Kako zaštititi sebe i svoju djecu?
Što je "novi" koronavirus?
"Novi" koronavirus (SARS-CoV-2) je novi soj koronavirusa koji uzrokuje bolest COVID-19.
Bolest uzrokovana novim koronavirusom, koji je po prvi put identificiran u Kini u Wuhanu, nazvana je COVID-19 – gdje „CO" označava koronu, „VI" virus, a „D" bolest (eng. disease), a broj predstavlja godinu u kojoj se pojavila.
Prethodno, na ovu su bolest upućivali i nazivi novi korona virus 2019 ili 2019-nCoV.
Virus SARS-CoV-2 koji uzrokuje COVID-19 je novi virus povezan s istom obitelji virusa u kojoj su uzročnici teškog akutnog respiratornog sindroma (SARS) i nekih tipova obične prehlade.
Kako se prenosi koronavirus?
Virus se prenosi kapljičnim putem - direktnim kontaktom s respiratornim kapljicama zaražene osobe (koje nastaju tijekom kašljanja i kihanja) i dodirivanjem površina kontaminiranih virusom. Koronavirus koji uzrokuje COVID-19 može preživjeti na površinama i po nekoliko sati, ali ga mogu uništiti i jednostavna sredstva za dezinfekciju.
Koji su simptomi zaraze koronavirusom?
Simptomi mogu uključivati groznicu, kašalj i kratak dah (nedostatak zraka). U težim slučajevima infekcija može uzrokovati upalu pluća ili teškoće u disanju. Rjeđe, bolest može biti fatalna.
Navedeni simptomi slični su simptomima gripe ili obične prehlade koji se javljaju češće od COVID-19. Zbog toga je potrebno testiranje kako bi se potvrdilo ima li netko COVID-19. Važno je zapamtiti da su ključne mjere prevencije identične kod sve tri bolesti – često pranje ruku i respiratorna higijena (kod kašljanja i kihanja pokrijte usta i nos savijenim laktom ili maramicom, odbacujući potom maramicu u zatvorenu kantu za otpatke).
Kako mogu izbjeći rizik od infekcije?
Slijede četiri mjere opreza koje vi i vaša obitelj možete poduzeti da izbjegnete infekciju:
- Često perite ruke koristeći sapun i vodu, ako nemate sapuna i vode, koristite sredstvo za suho pranje ruku, dezinfekciju, na bazi alkohola.
- Prilikom kašljanja i kihanja pokrijte usta i nos savijenim laktom ili maramicom, odbacujući potom maramicu u zatvorenu kantu za otpatke.
- Izbjegavajte blizak kontakt s osobama koje imaju simptome koji ukazuju na prehladu ili gripu.
- Posjetite liječnika ako imate povišenu temperaturu, kašljete ili osjećate poteškoće pri disanju.
Trebam li nositi zaštitnu medicinsku masku?
Upotreba medicinske maske savjetuje se ako imate respiratorne simptome (kašalj ili kihanje) kako biste zaštitili druge. Ako nemate simptome, nema potrebe nositi masku.
U slučaju nošenja maske, ista se mora koristiti i odbaciti na propisani način kako bi se osigurala djelotvorna zaštita izbjegao povećani rizik od prenošenja virusa.
Korištenje maske samo po sebi nije dovoljno da zaustavi infekcije i mora se kombinirati s čestim pranjem ruku, pokrivanjem usta i nosa prilikom kihanja i kašljanja, kao i s izbjegavanjem bliskog kontakta s osobama koje imaju simptome koji ukazuju na prehladu ili gripu (kašalj, kihanje, povišena temperatura).
Pogađa li COVID-19 djecu?
Radi se o novom virusu te još uvijek ne znamo dovoljno o načinu na koji utječe na djecu ili trudnice. Znamo da ljudi bilo koje starosti mogu biti inficirani virusom, iako je do sada zabilježen relativno mali broj slučajeva COVID-19 kod djece. Virus je fatalan u rijetkim slučajevima, do sada uglavnom među starijim ljudima koji su već imali određene zdravstvene probleme.
Što trebam napraviti ako moje dijete ima simptome COVID-19?
Potražite medicinsku pomoć, ali ne zaboravite da je trenutno na sjevernoj polutci sezona gripe, a simptomi COVID-19 poput kašlja ili povišene temperature, mogu biti slični onima koji su karakteristični za gripu ili običnu prehladu – što su mnogo češće bolesti.
Nastavite slijediti dobre prakse održavanja higijene ruku i respiratornih organa, poput redovnog pranja ruku, te pratite aktualne informacije o zaštiti cjepivima – kako bi vaše dijete bilo zaštićeno od drugih bolesti.
Kada su u pitanju druge respiratorne infekcije, poput gripe, potražite pomoć u ranoj fazi ako vi ili vaše dijete imate simptome te pokušajte izbjegavati odlazak na javna mjesta (posao, škola, javni prijevoz), kako biste spriječili širenje bolesti na druge ljude.
Što trebam napraviti ako član moje obitelji pokazuje simptome?
Potražite medicinsku pomoć u ranoj fazi ako vi ili vaše dijete imate povišenu temperaturu, kašljete ili imate poteškoće u disanju. Razmotrite mogućnost da pozovete svog liječnika obiteljske medicine unaprijed i obavijestite ga o simptomima ako ste putovali u područje gdje su prijavljivani slučajevi koronavirusa ili ako ste bili u bliskom kontaktu s nekim tko je doputovao iz tih područja, a pokazuje respiratorne simptome.
Trebam li dijete ostaviti kod kuće i ne slati u školu?
U Hrvatskoj će od ponedjeljka 16.3. biti organizirana škola na daljinu i učenici će nastavu pratiti iz svojih domova tako da ove smjernice vrijede za djecu u područjima u kojima ima nastave.
Ako vaše dijete pokazuje simptome, potražite medicinsku pomoć i slijedite liječničke upute. U suprotnom, kao što je to praksa i kod drugih respiratornih infekcija, poput gripe, neka vaše dijete ostane kod kuće i odmara se sve dok pokazuje simptome, uz izbjegavanje odlazaka na javna mjesta kako biste spriječili širenje na druge ljude.
Ako vaše dijete ne pokazuje simptome poput povišene temperature ili kašlja – a ne postoje nikakvi savjeti ili relevantna upozorenja organa nadležnih za javno zdravlje koja se odnose na školu vašeg djeteta – najbolje je da dijete ide redovito na nastavu.
Umjesto da držite djecu van škole, naučite ih dobrim praksama održavanja higijene ruku i respiratornih organa, kako u školi tako i općenito, kao što su često pranje ruku, pokrivanje usta i nosa savijenim laktom ili maramicom prilikom kašljanja i kihanja, uz odbacivanje maramice u zatvorenu kantu za otpatke, te izbjegavanje dodirivanja očiju, usta ili nosa ako ruke prethodno nisu dobro oprane.
Kako ispravno prati ruke?
Korak 1: Smočite ruke (šake) tekućom vodom.
Korak 2: Primijenite dovoljno sapuna da se prekriju mokre šake.
Korak 3: Istrljajte sve površine šaka – uključujući dijelove na pozadini, između prstiju i ispod noktiju – čineći to najmanje 20 sekundi.
Korak 4: Temeljito isperite tekućom vodom.
Korak 5: Osušite ruke čistim ubrusom ili ručnikom za jednokratnu upotrebu.
Često perite ruke, naročito prije jela, nakon ispuhavanja nosa, kašljanja ili kihanja, te nakon boravka u toaletu.
Ako sapun i voda nisu dostupni, upotrijebite sredstvo za suho pranje ruku s najmanje 60% alkohola. Ako su ruke vidno prljave, uvijek ih perite sapunom i vodom.
Mogu li trudnice prenijeti korona virus svojoj nerođenoj djeci?
Pročitajte ovdje: Koronavirus – što trudnice trebaju znati i Smjernice za ophođenje pri sumnji na koronavirus u trudnoći, porodu i babinju
Smijem li dojiti u slučaju sumnje ili infekcije koronavirusom?
Detaljno pročitajte ovdje: Koronavirus – što dojilje trebaju znati
Ukratko: smijete nastaviti dojiti!
Kada su u pitanju majke s već gore opisanim simptomima koje se osjećaju dovoljno dobro da mogu dojiti, mjere opreza uključuju nošenje maske u blizini djeteta (uključujući i situacije tijekom hranjenja), pranje ruku prije i poslije kontakta s djetetom (uključujući i hranjenje), te čišćenje/dezinfekciju kontaminiranih površina – što treba raditi i inače u svim slučajevima kada je bilo tko za koga je potvrđeno ili se sumnja da ima COVID-19 u interakciji s drugima, uključujući djecu.
Ukoliko je majka previše bolesna, treba je ohrabriti da pribjegne izdajanju i hranjenju djeteta uz pomoć čašice ili žličice – a sve to uz poštovanje istih metoda za prevenciju infekcije.