Otvoreno pismo ministru zdravstva povodom Europskog tjedna neplodnosti 2024.

Povodom obilježavanja Europskog tjedna neplodnosti s temom donacije gameta i zametaka, Roda je poslala

Otvoreno pismo – zahtjev za provođenje zakonski definiranih postupaka donacije gameta i zametaka uz poštivanje prava pacijenata i djece začete donacijom

 

ministru zdravstva Republike Hrvatske, koje prenosimo u cijelosti:

 

Poštovani ministre Beroš,

povodom Europskog tjedna neplodnosti s temom donacije gameta i zametaka, obraćamo Vam se u ime udruge Roditelji u akciji – RODA, kao predstavnice pacijenata, i imenovane članice Nacionalnog povjerenstva za medicinski pomognutu oplodnju, kako bismo izrazile zabrinutost zbog neprovođenja postupaka donacije gameta i zametaka u Hrvatskoj, unatoč tome što su definirani Zakonom o medicinski pomognutoj oplodnji još od 2012. godine.

Iako zakon jasno propisuje provođenje postupaka heterologne oplodnje u okviru liječenja neplodnosti, ovi postupci se do danas ne provode u Hrvatskoj. Ovaj nedostatak u provedbi zakonske regulative prisiljava pacijente na liječenje u inozemstvu, što im uzrokuje značajne financijske izdatke. Naime, iako obavezno zdravstveno osiguranje pokriva trošak samog postupka u inozemstvu, pacijenti sami snose troškove konzultacija, smještaja u inozemstvu, dio troška putovanja, trošak dodatno traženih pretraga, lijekova i krioprezervacije, što mnogim osobama predstavlja nepremostiv financijski teret (prema informacijama koje dobivamo od pacijenata, radi se o dodatnim troškovima u iznosu 2.000-3.000 EUR po jednom postupku liječenja, koji nisu pokriveni preko HZZO). Zbog toga se dio pacijenata ne odlučuje za ove postupke, čime im je onemogućen pristup zdravstvenoj skrbi na način predviđen zakonom.


Smatramo da je neophodno poduzeti hitne korake kako bi pacijenti mogli ostvariti svoja prava i dobiti adekvatnu skrb vezanu za postupke heterologne oplodnje. 

 Ističemo potrebu za:

  1. Provođenjem postupaka donacije gameta i zametaka u Hrvatskoj – kako bi se pacijentima omogućilo ostvarivanje roditeljstva unutar nacionalnog zdravstvenog sustava.
  2. Osiguravanjem adekvatnog psihološkog savjetovanja – koje bi pacijentima pružilo podršku i pripremu, sukladno zakonskim obvezama. Trenutno se psihološko savjetovanje, prema informacijama pacijenata, svodi na psihologijsku obradu, procjenu intelektualnog statusa i znakova mentalne bolesti pacijenata, primjenu upitnika ličnosti i sl., što je degradirajuće i nije u skladu s potrebama pacijenata i smislom zakonom propisanog savjetovanja.
  3. Osiguravanjem pravnog savjetovanja za pacijente – kako bi im se omogućio pristup svim potrebnim informacijama o njihovim pravima i obvezama, kao i pravima budućeg djeteta. Pravno savjetovanje definirano zakonom se do danas uopće ne provodi.


Posebno naglašavamo važnost informiranja i educiranja pacijenata o pravima djece začete uz pomoć darovanih gameta i zametaka, kako je definirano zakonom, a koja uključuju informiranje djeteta o njegovom biološkom porijeklu, kao i pravo djeteta na informacije o darivateljima po dosezanju punoljetnosti. 

Dodajemo da od pacijenata dobivamo pritužbe na praksu pojedinih stručnjaka, specijalista humane reprodukcije, u pogledu informiranja o liječenju heterolognom oplodnjom, pri čemu pacijenti navode da ih se o ovim postupcima tijekom konzultacija i liječenja nije na vrijeme informiralo, da ih se od ovih postupaka odgovaralo ili da su instruirani da djetetu začetom ovim postupcima treba tajiti informacije o njegovom biološkom porijeklu.

Ovim putem apeliramo na Ministarstvo zdravstva da poduzme potrebne mjere kako bi se postupci heterologne oplodnje u Hrvatskoj uskladili s važećim zakonom i kako bi se pacijentima omogućio adekvatan pristup liječenju.

Također, podsjećamo na diskriminaciju žena bez partnera (bez dijagnoze neplodnosti) i žena u istospolnim vezama, kojima je važećim zakonom zabranjen pristup  postupcima heterologne oplodnje, a kojima je medicinski potpomognuta oplodnja uz donaciju gameta jedini moguć način ostvarivanja roditeljstva. Zbog ove činjenice, Hrvatska je u novoj verziji European Atlas of Fertility Treatment Policies lošije rangirana.


S poštovanjem,

Roditelji u akciji – Roda
Program (Ne)plodnost i medicinski potpomognuta oplodnja / neplodnost@roda.hr

 

Objavljeno:
Napisao/la: