Tate i povezivanje s djecom (od rođenja do 18. mjeseca)

Bebama je sve novo. Tek upoznaju svoju okolinu i ljude koji ih okružuju. Uspostavljaju komunikaciju i dobijaju pažnu odraslih osmjesima, gugutanjem, 'brbljanjem' i plakanjem. Bebe su vrlo znatiželjne i vole istraživati. To se očituje u pokretima njihova tijela, pružanjem ruku, pokušavanju hvatanja predmeta.

Iako su bebe fascinirane svijetom koji ih okružuje, one trebaju i osjećaj sigurnosti i predvidljivosti kako bi naučile da je svijet sigurno mjesto.

Kako bebe upoznaju svoju mamu i tatu, postaju im draži od ostalih odraslih osoba te ih traže da ih utješe u trenucima kad im utjeha treba. Ovaj osjećaj sigurnosti im pomaže da se osjećaju sigurnima u svijetu te da stvaraju veze s drugim ljudima.
Važno je da i tate komuniciraju sa svojim bebama. Način na koji tate komuniciraju s djetetom, povoljno utječe na razvoj govora i buduće pismenosti.

Sljedeći prijedlozi mogu pomoći tatama da prilikom interakcije s djetetom pomažu graditi osjećaj sigurnosti:

  • Razgovarajte s djetetom ili pokazujte znakovima nježno i govorite što radite. Bebe vole čuti poznate glasove, bez obzira što ne razumiju što govorite. Ljudi ne moraju razumijeti riječi da bi imali dobrobiti od ljudskog glasa. Slušanje glasova pomaže bebama da izgrađuju jezične i komunikacijske vještine od rane dobi. Primjerice, možete pričati bebi priču. Mijenjajući svoj glas, priču možete učiniti zanimljivijom i na taj način potaknuti dijete da je duže uključeno u njeno slušanje.
  • Sudjelujte u brizi oko svojeg djeteta - presvlačite ga, nosite ga, igrajte se, kupajte ga, mijenjajte pelene. Ovo će pomoći izgraditi vezu između vas i djeteta.
  • Neka dijete dodiruje i istažuje vaše lice. To pomaže da vas upozna i da shvati da ste drugačiji od mame i drugih odraslih ljudi.
  • Imitirajte glas svog djeteta, zvukove i izraze lica, kao što su mrgođenje, plaženje jezika i osmjehivanje. Ovo je početak komunikacije između tate i djeteta.
  • Igrajte se skrivanja iza dlanova, to razvija djetetove komunikacijske i emocionalne vještine.
  • Dok se igrate s djetetom, neka leži na trbuhu jer mu takav položaj pomaže u razvoju mišića i mozga.
  • Igrajte se, pjevajte, smijite se i gledajte u šarene zabavne predmete. To će pomoći razvoju djetetova mozga i povećati znatiželju za istraživanjem. Opisujte predmete i dozvolite djetetu da dodiruje predmete različih tekstura. To će im pomoći da ih bolje razumiju te da razviju motoričke vještine, kao što su koordinacija ruke i oka. Čitajte djetetu i pokazujte sličice. Riječi, rime i pisani materijali grade jezik i memorijske vještine.
  • Prihvatitie da će dijete plakati zbog mnoštva razloga- jer su umorni, gladni ili im je neudobno. Ako ih nosite dok plaču, osjećat će se utješeno, sigurno i zbrinuto.
  • Upamitite da je igra bebama iscrpljujuća. Mogu se kratko igrati, ali im je potrebno i zajedničko vrijeme koje ćete porovesti mirno.
NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Izvor: Kids Matter Prevela: MirjanaHU Članak je objavljen u okviru projekta Budi tata - aktivno sudjeluj u odgoju djece kojeg provodimo u partnerstvu s udrugom Art studio Pula. Projekt financijski podupire Ministarstvo socijalne politike i mladih, no članak ne izražava stavove i mišljenje spomenutog Ministarstva. Izvor: Kids Matter Prevela: MirjanaHU Članak je objavljen u okviru projekta Budi tata - aktivno sudjeluj u odgoju djece kojeg provodimo u partnerstvu s udrugom Art studio Pula. Projekt financijski podupire Ministarstvo socijalne politike i mladih, no članak ne izražava stavove i mišljenje spomenutog Ministarstva.