusa u ožujku 2020., preporuke Svjetske zdravstvene organizacije jasno ukazuju na važnost neposrednog kontakta i zajedničkog boravka majke i novorođenčeta, čak i ako je jedno od njih pozitivno na koronavirus, uz uvjet da se rodilja dobro osjeća i da je sposobna skrbiti o djetetu. Iste preporuke su objavila i relevantna europska društva u Britaniji, Francuskoj, Italiji i Njemačkoj.
U smjernicama „COVID-19 Clinical management: living guidance“ (WHO 2021.) jasno se navodi: „Mothers should not be separated from their infants unless the mother is too sick to care for her baby.“ Nacionalna praksa nije usklađena s navedenim, budući da se u trenutno važećim nacionalnim smjernicama „S2K smjernice za postupanje kod sumnje koronavirusne infekcije u trudnoći“ (HDGO 2020.) navodi suprotno: „Novorođenčad majki pozitivnih na koronavirus treba izolirati najmanje 14 dana ili dok se virus ne ukloni.“
Upozoravamo da je isti raskorak prisutan i u odnosu na dojenje. U spomenutim smjernicama WHO-a konkretna preporuka glasi: „We recommend that mothers with suspected or confirmed COVID-19 should be encouraged to initiate and continue breastfeeding. From the available evidence, mothers should be counselled that the benefits of breast-feeding substantially outweigh the potential risks of transmission.“ Nacionalne S2K smjernice nisu u skladu s navedenim, budući da se u njima navodi da se „tijekom faze izolacije ne preporučuje dojenje“.
Premda se u nacionalnim smjernicama zaključno navodi da je potrebno prikupiti više podataka o navedenim pitanjima, smjernice se, pa tako i praksa u rodilištima, do danas nisu mijenjale, niti su Ministarstvo zdravstva ili strukovna društva rodilištima izdavale nove preporuke u cilju omogućavanja neposrednog kontakta majkama i novorođenčadi nakon poroda i zajednički boravak. Tako danas imamo situaciju da se u rodilištima majke i novorođenčad odvajaju u slučajevima kada je jedno od njih pozitivno na koronavirus ili ako PCR test koji dokazuje da je majka negativna na koronavirus još nije obrađen.
Trenutna znanstvena i medicinska saznanja govore u prilog tome da kontakt majke i djeteta neposredno nakon poroda te kontinuirano tijekom boravka u rodilištu doprinose zdravlju djeteta i majke, potičući uspostavljanje zdravih vitalnih funkcija novorođenčeta i olakšavaju početak dojenja čija je imunološka komponenta u vrijeme pandemije izuzetno važna. Iniciranje dojenja odmah po porodu izuzetno je važno za svu novorođenčad, a u kontekstu saznanja da majka mlijekom prenosi i antitijela na COVID-19, izuzetno je važno da i COVID pozitivne majke doje, zbog čega i sve relevantne stručne organizacije i preporučuju nastavak dojenja kad je majka pozitivna na COVID, uz zaštitne mjere protiv širenja zaraze. Takve se preporuke temelje na znanstvenim dokazima i proporcionalne su omjeru rizika od zaraze i koristi od dojenja.
Nadalje, u nekim rodilištima, rad se organizira na način koji onemogućava primaljama da pružaju skrb koja je i rodiljama i novorođenčadi tako neophodna, skrb jedne primalje uz jednu rodilju, i podrška u dojenju. U vrijeme krize upravo uviđamo da nedostatne investicije u obrazovanju i zapošljavanju primalja dolaze na naplatu.
Stoga, niže supotpisane organizacije pozivaju Ministarstvo zdravstva i stručna društva da žurno pripreme smjernice kojima se rodilištima jasno ukazuje na važnost neposrednog i kontinuiranog kontakta i zajedničkog boravka majki i novorođenčadi od poroda do otpusta iz rodilišta te izdaju jasnu uputu o pridržavanju istih.
Smatramo da je u vezi s ovim potrebno postupiti jednako kao i u nizu dosadašnjih slučajeva u kojima su strukovna društva izdavala vrlo korisne i neophodne smjernice za postupanje u okolnostima pandemije bolesti COVID-19. Pozdravljamo posljednji takav primjer - Preporuke parovima koji planiraju trudnoću, parovima koji prolaze kroz postupke medicinski pomognute oplodnje, trudnicama i dojiljama, izdane u studenom 2021. - u kojima su objedinjene recentne znanstvene spoznaje. Smatramo da bi na isti način trebalo postupiti i po pitanju predmetne problematike. Molimo Vas da potpisnice ovog dopisa povratno izvijestite o Vašem postupanju u skladu s navedenim.
Hrvatska komora primalja, Barbara Finderle
Pravobraniteljica za djecu, Helenca Pirnat Dragičević
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Višnja Ljubičić
Udruga Roda, Ivana Zanze
Na znanje:
Ministarstvo zdravstva
Ured UNICEF-a za Hrvatsku
Hrvatski liječnički zbor
Hrvatska liječnička komora
Hrvatsko društvo za ginekologiju i opstetriciju
Hrvatsko društvo za perinatalnu medicinu
Hrvatsko pedijatrijsko društvo
Rodilištima, svima