Povijest kampanje bojkota Nestléovih proizvoda

Nestlé tvrdi kako je njihov osnivač, Henri Nestlé, prvi u svijetu 1867. izumio umjetnu dojenačku hranu. Do 1873. 500,000 Nestlé Milk Food kutija prodano je u Europi, Sjedinjenim Državama, Argentini, Meksiku i Nizozemskoj Istočnoj Indiji. Tržište se širilo te su i ostale kompanije vidjele svoju priliku. Godine 1998. procijenjena je godišnja prodaja mlijeka za djecu bila teška oko 8 milijardi američkih dolara.

1939.

Cecily Williams u Singapurskom Rotary Clubu drži govor na temu kondenziranog mlijeka i smrti djece hranjene na bočicu. Koristeći naslov "Mlijeko i ubojstvo" izjavila je kako "propaganda o hranjenju dojenčadi zavodi na krivi put i trebalo bi je kazniti kao najkriminalniji oblik kršenja javnog reda, a te smrtne slučajeve trebalo bi tretirati kao ubojstva."

1968.

Dr. Derrick Jelliffe stvara izraz "komercijalizirane pothranjenosti" kako bi opisao utjecaj industrijskog marketinškog ponašanja na zdravlje dojenčadi.

1970.

UN-ova Savjetnička grupa o bjelančevinama i kalorijama (Protein-Calorie Advisory Group - PAG) izražava zabrinutost zbog ponašanja industrije.

1972.

Međunarodna organizacija zajednica potrošača (International Organisation of Consumers Unions - IOCU) podnosi nacrt pravilnika o ponašanju pri oglašavanju dojenačke hrane FAO/WHO Codex Alimentarius Commission (Pravilnik o Prehrani).

1973.

Časopis New Internationalist donosi na naslovnoj strani članak "Tragedija dječje hrane" (The Baby Food Tragedy) kojim poziva na akciju kako bi se zaustavila neetička promocija dječjeg mlijeka.

UN-ov PAG iznosi da je propaganda usmjerena na majke koje se nalaze nakon porođaja u bolnicama neprimjerena.

1974.

War on Want izdaje "Djecoubojicu" (The Baby Killer), izvještaj o dojenačkoj pothranjenosti i propagandi propagiranja umjetne ishrane u zemljama trećeg svijeta. Bernska Grupa akcije za treci svijet (Third World Action Group - AgDW) prevodi "Djecoubojicu" i izdaje ga u Švicarskoj pod naslovom "Nestlé tötet babies" (Nestlé ubija bebe). Nestlé tuži AgDW za klevetu.

1975.

Prvo saslušanje u Nestlé parnici.
Formira se International Council of Infant Food Industries (ICIFI).Tako se Cow & Gate, Dumex, Meiji, Morinaga, Nestlé, Snow Brand, Wakado and Wyeth udružuju.

1976.

Američke "Sestre dragocjene krvi" registriraju akciju protiv Bristol-Myersa zbog prijetnje zdravlju dojenčadi uzrokovane propagandom dječjeg mlijeka.

Presuda u Nestlé parnici glasi: AgDW je kriv za klevetu samo u naslovu. AgDW-u je izrečen blagi ukor, a Nestlé je upozoren da promjeni svoju marketinšku praksu.

1977.

U Papua Novoj Gvineji zabranjeno je oglašavanje bočica za hranjenje, a bočice i dude mogu se dobiti samo uz recept.
INFACT(Infant Formula Action Coalition) u Americi pokreće bojkot Nestléa kako bi protestirali protiv Nestléovog neetičkog marketinga.

Započinje bojkot Nestléa.

1978.

Bojkot Nestléa širi se na Australiju, Kanadu i Novi Zeland.

Bristol-Myers se nagodio sa "Sestrama dragocjene krvi" van suda i pristao na obustavu direktnog oglašavanja mlijeka za bebe, kao i prekidanje promocije majkama od strane predstavnika tvrtke koje se predstavljaju kao medicinske sestre za pomoć novim majkama.

Senator Edward Kennedy vodi saslušanje u američkom Senatu o neprikladnom marketingu mlijeka za bebe u zemljama u razvoju.

Nestlé daje prvu u nizu izjava o svojoj politici djelovanja a koje čine malo kako bi odgovorile na stvarne kritike. Nestlé koristi ove izjave kako bi poboljšao svoj javni imidž.

1979.

WHO/UNICEF domaćin je međunarodnog sastanka o prehrani dojenčadi i male djece. Sastanak uključuje predstavnike vlada, zdravstvenih organizacija, kompanija i njihovih udruženja te poziva na izradu međunarodnog pravilnika o marketingu kao i akcije na drugim poljima kako bi se poboljšale prehrambene navike dojenčadi i male djece.

Od šestorice sa sastanka formira se Međunarodna mreža akcije o hrani za bebe (International Baby Food Action Network - IBFAN). IBFAN počinje rasti pridobivanjem i stvaranjem drugih grupa.

Formiran je IBFAN.

1980.

Na saslušanju u američkom Senatu, Nestlé i još tri američke kompanije priznaju da nemaju namjeru poštivati WHO-ovo tumačenje preporuka nastalih na temelju sastanka WHO/UNICEF iz 1979.

33. WHA usvaja preporuke sa sastanka WHO/UNICEF iz 1979. i zadužuje ova tijela da naprave nacrt pravilnika i sprovedu široke konzultacije (WHA33.32).

Bojkot Nestléa pokreće se u Ujedinjenom Kraljevstvu.

1981.

Bojkot Nestléa pokreće se u Švedskoj i Zapadnoj Njemačkoj.

Predsjednik ICIFI-ja, i potpredsjednik Nestlé-a, Ernest Saunders opisuje nacrt marketinškog pravilnika neprihvatljivim, ograničavajućim, nevažnim i neprovodivim.

IBFAN se sastaje u Ženevi i donosi odluku o pokretanju kampanje za provedbu pravilnika o marketingu i nadzoru. Izvještaji o kršenju pravila (Breaking the Rules) izdaju se u određenim intervalima tokom nadolazećih godina.

34. WHA usvaja Rezoluciju WHA34.22 koja uključuje Međunarodni pravilnik o marketingu nadomjestaka za majčino mlijeko kao "minimalne uvjete" za usvajanje "u cijelosti." WHA poziva Glavnog Tajnika WHO da daje godišnja izvješća. Čak 118 nacija glasa za i jedan glas (SAD) protiv.

Europski Parlament glasa za pripremu Smjernica temeljenih na Međunarodnom Pravilniku.

1982.

Peru postaje prva zemlja koja usvaja Međunarodni Pravilnik u svoje zakonodavstvo.

35. WHA podsjeća da je Međunarodni Pravilnik "minimum uvjeta" koje treba implementirati "u cijelosti" te požuruje Zemlje Članice da na njega obnove pažnju.

Usvojena Rezolucija WHA35.26.

Europska Komisija (EC) počinje rad na nacrtu smjernica ravnajući se prema nacrtu koji je sastavio IDACE (Association of Dietetic Food Industries of the EEC) a ne prema Međunarodnom Pravilniku.

Nestléova "Komisija za nadziranje dojenačke formule" (Nestlé Infant Formula Audit Commission - NIFAC), postavljena kako bi nadzirala Nestléovu marketinšku praksu, koristi Nestléove smjernice a ne Pravilnik. Predsjedavajući je bivši američki državni tajnik, Edmund Muskie.

Bojkot Nestléa pokreće se Francuskoj.

1983.

Europski Parlament ponovo usvaja rezoluciju kojom podržava Međunarodni Pravilnik.

Bojkot Nestléa širi se na Finsku i Norvešku, dovodeći do ukupnog broja od 10 država. U Sjevernoj Americi bojkot se pojačava.

1984.

Siječanj - Nestlé pristaje na provedbu Međunarodnog Pravilnika u zemljama u razvoju.

Veljača - Bojkot grupe pristaju obustaviti bojkot na 6 mjeseci kako bi dozvolili Nestléu da ostvari obećano.

Listopad – Bojkot Nestléa je obustavljen. Nadzor nad Nestléom je pokazao da su zaustavili najgore slučajeve nesavjesne prakse a rukovodstvo preuzima na sebe razriješavanje ostalih pitanja uključujući i primjenu Međunarodnog Pravilnika u Europi, te slušanje direktive WHO-a po pitanju besplate i jeftine opskrbe.

Umjesto ICIFI formira se Udruga proizvođača hrane za dojenčad (The Association of Infant Food Manufacturers - IFM).

37. WHA obnavlja svoj poziv za provedbu Međunarodnog Pravilnika, poziv koji se obnavlja sa svakom Rezolucijom koja se odnosi na Međunarodni Pravilnik . WHA poziva na naglasak na korištenje "hrane lokalnog porijekla."

Usvojena je Rezolucija WHA37.30.

1985.

IBFAN izdaje prvo izdanje "Zaštite dojenačkog zdravlja" (vodič kroz Međunarodni Pravilnik za zdravstvene radnike); započinje izdavanje Sažetka o dojenju (zbirka znanstvene literature na temu dojenja), formira Centar za dokumentaciju o Pravilniku u Penangu, Malezija (ICDC) i pokreće radionice o Međunarodnom Pravilniku u Africi.

IBFAN-ICDC započinje obuku za promatrače provedbe Pravilnika.

ACP (Afrička, Karipska i Pacifička) grupa zemalja poziva zemlje članice EEZ (EEC) na implementaciju Međunarodnog Pravilnika u Europi.

WHO/UNICEF-ov "Odbor stručnjaka" poziva na prekid besplatne i jeftine distribucije dječjeg mlijeka.

1986.

Europski Parlament ponovno glasa da se većina odredbi iz Međunarodnog Pravilnika uključi u nacrt smjernica.

39. WHA usvaja rezoluciju o zabrani besplatnih i subvencioniranih nadomjestaka za majčino mlijeko i navodi da upotreba tzv. 'follow-up' mlijeka nije neophodna.

Usvojena je Rezolucija WHA39.28.

Europska Komisija podnosi smjernice Ministarskom Vijeću. Pri njihovoj predaji Parlamentu dolazi do glasovanja velikom većinom kojim se nalaže jos veće približavanje Međunarodnom Pravilniku.

1987.-1988.

IBFAN-ov nadzor otkriva da kompanije preplavljuju zdravstvene ustanove sa besplatnim i jeftinim mlijekom i krše druge odredbe Međunarodnog Pravilnika.

1988.

ICDC publicira prvi izvještaj o stanju Međunarodnog Pravilnika u zemljama. Sedam zemalja usvojilo je Pravilnik kao zakon.

Lipanj - Američka IBFAN grupa daje Nestléu i Wyeth/AHP (American Home Products) rok do listopada da obustave opskrbu besplatnim i jeftinim mlijekom ili će ona pozvati potrošače na akciju.

Vlada UK-a proglašava zabranu besplatnog i jeftinog mlijeka.

Listopad - Američka IBFAN grupa pokreće bojkot Nestléa i AHP-a u Sjedinjenim Državama; Njemačka grupa pokreće bojkot protiv Nestléa i javnu kampanju protiv Milupe. Kanada se pridružuje bojkotu Nestléa.

41. WHA izražava zabrinutost "stalnim opadanjem trenda dojenja u mnogim zemljama."

Usvojena je Rezolucija WHA41.11.

1989.

Bojkot Nestléa pokreće se u Irskoj, Finskoj, Mauricijusu, Meksiku, Norveškoj, Švedskoj i UK.

