U siječnju ove godine Rodine trenerice i treneri za savjetovanje o autosjedalicama prenijeli su svoje znanje i vještine na 50 pripadnika hrvatske prometne policije, predstavnike svih policijskih uprava u Hrvatskoj. Ova inicijativa održana je u suradnji s Odjelom za sigurnost cestovnog prometa Ravnateljstva policije, uz podršku Nacionalnog odbora za sigurnost cestovnog prometa. Cilj inicijative bio je ojačati kapacitete znanja i vještina policijskih uprava u provođenju preventivnih aktivnosti i provedbe Zakona o sigurnosti prometa na cestama, s fokusom na sprječavanje i smanjivanje ozljeda djece kao putnika u prometu, u Hrvatskoj najčešćeg načina stradavanja djece u prometu.
Djeca u Hrvatskoj smrtno stradavaju najčešće od ozljeda, i to u prometu kao putnici. Gubitak dječjeg života je tragedija ne samo za njegovu obitelj već i za cijelu zajednicu. Međutim, isto tako, tragedija su i teške ozljede koje djeca zadobiju kao putnici u sudaru kad nisu pravilno vezana, često s doživotnim posljedicama. Prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova, samo je tijekom 2014. godine u svojstvu putnika ozlijeđeno više od 500 djece.
U skladu s ovim činjenicama, hrvatski Zakon o sigurnosti prometa na cestama usklađen je u kolovozu 2014. g. s direktivom Europskog vijeća koja propisuje minimalne odredbe za zaštitu djece kao putnika. Ove odredbe ne samo da obvezuju vozače na korištenje dječjih autosjedalica u prijevozu djece visine do 150 cm, već ih obvezuju da ih pravilno koriste.
Ove dvije teme, važnost korištenja dječjih autosjedalica i njihova uloga u sprječavanju ozljeda djece u sudaru, te osnovni elementi pravilnog vezanja djece u autosjedalicu ili pojasom i najčešće greške, bile su fokus edukacije koja se održala u obliku cjelodnevne radionice u Splitu, Delnicama, Slavonskom Brodu i Zagrebu. U okviru radionice, Rodine trenerice i trener održali su predavanje prometnim policajcima koji su predstavljali svoje policijske uprave i demonstrirale pravilno vezanje autosjedalica u vozilu. Uz to, polaznici su prošli kroz praktične vježbe u prepoznavanju grešaka u korištenju autosjedalica, odnosno grešaka koje smanjuju zaštitnu ulogu autosjedalice u sprječavanju pogibije ili teške ozljede djeteta u sudaru, s posebnim osvrtom na prekršaje odredbi Zakona koje se odnose na djecu putnike.
Svi sudionici edukacije entuzijastično su sudjelovali u razmjeni znanja i iskustava, a rezultati evaluacije inicijative pokazuju da je ona bila izuzetno uspješna i iz perspektive samih polaznika i po pitanju porasta u osviještenosti i znanju polaznika kao rezultata obuke. Na osnovu znanja i vještina koje su stekli, prometni policajci koji su sudjelovali u ovom projektu sad su primarni izvor informacija u djelovanju njihovih policijskih uprava u ovom području te su osnaženi i opremljeni za prenošenje stečenih znanja i vještina na njihove kolege u prometnoj policiji kao i roditelje i druge članove javnosti u njihovim zajednicama.
Ova akcija je od velikog značaja za sigurnost sve djece u Hrvatskoj, a nastavak je kontinuirane suradnje između Rode i prometnih policajaca kroz niz zajedničkih akcija koje provodimo tijekom posljednjih deset godina širom Hrvatske. Dok se u Rodi posvećujemo ovom pitanju najviše iz perspektive roditelja i u nastojanju da pomognemo roditeljima u Hrvatskoj u zaštiti njihove djece u prometnim sudarima koji se svakodnevno događaju na hrvatskim ulicama i cestama, prometni policajci su ti koji su prvi na mjestima gdje djeca upravo tako tragično stradavaju jer nisu bila ispravno zaštićena. Zajedničkim snagama radimo na zajedničkom cilju – spašavanju života djece na hrvatskim cestama.