Čimbenici dječjeg razvoja

Okolina bogata poticajima u ranim tjednima i mjesecima života bitno djeluje na razvoj sposobnosti prilagodbe i učenja kod djeteta.

Svi stresni događaji, osobito prije rođenja djeteta (tijekom trudnoće) i tijekom samog rođenja (perinatalno) - imaju odlučujući (bitniji) utjecaj na dijete tek uz loše faktore okoline djeteta (fizičke, odgojne - od kojih se posebno izdvaja odnos majke prema djetetu).

Etiološka teorija dječjeg razvoja govori prvenstveno o ovisnosti odnosa majka-dijete na kasniji razvoj djeteta.  

  • U prvoj fazi (do 6 mjeseci starosti) dijete isprva refleksno, a potom voljno priziva one koji mogu zadovoljiti njegove potrebe (a to je najčešće majka). Ukoliko majka ne reagira na signale prizivanja od strane djeteta - dolazi do “izolirane djece”, odnosno djece koja ne umiju voljeti čak ni u odraslom dobu. Zato je nužno da majka odmah i redovito (dosljedno) reagira na signale djeteta. Ali kad to majka radi samo kada ona to želi (dakle nedosljedno) - dobivamo često tzv. anksiozno vezanu djecu.
  • Naime, u drugoj fazi razvoja odnosa s majkom (od 6 mjeseci do 3 godine starosti) dijete je snažno vezano uz majku, i boji se odvajanja od majke (tzv. separaciona anksioznost - strah od odvajanja), dok tzv. anksiozna vezanost znači održavanje neprirodno snažne nesamostalnosti i neurotske vezanosti uz majku i u odraslom dobu. Zato je potrebno dosljedno odgovarati na dječje signale - u istim situacijama, za iste stvari djecu treba dosljedno nagrađivati ili kažnjavati.
  • U trećoj fazi, ukoliko su dvije prve faze “pravilno” prevladane, dolazi do razvijanja partnerskog odnosa između majke i djeteta, te takvo dijete ima predispozicije za “normalan” odnos prema majci u životu uopće. 

Različite su klasifikacije urođenog temperamenta djece, a najčešća je diferencijacija djece u odnosu na stupanj njihove “odgojivosti”, mogućnosti lakšeg ili težeg odgoja. Međutim, bitno je znati da o temperamentu djece ovise odgojni postupci prema konkretnom djetetu (npr. nagrada će više značiti zatvorenom i introvertiranijem djetetu, nego ekstrovertnom, koje je vjerojatno naviklo na pohvale).

Za razvoj djeteta bitno je:

  • reagirati (pravovremeno i dosljedno) na signale koje dijete upućuje,
  • postići kod djeteta osjećaj sigurnosti, kontrole nad svojim životom,
  • strpljenje u odnosima sa djecom, postupnost
  • omogućiti djetetu slobodno kretanje, u kojem će ono zadovoljiti i osnovnu potrebu za igrom.
NOT PUBLISHED
Napisao/la: