Brige očinstva i kako se s njima nositi

Većina roditelja i staratelja ponekad su zabrinuti čine li dobro svojoj djeci i svojoj obitelji. To ne mora uvijek biti negativna stvar, može biti običan znak ljubavi i brige.

Ne postoji ''jedan'' pravi način da budete otac. Zabrinutim očevima može biti korisno da saznaju više o tome kako biti tata te na koji način se nositi sa zabrinutošću (npr. kroz razgovor s drugim tatama, uključivanjem u muške grupe).
Edukacije o ranom djetinjstvu su neka od korisnih mjesta na kojima očevi mogu razgovarati o svojim strahovima te prikupiti informacije o tome kako ih prevladati. Kako bi im osoblje bilo u mogućnosti pomoći, važno je da očevi budu svjesni uobičajenih strahova očinstva te da ih imaju na umu prilikom interakcije s ostalim očevima.

U nastavku su navedene neke brige koje očevi mogu iskusiti.

Uobičajena zabrinutost  Korisne informacije  Kako se boriti sa zabrinutošću 
Ne znam kako komunicirati sa svojim djetetom. Što mi je reći i činiti?  Do tog straha može doći jer bebe ne mogu govoriti i reći što žele. Pokušavati shvatiti što bebin plač znači, može biti stresno za tate. Međutim, bebe ne moraju razumjeti riječi da bi imale koristi od slušanja očeva glasa ili njihovog držanja i tješenja. Čavrljajte sa svojom bebom o tome što radite ili što oboje možete vidjeti. Vaša beba voli zvuk vašeg glasa, jer joj je poznat i umirujući. Na bebe mogu pozitivno utjecati nježni dodiri, držanje, ljuljuškanje i njihanje jer im pomažu da se osjećaju sigurno.
Bebe plaču zbog niza razloga. Možda im je potrebno promijeniti pelenu, spava im se, gladne su ili im je možda prevruće ili prehladno. Pokušavanje različitih stvari i promatranje govora njihovog tijela pomaže vam razumjeti što žele.
Jesam li dobar otac?  Ne postoji jedan pravi način da se bude dobar roditelj ili staratelj. Trebat će vremena da se uživite u novu ulogu oca.  Pokušajte se usredotočiti na pozitivne stvari koje pružate svome djetetu te pokušajte slušati kad vam govore što su uživali raditi s vama. Primjećujte i podsjećajte se na pozitivne napore koje ulažete i pokušajte ne uspoređivati se s drugim roditeljima ili starateljima, jer smo svi različiti.
Brine me da ne provodim dovoljno vremena sa svojim djetetom. Kako mogu uspostaviti ravnotežu između svog posla i vremena za obitelj?  Uz svakodnevne zadatke, ponekad se možete osjećati kao da nemate dovoljno vremena za obitelj i da balansiranje poslovnog i privatnog života može biti teško. Ne postoji točna ili pogrešna količina vremena koju biste trebali provoditi sa svojim djetetom. Na djecu pozitivno utječu kvalitetne interakcije u koje se očevi uključuju te se na taj način povezuju s njima.  Maksimalno iskoristite vrijeme koje provodite s djetetom i neka znaju da, iako ste možda daleko od njih, još uvijek razmišljate o njima. Potrudite se upoznati svakodnevnicu svoga djeteta i njegov svijet. To će pomoći vašem djetetu osjetiti vašu zainteresiranost za njegov svijet, čak i ako ne možete biti uz njega onoliko koliko biste željeli. Pokušajte pratiti vlastite razine stresa, brinući o sebi brinete i o svojoj obitelji.
Činim li dovoljno u brizi o vlastitom djetetu i pomažem li mu da bude sretno i zdravo?  Može se činiti da su potrebe djece beskonačne, pa se roditelji ili skrbnici mogu osjetiti preopterećenima u podržavanju svoje djece na toliko mnogo različitih područja.  Pokušajte postaviti realne ciljeve i ideje o tome kako možete pomoći svom djetetu. Razgovarajte sa svojom obitelji i prijateljima o tome kako napreduje vaše dijete te podijelite bilo kakvu zabrinutost s osobljem na edukaciji o ranom djetinjstvu ili zdravstvenim djelatnikom.
Moj odnos s partnericom se promijenio otkad smo dobili dijete. Hoće li stvari ikad biti onakve kakve su bile?  Dolazak djeteta znači da će doći do promjene u odnosu između partnera i u obitelji.
Vaš odnos se može ili ne mora vratiti na staro, ali to nije nužno loša stvar. Bilo kako bilo, dolazak novog djeteta u obitelj može značiti da će doći do novih mogućnosti za rast i razvoj kako kao obitelji, tako i kao para.
 Nađite vremena za provođenje sa svojim partnerom ili obitelji. Redovito i učinkovito komunicirajte. Razmislite o pozitivnim promjenama u svom životu i odnosu otkad ste postali tata.
Kako mogu upoznati druge tate i uključiti se u edukaciju o ranom djetinjstvu?  Može biti teško otići na nepoznato mjesto i upoznavati nove ljude. Možda se nećete uvijek osjećati samopouzdano na edukaciji o ranom djetinjstvu. Međutim, nakon što poduzmete neke korake kako biste se povezali, stvari će postati lakše. Vašem djetetu će isto tako biti drago da ste uključeni u njegov život.  Saznajte više o tome na koji način funkcionira edukacija o ranom djetinjstvu te upoznajte osoblje. Obratite pozornost na bilo kakve pozive za događanja i druženja očeva; ovo će biti prvi korak prema susretima s drugim očevima. Upoznavanje druge djece, posebno prijatelja svoga djeteta, može vam pomoći da se osjećate uključenije.
NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Članak je objavljen u okviru projekta Budi tata - aktivno sudjeluj u odgoju djece kojeg provodimo u partnerstvu s udrugom Art studio Pula. Projekt financijski podupire Ministarstvo socijalne politike i mladih, no članak ne izražava stavove i mišljenje spomenutog Ministarstva. Članak je objavljen u okviru projekta Budi tata - aktivno sudjeluj u odgoju djece kojeg provodimo u partnerstvu s udrugom Art studio Pula. Projekt financijski podupire Ministarstvo socijalne politike i mladih, no članak ne izražava stavove i mišljenje spomenutog Ministarstva.