Predmet: Prijave zbog nekorištenja sredstava i metoda za obezboljivanje tijekom izvođenja medicinskih postupaka u reproduktivnom zdravlju žena
Tijekom rasprave u Hrvatskom saboru, u večernjim satima 11. listopada 2018., saborska zastupnica Ivana Ninčević-Lesandrić iznijela je svoje iskustvo spontanog pobačaja u trećem mjesecu trudnoće. Ispričala je kako su joj ruke i noge bile vezane za stol, nakon čega joj je kiretaža rađena "na živo", bez pitanja želi li anesteziju. Opisala je postupak kao najgorih 30 minuta svojeg života.
U hrabrom osobnom i političkom činu, javno je istupila i iznijela vlastitu, svježu traumu kako bi ukazala na sustavne i ozbiljne probleme u skrbi o reproduktivnom zdravlju žena te iskazala solidarnost s drugim ženama koje su prošle slično ili isto traumatično iskustvo u Hrvatskoj.
Kao odgovor saborskoj zastupnici Ninčević-Lesandrić, ministar zdravstva Milan Kujundžić, tvrdio da se u hrvatskim bolnicama ne radi na takav način. „Pokažite mi svoju medicinsku dokumentaciju, i objasnit ću vam zašto vam je anestezija bila kontraindicirana", aludirajući da se radi o izdvojenom slučaju koji nije pravilo, iako brojne žene u Hrvatskoj tvrde da je upravo suprotno.
Ponukane izjavom ministra i neprimjerenom reakcijom predstojnika Klinike za ženske bolesti i porode KBC Split, koji je iznio njene osobne podatke iz zdravstvenoga kartona, te omalovažio njenu pretrpljenu bol, u petak, 12. listopada 2018. preko svojih društvenih mreža udruga Roda pozvala je žene diljem Hrvatske da pošalju svoja rukom napisana iskustva o bolnim ginekološkim postupcima tijekom kojih im nisu dati adekvatni lijekovi za obezboljivanje postupka.
U samo tri dana pristiglo je preko 400 svjedočanstava iz cijele Hrvatske – svaka bolnica i svaka regija su zastupljene, i većina iskustava datira iz zadnjih nekoliko godina. Ovim putem dostavljamo ih Vama u papirnatom obliku na postupanje. Iz iskustava je vidljivo da se u većini slučajeva nije radilo o hitnim postupcima. Upečatljivo je da su neke žene prijavile iskustva koja su stara i 20-30 godina, što pokazuje koliko je ta trauma značajna za njih, i oblikovala je i njihov stav o (ne)imanju više djece.
Udruga Roda upozorava godinama da stanje u bolnicama kad su u pitanju postupci i liječenje stanja u reproduktivnom zdravlju žena loši i da su nužni konkretni i brzi koraci da se poboljša nivo usluga. Stoga predlažemo hitan sastanak predstavnica udruge Roda s ministrom zdravstva prof.dr.sc. Milanom Kujundžićem i predstavnicima nadležnih stručnih društava (Hrvatsko društvo za ginekologiju i opstetriciju, Hrvatsko društvo za perinatologiju, Hrvatska komora primalja i drugi).
S poštovanjem,
Roditelji u akciji - Roda
U Zagrebu 15. listopada 2018.
Ministarstvo Zdravstva
Ksaver 200 a