Nekoj djeci pa i njihovim roditeljima, skidanje pelena nije jednostavan posao. Upoznajemo vas s 10 najčešćih problema i njihovim jednostavnim rješenjima.
Problem br. 1 – boji se WC-a
Ako vam se čini da se dijete boji WC-a kao takvog, plaši se zvukova, čini ga nervoznim voda koja negdje odlazi i sl. ne znači da zbog toga morate odgoditi skidanje pelena. Najjednostavnije rješenje je privikavanje na tutu. Prihvaća li dijete tutu, možda ćete je morati sa sobom nositi ma gdje krenuli i tek nakon nekog vremena ponuditi djetetu WC školjku kao opciju.
Postoje djeca koja se boje zvuka puštanja vode, dopustite djetetu da smo pušta vodu, neka u WC školjku ubacuje papiriće i gleda kako ih voda odvodi.
Problem br. 2 – dijete kontrolira veliku, ali ne i malu nuždu
Vrlo često dijete prvo usvoji kontrolu kakanja, a tek nakon nekoliko mjeseci i mokrenja. Nemojte ga prisiljavati ili kažnjavati, radije odgodite akciju potpunog skidanja pelena do vremena kad primijetite da je potpuno spremno. Pohvalite ga svaki put kad pita za tutu/WC.
Problem br. 3 – dijete se igra s mokraćom ili kakicom
Njihova igra potiče iz njihove znatiželje. Nemojte se ljutiti i u ljutnji ih kažnjavati, mirno im recite da to nije nešto čime se igramo i zajedno očistite.
Problem br. 4 – dijete odbija ići na tutu/WC
Otpor može značiti da trenutno nije najbolje vrijeme za akciju skidanja pelene. Kada primijetite da dijete treba kakati ili piškiti, mirno ga odvedite do tute i ponudite mu, ako je otpor vrlo jak – ne insistirajte.
Problem br. 5 – stalne "nezgode"
"Nezgode" su dio učenja, rijetka su djeca koja lako nauče i nikad im se ne dogode "nezgode". Kad se dijete pomokri ili pokaka u gaćice, mirnim glasom i ponašanjem dijete presvucite. Kažnjavanje djeteta samo će produžiti akciju skidanja pelena. Imate li osjećaj da dijete ima niz nezgoda i da im se broj ne smanjuje, vratite pelene i pokušajte ih ponovo skinuti kroz neko vrijeme.
Problem br. 6 – nakon što je bilo na tuti/WC dogodi mu se "nezgoda"
Ovo je čest problem koji se javlja u ranoj fazi učenja odlaska na WC. Dijete još nije naučilo kako u potpunosti kontrolirati mišiće koji su zaduženi za obavljanje nužde. Ako vam se to dešava već dugo i često, moguće je da dijete nije spremno za skidanje pelena.
Problem br. 7 – za obavljanje nužde traži pelenu
Ovaj problem pokazuje da, iako je dijete fiziološki spremno (dobro prepoznaje znakove i kontrolira fiziološke potrebe), ipak još nije i emocionalno spremno odvojiti se od pelena. Dopustite mu da nosi pelenu. Sadržaj pelene izbacite u WC i neka dijete samo potegne vodu. Probajte sugerirati da dijete sjedi u peleni na tuti ili WC-u dok obavlja potrebe.
Problem br. 8 – još uvijek ima noćnu pelenu
Velik broj djece ne skine odmah dnevnu i noćnu pelenu. Probajte da dijete ide na WC neposredno prije odlaska na spavanje i neposredno nakon buđenja. Recite djetetu da, ukoliko ima potrebu ići na WC tijekom noći, može otići samo ili vas pozvati da mu pomognete. Ako problem noćnog mokrenja postoji u djeteta koje ima više od 5 god. tada je potrebno o problemu porazgovarati s pedijatrom ili stručnom službom vrtića, ako dijete pohađa vrtić.
Problem br. 9 – dijete je u negativističkoj fazi
Fiziološka zrelost za skidanje pelena često se poklopi s negativističkom fazom u djeteta. Što god vi predložili svojem dvogodišnjaku, odgovor je NE. Ako djetetu tad kažete :"Trebaš ići na WC/tutu." Njegov prvi odgovor bit će : "Ne!", što je jedan zdravi i očekivani odgovor u toj dobi. Naime, tada se djeca razvijaju kao jedinstvene i neovisne osobe i riječ NE ima posebno značenje. Skidanje pelena ne bi trebalo biti polje za bitku moći, jer ćete sigurno izgubiti, odnosno svi ćete biti nesretni i nezadovoljni. Umjesto toga, prepustite njima brigu o odlasku na tutu/WC (ako ste sigurni da dijete to može, ali odbija), budite mu uvijek pri ruci, ali ga ne prisiljavajte i ne ulazite s njime u duge rasprave.
Problem br. 10 – povratak u pelene
Nakon uspješnog perioda bez pelena, vratili ste se u pelene. Sve što dijete doživljava kao posebno stresno može dovesti do tzv. regresije u ponašanju, kad se dijete vrati na fazu razvoja koju je već prešlo. Dajte mu vremena da se nauči nositi s novom (stresnom) situacijom, kroz neko vrijeme stanje će se vratiti u normalu.