Unatoč brojnim raspravama i istraživanjima tijekom mnogih godina, pojam "normalnog" prilikom porođaja nije standardiziran niti univerzalan.
Posljednjih desetljeća došlo je do velikih razlika u pristupu prirodnom porođaju u različitim dijelovima svijeta.
U razvijenim zemljama došlo je do brze ekspanzije u razvoju i primjeni niza postupaka čija je svrha započeti, pojačati, ubrzati, regulirati ili nadzirati fiziološki proces porođaja, s ciljem poboljšanja ishoda za majke i novorođenčad, a ponekad i s ciljem racionalizacije radnih procesa prilikom porođaja u medicinskoj ustanovi. No, postavlja se sve više pitanja o koristi ili poželjnosti ovako visokog stupnja intervencije.
U isto vrijeme, zemlje u razvoju nastoje skrb tijekom porođaja, koja bi bila sigurna i financijski prihvatljiva, učiniti dostupnom svim ženama.
Nekritičko prihvaćanje niza nepravovremenih, neodgovarajućih i/ili nepotrebnih intervencija, koje ne pomažu i koje se prečesto loše evaluiraju, rizik je s kojim se nose mnogi koji pokušavaju poboljšati medicinsku skrb o trudnicama, majkama i novorođenčadi.
Zbog toga je 1999. godine Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) okupila radnu grupu za pripremu dokumenta s nazivom "Skrb tijekom normalnog porođaja – praktični vodič" , kako bi u porođaj pokušali uvesti dio normi za dobru praksu prilikom skrbi tijekom porođaja bez komplikacija.
Ovo je bio prvi put da su na sastanku bili prisutni stručnjaci iz područja perinatalne skrbi, iz svake regije Svjetske zdravstvene organizacije i da su imali priliku razjasniti, koristeći suvremene spoznaje, primjenjivost različitih postupaka prilikom skrbi tijekom normalnog porođaja.
Radna grupa stručnjaka imala je za cilj ispitati dokaze za ili protiv nekih od najčešćih postupaka i utvrditi preporuke na temelju najčvršćih raspoloživih dokaza o njihovoj primjeni prilikom skrbi tijekom normalnog porođaja
Preporuke za one intervencije koje se koriste ili bi se trebale koristiti kao podrška u procesu normalnog porođaja nisu specifične niti za jednu državu niti regiju, odnosno, općenito su primjenjive.
Nakon rasprave o dokazima, Radna grupa klasificirala je svoje preporuke o postupcima koji se odnose na normalan porođaj u četiri kategorije:
A. Postupci koji su dokazivo korisni i čija se upotreba treba poticati.
B. Postupci koji su neosporno štetni ili neučinkoviti i trebaju se eliminirati.
C. Postupci za koje ne postoji dovoljno dokaza da bi se donijela jednoznačna preporuka i koji bi se trebali koristiti uz oprez dok ih buduća istraživanja ne razjasne.
D. Postupci koji se često koriste neprimjereno.
Na našim stranicama objavljujemo prijevod tog dokumenta - plod dugotrajnog rada članica udruge RODA, na koji smo posebno ponosne. U njemu ćete pronaći preporuke o klistiranju, brijanju, uzimanju hrane i vode, lijekovima, epiziotomiji, skrbi za novorođenče neposredno nakon rođenja... svakako pročitajte!