Budući očevi u drugom tromjesečju (od 13. do 27. tjedna)

Obavili ste preglede kojima se utvrđuje termin porođaja i vašoj je partnerici sve izraženiji trbuh te je u drugom tromjesečju trudnoća još očitija. Otprilike u 16. tjednu bebini se udovi i organi u potpunosti formiraju. Jutarnje mučnine možda su se ublažile, a buduća mama možda dobije i novi nalet energije. Istodobno se mogu javiti neke čudne želje za određenim namirnicama ili mirisima.

Iako ste sad vjerojatno više uzbuđeni zbog trudnoće, također ćete, kako očinstvo postaje stvarnost, možda osjećati tremu. Različiti osjećaji zbog toga što ćete postati ocem zajedničko su iskustvo svim budućim očevima pa ih ne biste trebali držati za sebe.

Otprilike od 16. tjedna moguće je odrediti spol djeteta. Želite li saznati ili ne odluka je koju morate donijeti zajedno s partnericom. Možete se na to odlučiti i tijekom testiranja na anomalije u 20. tjednu, koje je također poznato i kao kombinirani probir. Velik je trenutak vidjeti bebu na zaslonu, ali ozbiljna je strana ta da se mogu otkriti bilo kakvi problemi s glavnim organima, kao i ostala stanja. Radost gledanja svoje bebe i mogućnost potpore partnerici u slučaju loše vijesti neki su od razloga zbog kojih biste trebali biti prisutni na ovom pregledu. 

Trudnički tečajevi

Ako to već niste učinili, sad je vrijeme da se upišete na trudničke tečajeve. Organizirat će ih vaša lokalna primalja ili rodilište, a uglavnom su besplatni. Udruga Roda također organizira radionice za trudnice i njihove partnere pa provjerite postoje li tečajevi na vašem području.
Čak i ako ste već tata ili ste čitali o trudnoći i porođaju, tečajevi vam pružaju priliku da osvježite svoje znanje te pitate o stvarima koje ne razumijete. Pokrivat će teme detaljnije i pružiti praktičnu pripremu za porođaj i roditeljstvo. Također će se usredotočiti na osjećaje o trudnoći i rođenju, pripremu za život s novom bebom i položaje za rađanje.

Tečajevi su za očeve važni i zbog drugih stvari:

  • Upoznat ćete parove s kojima možete postati doživotni prijatelji. Često ćete u budućnosti žarko željeti razgovarati s nekim s kim možete razmjenjivati iskustva, savjete i suosjećanje.
  • Smirenost je jedna je od najvažnijih stvari koje tata može učiniti tijekom porođaja i na taj će način opustiti svoju partnericu.
  • Trudnički tečajevi pripremit će vas za ono što je pred vama i opustiti vas ako ste nervozni zbog porođaja. Što više znate o tome što će se dogoditi, bit ćete bolje pripremljeni.
  • Tečajevi također ističu neke od izbora koji su vam dostupni, u smislu vrste porođaja koju vaša partnerica želi, ublažavanja boli te objašnjavaju što se može dogoditi ako ne bude sve išlo po planu. To su sve informacije koje možete čuti kad je u pitanju priprema plana porođaja.

U ovoj fazi budite posebna potpora. Uključite se u sve, što više možete - pohađajte tečajeve, čitajte o trudnoći te se savjetujte s drugim roditeljima. To će vas pripremiti za mjesece koji dolaze.

Posao i financije

Pobrinite se za svoje financije i poslovni život prije nego što beba stigne jer to će biti jedna velika briga manje. Ako niste već rekli svomu poslodavcu, sad je pravo vrijeme za to, pogotovo ako ste mislili razgovarati o fleksibilnijem radnom vremenu.

Neki očevi u ovim trenucima preuzmu ulogu glavnog njegovatelja, dopuštajući mami da se vrati na posao ili roditelji mogu podijeliti teret dogovaranjem fleksibilnoga radnog vremena. Vaš poslodavac mora ozbiljno razmotriti zahtjev za fleksibilno radno vrijeme, a može ga odbiti isključivo zbog poslovnih razloga.

Briga o novcu može biti velik problem te možete osjećati pritisak zbog kupnje mnogo novih stvari u pripremi za bebin dolazak. U prvoj su fazi bebini zahtjevi prilično mali - mjesto za spavanje, odjeća za bebu, pelene, deke, autosjedalica (ako imate automobil) i dječja kolica.
Ako već imate djecu, ponovno iskoristite te stvari ili pitajte obitelj i prijatelje da vam posude svoje. Pogledajte naš članak o tome što treba nabaviti za prvih 4-6 tjedana djetetova života i što treba pripremiti u torbi za rodilište.

Neka istraživanja pokazuju da djeca nauče prepoznati određene zvukove još dok su u maternici. Pomozite partnerici masirajući uljem ili kremom njezin trbuh i istodobno razgovarajte ili pjevajte djetetu. Vi i vaša partnerice zapravo ste sve što vaše dijete treba, stoga budite prisutni, sudjelujte i znajte da će vas dijete voljeti koliko i vi njega ili nju.

Drugo tromjesečje
NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Izvor: www.nct.org.uk Preveo Duško Jelaska Lektorirala Ines Velički Izvor: www.nct.org.uk Preveo Duško Jelaska Lektorirala Ines Velički