IBFAN održava Međunarodni Forum u Manili kako bi proslavio 10 godina postojanja. Na Filipinima pokrenut bojkot protiv Nestléa, Wyetha, Bristol Myersa i Abbott-Rossa.

UN usvaja Povelju o Pravima Djeteta.

1990.

43. WHA bilježi da je "besplatno i jeftino mlijeko i dalje dostupno u bolnicama i rodilištima" usprkos rezoluciji iz 1986.

Usvojena je Rezolucija WHA43.3.

Slijedeći UN-ovu "Povelju o pravima djeteta", Innocenti Deklaracija, koju su potpisale 32 zemlje, poziva sve vlade da do 1995 usvoje Međunarodni Pravilnik kao minimalan uvjet kao i maštoviti zakon o majčinstvu do 1995. Predsjedavajući država na "Svjetskom summitu za djecu" potpisuju Innocenti Deklaraciju.

Usvojena Innocenti Deklaracija.

Bojkot Nestlé-a pokrenut u Francuskoj.

1991.

Bojkot Nestléa pokreće se u Australiji i Švicarskoj.

Iako je IBFAN ohrabrio neka poboljšanja, finalizirane EZ Smjernice koje pokrivaju marketing dojenačke formule i follow-up mlijeka na unutarnjem tržištu su slabe.

UNICEF i WHO pokreću Inicijativu bolnica - prijatelja beba (Baby Friendly Hospital Iniciative) ciljajući na transformaciju materinske i dječje zdravstvene prakse. Pozivaju kompanije da širom svijeta obustave opskrbu bolnica besplatnim i jeftinim mlijekom do kraja 1992.

Istraživanje NIFAC komisije pronalazi da je u Meksiku jako raširena distribucija besplatnog mlijeka što posljedično dovodi do opadanja dojenja. Nestlé povlači NIFAC a većina žalbi koje je registrirao IBFAN ostaje neodgovorena.

UNICEF kaže u "Stanju dječjeg svijeta" da bi preokret u opadanju dojenja mogao spasiti 1.5 milijun života svake godine.

Formira se World Alliance for Breastfeeding Action (WABA) kako bi pratila ciljeve Innocenti Deklaracije.

IBFAN broji 9 zemalja koje su u potpunosti provele Pravilnik u svoje zakonodavstvo i 28 koje su usvojile neke odredbe.

1992.

45. WHA poziva zemlje članice da uvedu zakone kojima se zaposlenoj ženi štiti pravo na dojenje.

Usvojena je Rezolucija WHA45.34.

Smjernice Europske Unije za Izvoz pozivaju Europske kompanije da skinu dječje slike i koriste primjereni tekst na limenkama.

Usvojene su Smjernice Europske Unije za Izvoz .

Indija uvodi Akt o dojenačkim nadomjescima za mlijeko (Infant Milk Substitutes (IMS) Act.)

Nepal uvodi Međunarodni Pravilnik kao zakon u cijelosti.

1993.

U Indiji se po IMS Aktu, a na žalbu indijske IBFAN grupe, pokreće parnica protiv Johnson & Johnsona.

Nestlé optužuje ostale kompanije u SAD jer su se složile sa zabranom oglašavanja dojenačke formule.

Bojkot Nestléa širi se na Italiju, Luksemburg, Španjolsku i Tursku, na ukupno 18 zemalja.

1994.

Indijska IBFAN grupa diže optužnicu protiv Nestléa u Indiji.

47. WHA usvaja rezoluciju kojom poziva na obustavu opskrbe besplatnim i subvencioniranim mlijekom u svim dijelovima sustava zdravstvene skrbi; na brigu pri prihvaćanju donacija u hitnim slučajevima; i na dohranu od 6 mjeseci na dalje. Po prvi put SAD podržavaju rezoluciju koja ponovo potvrđuje podršku Međunarodnom Pravilniku i naknadnim odgovarajućim rezolucijama.

