Knjiga je poseban intiman predmet koji snažno srasta s osobnošću i izvanredno je sredstvo za suočavanje sa životnim problemima. (LJ. Sabljak, voditeljica Gradske knjižnice Zagreb)
Nemojte se iznenaditi ako vam netko ponudi slikovnicu kao "lijek" za probleme koje imate s vašim djetetom.
Već je jako dugo u Izraelu praksa da se knjige/slikovnice koriste kao sredstvo samopomoći još od vrtića.
Slikovnica ili knjiga može pomoći djeci u prevladavanju problema kroz čitanje priča u kojima su likovi uspješno riješili probleme slične njihovima.
Uspješnost je u tome što je interpretacija priče beskrajni proces u kojem dijete unosi svoje osobne potrebe i iskustva. Djeca često imaju problema identificirati i iskazati svoje osjećaje, priče otvaraju diskusiju i samorazumijevanje. Ako dijete postane emocionalno uključeno u doživljaje lika iz priče, tada je u većoj mogućnosti izgovoriti, odigrati ili nacrtati sliku kako bi iskazali svoje najintimnije misli.
Knjigu u ljekovite svrhe ne koriste smo stručnjaci već je mogu primjenjivati i roditelji kao pomoć u odgoju djeteta.
Slikovnice ili knjige ne treba koristiti samo u kriznim situacijama, niti je ona lijek za sve dječje poteškoće, naprotiv ona ne mora odgovarati svoj djeci i više ju se treba gledati kao sredstvo koje nam omogućuje da lakše vidimo svijet kroz oči djeteta.
Najteži dio je odabir slikovnica/knjiga. Prvo je potrebno identificirati problem/potrebe djeteta, pronaći literaturu koja se bavi emocionalnim i razvojnim poteškoćama ili nesretnim situacijama koje su djeca doživjela. Potrebno je pročitati materijale prije nego što se iznesu pred dijete i provjeriti jesu li dobno primjereni, odgovaraju li spolu, zrelosti i općenito kontekstu u kojem dijete živi. Važno je provjeriti je li priča realističnog kraja i donosi li iskreno rješenje problema. Knjigu djetetu čitamo na glas.
Nakon čitanja razvija se aktivnosti pomoću otvorenih pitanja, prepričavanja priče, dramatizacije, korištenja lutaka, zapisivanja odgovora, snimanja i korištenja različitih likovnih tehnika kako bi do maksimuma iskoristili doživljaj knjige.
Na našem je jeziku sve više tzv. problemskih slikovnica (donosimo vam samo dio naslova koji pokrivaju neke uobičajene probleme):
- zbirka Petra obrađuje raznolike teme – strahovi, život s vršnjacima, svakodnevne situacije – oblačenje, pranje, govorenje ružnih riječi
- zbirka "Moji prijatelji i ja" - svaka slikovnica predstavlja jednog zečića koji se razlikuje od drugih (imaju preveliki trbuh, sramežljivi su i sl.)
- slikovnica "Ispravni dodir" - priča koju treba čitati na glas da bi pomogla prevenciji seksualnog zlostavljanja djece
- Biblioteka "Što mogu učiniti" - knjige za nešto veću djecu i njihove roditelje koje govore o problemima prehrane, razvodu i sl.
- "Nećko" slikovnica o dječjim pravima iz koje će maleni naučiti kada je pravo mjesto i pravi trenutak reći NE
- "Medvjedić vile dudilice" - slikovnica koja može pomoći djeci da se rješe navike dudanja dude
- "Hoću svoju tutu" i "Operi ruke" - o jednoj princezi s običnim problemima
- "Dora i naočale" - o Dori koja jedina nema naočale u svojoj obitelji
- "Cool mačke - smireni klinci: metode opuštanja i kontroliranja stresa za djecu"
- "Pauli ti zločesti Pauli" - o Pauliu koji nikako da napravi nešto dobro
- "Ribica duginih boja" - za djecu koja nerado dijele stvari
- "Ti i ja mali medo" - sa snažnom porukom zajedništva obitelji
- "Elmer" i "Super je biti različit" - o različitostima koje nas ne dijele već spajaju.