Udruga Roda, zajedno s međunarodnom organizacijom Human Rights in Childbirth (HRiC, Ljudska prava u porodu), obratila se zastupniku europskog parlamenta Predragu Fredu Matiću vezano uz problematiku koju doživljavaju trudnice, rodilje i babinjače za vrijeme pandemije uzrokovano virusom COVID-19 u Hrvatskoj ali i cijeloj Europskoj uniji.
Naime, trudnice i rodilje u Hrvatskoj zabrinute su zbog toga što im se nameću prakse koje su suprotne stručnim smjernicama i nisu temeljene na dokazima, kao što su uskraćivanje pratnje na porodu, nametanje carskog reza i odvajanje od djeteta nakon poroda. Drago nam je da je ovako velik broj eurozastupnika prepoznao problem i očekujemo da će europske, ali i hrvatske institucije poduzeti konkretne radnje da se uspostavi skrb temeljena na dokazima u svim rodilištima, a to znači omogućavanje pratnje na porodu, porod carskim rezom ako postoji medicinska indikacija i boravak novorođenčeta uz majku.
Zastupnik Predrag Fred Matić, koji je ujedno i član Odbora za rodnu ravnopravnost i izvjestitelj za seksualna i reproduktivna prava, pokrenuo je inicijativu i pismo Povjerenici za zdravstvo i sigurnost hrane Europske komisije Stelli Kyriakides o problemima s kojima se susreću trudnice, rodilje, babinjače i dojenčadi u vrijeme krize uzrokovane COVID-19 virusom. Pismo je potpisalo 62 zastupnika i zastupnica u Europskom parlamentu iz raznih političkih grupa i na taj način podržalo ovu inicijativu. U svom pismu, zastupnik Matić ističe da se diljem Europske unije događa da:
- ženama je uskraćeno pravo na pratnju tijekom porođaja, kao i posjete nakon porođaja
- žene su primorane na neželjene indukcije i zakazane carske rezove bez opstetričkih indikacija
- žene su odvojene od svoje novorođenčadi
- službe za skrb trudnica, rodilja, babinjače i dojenčadi nisu prioritet kod je u pitanje adekvatno kadroviranje, te podjele zaštitne opreme za osoblje
U pismu Povjerenici za zdravlje (koje možete pročitati na dnu), identificiraju se koraci za koje traži od Europske komisije i Povjerenice da se poduzmu na razini EU. Ti koraci uključuju:
- Osiguravanje postojanja politika i ustanova u svakoj zemlji koje jamče ženama pratnju na porodu, u skladu s najboljim dokazima SZO i drugih organizacija koje u stvarnom vremenu prate situaciju
- Osiguravanje da su zdravstvene politike tijekom pandemije COVID-19 temeljene na dokazima i činjenicama, a ne na strahu
- Osiguravanje odgovarajućih sredstava za skrb trudnica, rodilja i babinjača, uključujući osoblje i zaštitnu opremu
- Primjena, obnavljanje i financiranje kuća za porode odnosno primaljske odjele i službi za porod kod kuće, pogotovo u manjim mjestima.
Drago nam je što su zastupnice i zastupnici Europskog parlamenta prepoznali ovaj problem, te da je njih preko 60 isto podržalo. Svaki korak u smjeru rješavanja trenutnih problema u području skrbi za trudnice, rodilje, babinjače i dojenčad korak je u smjeru zaštite temeljnog prava na zdravlje, a što vjerujemo da Povjerenica Europske komisije neće propustiti učiniti. Očekujemo odgovor Komisije i poduzimanje konkretnih koraka.