Usvojena je Rezolucija WHA47.5.

IBFAN objavljuje "Kršenje pravila" 1994 kao rezultat nadzora u 62. zemlje.

1995.

Provedbom 1991 Ez smjernica zabranjeno je oglašavanje u 5 Europskih zemalja.

Nestlé gubi sudski slučaj protiv kompanija u SAD koje su usvojile zabranu oglašavanja, ali dragovoljni sporazum propada.

IBFAN je domaćin međunarodnog sastanka na temu dojenačke prehrane u hitnim slučajevima.

1996.

IBFAN obavještava da je16 zemalja uvelo Međunarodni Pravilnik kao zakon.

U Indiji, slučaj Johnson & Johnson završio je izvansudskom nagodbom. Dolazi i do drugog, odvojenog slučaju protiv njih i druge kompanije. J & J najavljuje povlačenje sa indijskog tržišta bočica.

Nestlé objavljuje "Pisanu zamolbu protiv indijske vlade dovodeći u pitanje odredbe IMS Akta po kojima su tuženi.

49. WHA usvaja rezoluciju koja poziva na nezavisno nadziranje, oslobođeno komercijalnih pritisaka; na mjere za provođenje kontrole proizvoda za dohranu; i koje poziva zdravstvene radnike da budu oprezni prilikom prihvaćanja komercijalnih sponzorstava.

Usvojena je Rezolucija WHA49.15.

Britanska IBFAN grupa pred ovlaštenim uredom za oglašavanje uspješno brani tvrdnje iz oglasa za promociju Bojkota Nestléa.

Europska Komisija izdaje zeleni dokument o Komercijalnim Komunikacijama na Unutarnjem Tržištu koji ima važne implikacije za zabranu oglašavanja dojenačkih formula na nacionalnim tržištima.

1997.

Nakon prijetnje sudskom akcijom, Indijski proizvođač dojenačke formule Wockhardt ispričava se i provodi promjene.

The Interagency Group on Breastfeeding Monitoring, koalicija 27 britanskih crkvenih, akademskih i razvojnih organizacija, naručuje istraživanje u Bangladešu, Poljskoj, Južnoj Africi i Tajlandu da bi se ispitalo je li IBFAN-ov monitoring pravilan. Izvještaj istraživanja pod naslovom Kršenje Pravilnika zaključuje da kompanije krše Međunarodni Pravilnik i to "vrlo sustavno a ne u izoliranim incidentima." UNICEF izjavljuje: "IBFAN-ovi nalazi su očito ispravni i opravdani."

1998.

IBFAN izdaje posljednji nadzorni izvještaj, Kršenje pravila, rastezanje pravila 1998, otkrivajući tekuću nesavjesnu marketinšku praksu.
Po prvi put se ne predlaže Rezolucija od WHA u godini izvješća. Umjesto toga, WHO predlaže seriju sastanaka gdje će se razmatrati "otklanjanje prepreka potpunoj implementaciji Međunarodnog Pravilnika i naknadnih Rezolucija u svim zemljama."

IBFAN se sastaje sa WHO kako bi prezentirali dokaze o nesavjesnoj marketinškoj praksi i dali prijedloge za otklanjanje prepreke radi implementacije Međunarodnog pravilnika o marketingu nadomjestaka za majčino mlijeko i naknadnih Rezolucija.

IBFAN prima prestižnu Right Livelihood Award "za skoro 20 godina predanog i učinkovitog rada."

1999.

IBFANu je 20 godina. Narastao je od 6 na preko 150 grupa u preko 90 zemalja.
Dvadeset zemalja implementiralo je Pravilnik u cjelosti ili gotovo sve odredbe, a još ih je 27 u svoje zakone ugradilo mnoge od njih.

I još nije gotovo...

NOT PUBLISHED
Napisao/la: