Tubarni faktor kao uzrok ženske neplodnosti

Kod začepljenih ili jako oštećenih jajovoda, onemogućen je susret spermija i jajne stanice, odnosno transport embrija u maternicu.

Razlozi za to su višestruki:  upale, ranije tubarne trudnoće, operativni zahvati, endometrioza. Česte su asimptomatske infekcije.

Dijagnoza začepljenog jajovoda postavlja se uglavnom HSG-om, no ta metoda ne daje 100% točan rezultat. Ova se dijagnoza sa sigurnošću može postaviti tek laparoskopskim zahvatom.

Začepljeni jajovod se može dijagnosticirati i ultrazvukom, no to je moguće vidjeti  tek kada je jajovod zahvaćen sactosalpinxom.

Sactosalpinx je začepljeno i prošireno stanje jajovoda uslijed zadržavanja vlastitog sekreta.

Dijeli se na:

hydrosalpinx – vodenasta tvorba
hematosalpinx
 – krvava tvorba
pyosalpinx
 – gnojna tvorba

Kod tubarne opstrukcije najčešće je u pitanju hydrosalpinx.

Ukoliko je jajovod začepljen na svom vanjskom kraju, smatra se da tekućina koja iz jajovoda kaplje u maternicu može djelovati embriotoksično, stoga se prije IVF postupka uglavnom savjetuje otklanjanje zahvaćenog jajovoda.

Iako je praksa pokazala da otklanjanje jajovoda s hydrosalpinxom udvostručuje šanse za IVF trudnoću, liječnici još uvijek dvoje o nužnost tog zahvata. Naime, neka istraživanja govore da otklanjanje jajovoda može smanjiti  prokrvljenost jajnika, posljedica čega jest slabiji odgovor na hormonsku stimulaciju.

Oštećeni jajovodi također drastično povećavaju mogućnost izvanmaternične trudnoće.

Kod tubarnog faktora nisu moguće manje invazivne metode liječenja kao što su ciljani odnosi ili inseminacija, međutim, ako  je u pitanju isključivo tubarni faktor ova se dijagnoza smatra jednom od lakših budući da postoji samo fizička prepreka začeću koju se lako zaobilazi IVF postupkom.

ženska neplodnost
NOT PUBLISHED
Napisao/la: