Do danas smo primile nekoliko poruka trudnica koje izražavaju zabrinutost zbog dojma da je ovih dana uslijed peticije kojom tražimo da roditelji mogu biti uz djecu u bolnicama, zapostavljeno pitanje prava trudnica na pratnju na porodu.
Slažemo se s time da, dok rodilišta i nadležne institucije svakoj trudnici ne omoguće pravo na dostojanstven porod uz pratnju po njenom izboru, ništa što jedna organizacija sama radi nije dovoljno.
Nije dovoljno što je Roda najaktivnija i najglasnija udruga u Hrvatskoj koja zastupa potrebu i pravo trudnice na pratnju na porodu, i to već više od 18 godina. Vraćanje i garantiranje prava trudnica na porod uz pratnju bliske osobe moramo zagovarati glasno, jasno i zajedno - organizacije koje se bave ovom temom i vi, korisnice i korisnici sustava koji ne čuje vaše potrebe i zahtjeve.
Što smo napravile po ovom pitanju zadnjih nekoliko mjeseci?
- Krajem prošle godine, pokrenule smo peticiju Moj porod, moja pratnja, moj izbor te smo dostavile preko 12.000 potpisa Ministarstvu zdravstva i tadašnjem ministru.
- Nakon izbijanja pandemije, pisale smo Ministarstvu zdravstva o problemu ukidanja pratnje na porodu u nekoliko navrata.
- Prevodile smo i dostavljale svim rodilištima i stručnim društvima smjernice relevantnih međunarodnih organizacija i društava koje smo prevodile na hrvatski jezik čim su objavljivane i zagovarale smo njihovu primjenu - osobito u području pratnje na porodu i neodvajanja majke od novorođenčeta.
- U ožujku ove godine upoznale smo europarlamentarce s ovom problematikom te dobile podršku 62 zastupnice i zastupnika koji su urgirali da se rodilišta otvore za pratnju.
- Preko inozemnih mreža čije smo članice, poslale smo izvještaj o ovoj problematici UN-u s ciljem stvaranja dodatnog pritiska na hrvatske institucije da počnu provoditi prakse utemeljene na znanstvenim dokazima vezane za COVID-19.
- Prošli tjedan je održan sastanak u Ministarstvu zdravstva na ovu temu, na sastanku su sudjelovale dvije predstavnice Rode te predstavnici šest rodilišta iz Hrvatske. Podsjetile smo ih na relevantne smjernice i praksu iz nekoliko zemalja u Europi, te istaknule situaciju u Hrvatskoj i opet urgirale da se situacija uredi, ne samo u ovoj zdravstvenoj krizi, već sustavno. Naime, dodatni otežavajući faktor trenutno je činjenica da svako rodilište za sebe odlučuje kad i pod kojim uvjetima će omogućavati pratnju na porodu. Te se odluke često mijenjaju i tek rijetko su dostupne na internetu, što znatno otežava praćenje statusa rodilišta - u kojima je pratnja dozvoljena, a u kojima nije.
Dok smo "izvana" dobivale podršku, ni u jednom trenutku ni jedan odgovor nismo dobile od nadležnih hrvatskih institucija.
U cijelom tom kaosu, nismo zaboravile na vas - trudnice koje ste ostale bez podrške, bez tečaja i ikakve pripreme za porod. Zbog vas smo pokrenule besplatne e-tečajeve i grupu za podršku kroz koje je prošlo već 4000 žena.
Ovih dana krenula je i anketa o iskustvima žena u skrbi za reproduktivno zdravlje za vrijeme pandemije, a do kraja ljeta ćemo objaviti izvještaj na tu temu zajedno s uredom Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova - s ciljem da se vaša iskustva zabilježe za stručnu javnost, ali i da se iz toga nauči kako bolje pripremiti sustav zdravstvene zaštite za trudnice, rodilje i babinjače u kriznim situacijama.
Nastavljamo s radom u ovom području, biramo alate kojima ćemo u zadanim okolnostima ostvariti bolji učinak - priopćenjima, pismima, medijskim nastupima i drugim zagovaračkim aktivnostima prema nadležnim institucijama i stručnim društvima.
Peticija koju smo pokrenule ZA prava djece na bolničkom liječenju ili bilo koji drugi Rodin angažman u području dječjih prava, NE umanjuje rad na ciljevima koje želimo postići u drugim područjima i ni na koji način NE otežava trudnicama u Hrvatskoj da ostvare pratnju na porodu, kao što nam neki pišu.
Znamo, nije dovoljno!
Potrebno je čuti glas svih nas u Hrvatskoj da ove prakse nisu prihvatljive i da se moraju što prije promijeniti. Posebno je važno da se čuje glas trudnica i rodilja jer se ove promjene najviše lome preko vas, i time narušavaju vaša ljudska prava.
Razumijemo i vašu zabrinutost, strah i nestrpljenje i želju da se napravi bar nešto, barem potpiše peticija. Ali mi vam želimo predložiti načine na koje možete vršiti pritisak na donositelje odluka o pratnji na porodu, a koje će, prema našem iskustvu, imati jači odjek:
- Svako rodilište odlučuje kad i pod kojim uvjetima će omogućiti pratnju na porodu.
Predlažemo da se redovito javljate rodilištu u kojem planirate roditi i zahtijevate da se u što skorijem roku omogući pratnja, bez uvjetovanja srodstva s rodiljom, pohađanja tečaja i/ili plaćanja naknade.
Mailove vrijedi slati više puta, čak i dva puta tjedno; neki servisi e-pošte imaju opcije da se poruke programiraju unaprijed pa iskoristite to. - Iako oni nisu nadležni za donošenje odluke o pratnji na porodu, vrijedi se javiti i stručnim društvima, kao i županijskim povjerenstvima za zaštitu prava pacijenata, ali i Stožeru za civilnu zaštitu kao i Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, te na kraju svakako i Ministarstvu zdravstva.
Da vam olakšamo, pripremile smo popis kontakata iz kojeg možete lako kopirati adrese. - Budući tate - pratnja na porodu - možete nastaviti slati slike za akciju #KoronaTate, nastavit ćemo puniti album kako slike budu stizale (možete ih slati u naš inbox).
Slike možete podijeliti na svojim profilima na društvenim mrežama, tagati nadležne, slati im slike mailom. - Povremeno na Rodi objavljujemo novinarske upite koji traže izjave budućih roditelja vezane uz važnost pratnje na porodu - odazovite se na te pozive i pomozite osvijestiti i senzibilizirati javnost na ovaj problem. Recite javno ono što vas muči.
Pokažimo da u Hrvatskoj postoji glasna gomilica ljudi koji neće prihvatiti trenutno stanje i ne prihvaćaju da se epidemiološke mjere prelamaju na leđima najranjivijih - trudnica, rodilja, babinjača i djece.
Odaberite načine na koje želite doprinijeti rješavanju ovog problema i nastavite biti glasni.
Zajedno mijenjajmo ovaj svijet u bolji svijet za nas i našu djecu.