Udruga Roda obratila se ministru zdravstva Viliju Berošu, pravobraniteljicama te stručnim društvima, skrenuvši pažnju na problematiku odvajanja djece od roditelja tijekom bolničkog liječenja i nedostatka pratnje na porodu.
Pismo donosimo niže.
prof. dr. sc. Vili Beroš, dr. med., ministar zdravstva
Ksaver 100a, Zagreb
12. svibnja 2020.
Predmet: Otvaranje zdravstvenih ustanova za pratnju na porodu i boravak roditelja uz bolesno dijete
Poštovani ministre,
jučer, 11. svibnja 2020., kafići i restorani su ponovno otvorili svoja vrata gostima, no rodilišta i bolnice su i dalje zatvoreni za pratnju na porodu i roditelje bolesne djece. Naime, pratnja na porodu u 22 od 29 hrvatskih rodilišta i dalje nije moguća. Neka rodilišta i dalje traže da osoba u pratnji rodilje zadovoljava uvjet pohađanja tečaja (koji bolnica u nekim slučajevima naplaćuje) iako se tečajevi za trudnice nisu održavali od ožujka. Kad je skrb za djecu pacijente u pitanju, mnogi bolnički odjeli širom Hrvatske i dalje ne omogućavaju boravak uz dijete, pa čak ni posjete roditelja.
Podsjećamo da europska i svjetska stručna javnost, uključujući SZO, UNICEF te britanski Kraljevski zbor za porodništvo i ginekologiju (RCOG) i Kraljevski zbor za pedijatriju i zdravlje djece od početka pandemije imaju vrlo jasan i nepromijenjen stav - skrb trudnica i rodilja treba se odvijati u uvjetima koji jamče dostojanstvenu skrb, uz odabranu pratnju, uz mogućnost da odmah po porodu dobiju svoje dijete u kontakt koža na kožu, da tijekom boravka ne budu odvojene od djeteta te da imaju svu podršku za uspostavu dojenja. U zemljama poput na primjer Slovenije, Austrije, Nizozemske i Velike Britanije, boravak roditelja koji nema simptome uz bolesno dijete ni u jednom trenutku nije doveden u pitanje te praksu sličnu našoj susrećemo u zemljama regije u kojima prava pacijenata nisu razvijena.
Stoga, u situaciji kada se mjere značajno relaksiraju u svim drugim područjima našega života, ponavljamo naše zahtjeve koje smo vam uputili dana 30. travnja, 28. travnja i 7. travnja 2020. u kojima tražimo da:
- pošaljete svim bolničkim odjelima u Hrvatskoj naputak u kojem naglašavate da je za zdravlje i oporavak djeteta iznimno važno da uz sebe ima blisku osobu tijekom liječenja ili pretraga te da su dužni omogućiti i osigurati boravak roditelja uz hospitalizirano dijete, a ne to prisustvo obeshrabrivati ili onemogućavati,
- pošaljete svim rodilištima dopis u kojem naglašavate da su prednosti osobe u pratnji na porodu velike za majku i za dijete te da je vrijeme da otvore svoja vrata pratnji, bez potrebe da ta osoba
- ispuni uvjete poput pohađanja određenog tečaja ili plaćanja određenog iznosa za pratnju na porodu, već isključivo da zadovoljava epidemiološke uvjete kao i bilo koja druga osoba koja dolazi u bolnicu,
- hitno pokrenete usklađenje praksa u rodilištima i bolnicama s praksama temeljenima na znanstvenim dokazima, u skladu s već spomenutim europskim i svjetskim smjernicama, te osigurate ostvarenje prava na pratnju na porodu, neodvajanje rodilja i novorođenčadi te pravo na hospitalizaciju djece u pratnji jednog roditelja na razini cijele Hrvatske i tako to pravo zaštitite od samovolje i internih praksa pojedinih institucija.
S poštovanjem
Roditelji u akciji - Roda
Na znanje:
1) Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić
2) Pravobraniteljica za djecu Helena Pirnat Dragičević
3) Savez Društava Naša djeca, Projekt Za osmijeh djeteta u bolnici
4) Ministarstvo zdravstva Nacionalno povjerenstvo za dojenje, Josip Grgurić, predsjednik
5) Hrvatsko pedijatrijsko društvo Aida Mujkić, predsjednica društva, Julije Meštrović, prvi dopredsjednik
6) UNICEF Regina M. Castillo, predstojnica UNICEF-a u Hrvatskoj
7) Hrvatsko društvo za ginekologiju i opstetriciju
8) Hrvatsko društvo za perinatalnu medicinu