Društvenim mrežama širi se poziv na potpisivanje peticije kojom roditelji mogu izraziti protivljenje najavljenim izmjenama Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju (ZPOO) i ukidanju Državnog pedagoškog standarda (DPS).
Roda poziva roditelje, male i velike djece da svojim potpisom podrže zaustavljanje daljnjeg srozavanja stanja u institucijama predškolskog odgoja. Evo i zašto:
- Neprihvatljiv je prijedlog ministra Fuchsa da se ozakoni "olabavljeni" pedagoški standard, odnosno prijedlog koji je išao na radnu skupinu koji govori o mogućnosti da ministar stavi van snage Državni pedagoški standard kako bi se omogućio veći upis djece u vrtiće, nauštrb kvalitete rada.
Što ova promjena znači za nas roditelje i našu vrtićku djecu: promjena će dopustiti da se broj djece poveća u svim skupinama kad god je to potrebno (jer nema novih smještajnih kapaciteta, a znamo da ih nema i da je nužno graditi nove vrtiće), odgojiteljicama i odgojiteljima će rad biti bitno otežan i nemoguće će biti kvalitetno se posvetiti djeci, a i sigurnost djece neće biti na jednakoj razini kao u skupinama s manje djece. Kao roditelji već sad primjećujemo da je broj djece u skupinama (pre)velik u odnosu na broj odgojitelj(ic)a, zamislite kako će skupine izgledati kad se bude moglo po potrebi upisivati još više djece u njih. - Prijedlog zapošljavanja učitelj(ic)a u vrtiću ministar predstavlja podizanjem kvalitete i uvođenjem pravog rada s djecom (što smatramo uvredljivim za stručnjakinje i stručnjake predškolskog odgoja jer aludira da oni sad ne rade s djecom kvalitetno i „za pravo“), smatramo kako će se time ići prema „školarizaciji“ vremena provedenog u vrtiću i neadekvatnog pristupa djeci kojima će se uskratiti njihovo osnovno pravo na igru i učenje kroz igru, za koje su stručnjakinje i stručnjaci predškolskog odgoja itekako kvalificirani pružiti djeci.
- Zapošljavanjem učitelj(ic)a razredne nastave u vrtićima pokušao bi se riješiti problem viška kadra u razrednoj nastavi i manjka u vrtićima, a preko leđa djece i na štetu kvalitete programa u vrtićima.
- Na ovaj će način predškolski sustav u potpunosti biti prepušten lokalnoj zajednici koja može i ne mora imati sluha za potrebe sustava – djeca u Hrvatskoj nemaju i neće imati jednake uvjete boravka u vrtićima, odgojitelji(ce) nemaju i neće imati jednake uvjete rada niti plaće (niti šansu da se oni ujednače). Bolji bi pristup bio da država pomogne jedinicama lokalne samouprave u izgradnji novih kapaciteta.
- JAKO VAŽNO! Prijedlozi struke na javnoj raspravi nisu uopće uzeti u obzir, a iz reakcije Sindikata radnika u predškolskom odgoju i obrazovanju Hrvatske vidljivo je i da je konačni prijedlog izmjena i dopuna Zakona u predškolskom odgoju i obrazovanju više puta izmjenjen u odnosu na tekst koji je donijela radna skupina, odnosno na tekst koji je prezentiran javnosti na e-savjetovanju.
Ministarstvo cijeli novi prijedlog naziva poboljšanjem kvalitete (što ljudi koji rade u sustavu upozoravaju da je upravo suprotno), a same nadopune Zakona ne donose ništa novo ili bolje - ili drugačije nazivaju ono što već postoji (npr. obaveza pohađanja vrtića godinu prije škole - to već postoji, a sad se to predstavlja kao neka novost) ili donose ideje koje je struka okarakterizirala kao „van pameti“.
Ako ste ikada imali dijete u vrtiću ili ga sad imate, znate s kolikim povjerenjem ostavljate svoju djecu stručnjakinjama i stručnjacima koji sad trebaju našu podršku. Imajte povjerenja i sada da oni znaju najbolje koliko će se kvaliteta rada i boravka u vrtićima srozati ovim promjenama i podržimo ih u nastojanjima da zaustave ove promjene.
Vladajućima poručujemo – izgradite nove vrtićke kapacitete, pomozite lokalnim samoupravama izgraditi nove kapacitete, nemojte maskirati nedostatak kapaciteta novim, lošijim standardom.