Vrijeme potrebno za čitanje: 4 minute
Velika je vjerojatnost da svatko od nas zna za nekoga tko ima problema s plodnosti. Jedan od šest parova u svijetu bori se s neplodnošću. Neplodnost je vrlo teško, emocionalno zahtjevno iskustvo koje predstavlja i financijsko opterećenje. Bol se može usporediti s gubitkom voljene osobe, ali sa sobom nosi i poseban i složeni splet drugih emocija. Ljudi koji pate zbog neplodnosti tuguju za bebom koju možda nikada neće imati. Istovremeno, svaki mjesec budi nadu. Taj ciklus nade i razočaranja ponavlja se iz mjeseca u mjesec, iz godine u godinu. Osjećaj se može usporediti s dubokom ranom koja se iznova otvara taman kada započne zacjeljivati. Prije ili kasnije, svaki neplodni par naći će načina da zaključi ovu priču; a u čitavom tom razdoblju bit će im potrebna podrška okoline.
Što ne činiti?
Nemojte ih ispitivati o djeci. Izbjegavajte pitanja kao što su „Pa što čekate?“
Takvo pitanje je nepristojno, jer ne možemo znati planira li par imati dijete ili ne. Vrlo je moguće da par ima problema s reproduktivnim zdravljem i u postupku je liječenja. Ovo pitanje može ih dovesti u neugodnu situaciju, jer možda u tom trenutku ne žele iznositi pojedinosti. Sve to može ih povrijediti.
Nemojte im govoriti „trebate se samo opustiti”
Svi znamo barem jednu ženu koja je imala problema sa začećem, ali je ostala trudna nakon što se „smirila“. Parovi koji uspiju ostvariti trudnoću nakon nekoliko mjeseci „opuštanja“ nisu neplodni. Prema medicinskim standardima, par se smatra neplodnim ako ne uspiju ostvariti trudnoću nakon godinu dana pokušavanja. Komentari kao što su „Samo se smirite!“ ili „Zašto ne odete na godišnji?“ samo stavljaju dodatni stres na ženu koja pokušava ostati trudna. Ona tada osjeća da čini nešto pogrešno, dok se u stvari može raditi o fiziološkom problemu kod nje ili njezinog partnera zbog čega ne uspijeva ostati trudna.
Nemojte umanjivati njihov problem
Bolno je kad ne možete ostvariti trudnoću! Takvi parovi okruženi su obiteljima s djecom. Vide radost koju djeca unose u živote drugih ljudi, i osjećaju prazninu jer to ne mogu i sami doživjeti. Komentari poput "Budite sretni što možete dugo spavati, ili putovati, itd“ ne pružaju im utjehu. Naprotiv, oni osjećaju da umanjujete njihovu bol.
Nemojte im govoriti da ima i gorih stvari koje bi im se mogle dogoditi
Ne bismo trebali govoriti svojim prijateljima da postoje i gore stvari od toga da ne mogu imati djecu, naročito ako već imamo vlastitu!
Nemojte im davati medicinske savjete
Neplodnost je teško dijagnosticirati. Ako pročitamo neki članak ili knjigu na tu temu nećemo postati stručnjaci. Pustimo prijatelje da u suradnji sa svojim liječnikom otkriju problem i liječe ga, neka imaju povjerenja u liječnike i slijede njihove savjete. Oni vjerojatno znaju više o uzrocima i liječenju neplodnosti nego što ćemo mi ikada znati.
Nemojte ih pretjerano pokušavati razveseliti
Nažalost, trudeći se da ih oraspoložimo, možemo slučajno iskoristiti grubu ili neprimjerenu šalu, i tako ih povrijediti. Neprimjereni komentari ne samo da nisu smiješni, već naše prijatelje mogu uznemiriti ili uvrijediti.
Nemojte se žaliti na male probleme u vašoj trudnoći ili roditeljstvu
Ovo se osobito odnosi na trudnice. Već i to što smo u njezinoj blizini i što gleda kako se naše tijelo mijenja u trudnoći, za našu neplodnu prijateljicu može biti teško. Osnovno pravilo je ne žaliti se na našu trudnoću i s njom povezane neugodnosti, kao što su hormonalne promjene, tjelesna težina, neugodna žgaravica, debljanje. Naša prijateljica dala bi sve da može iskusiti ove manje neugodnosti.
Nemojte o njihovim problemima razgovarati s drugima
Liječenje neplodnosti je vrlo osobno iskustvo, a većini parova je nelagodno govoriti o svojim problemima, zbog čega dugo vremena sve vezano uz liječenje drže u tajnosti. Muškarci su naročito osjetljivi, jer primjerice, otkrivanje loših rezultata spermiograma može značajno utjecati na njihovo samopoštovanje. Poštujmo njihovu privatnost i budimo diskretni!
Nemojte ih nagovarati na usvajanje djeteta
Usvajanje je uglavnom prikladno za obitelji koje su spremne za taj korak, nakon što su prevladale niz unutarnjih podvojenih osjećaja. Za donošenje takve odluke potrebno je vrijeme, a neki parovi nikada ne dosegnu tu kritičnu točku.
Što onda činiti?
Bez obzira kakva je situacija s parom koji poznajete, najbitnije što možete učiniti je pružati im podršku, a ne savjete. Evo nekoliko prijedloga koje možete razmotriti i učiniti, ili reći kad vaši prijatelji ili rođaci odluče podijeliti svoj problem.
- Budite obzirni i nemojte navaljivati s pitanjima
- Budite nježni kad govorite o ovoj temi
- Budite umjereni i nenametljivi u pružanju pomoći
- Budite oprezni u izražavanju i optimizma i pesimizma
- Pokažite im da se osjećaju prihvaćeno i nemojte ih izolirati
- Budite im na raspolaganju kad im je potrebna vaša pomoć
- Budite spremni saslušati ih kad žele podijeliti svoje iskustvo
- Imajte razumijevanja, budite suosjećajni i podržite ih u njihovoj odluci
- Pitajte: Kako ti mogu pomoći?
- Recite: Tu sam za tebe
Ovaj tekst dio je serije "Tvoj vodič do plodnosti", izrađene u sklopu Erasmus+ projekta Zajedno za plodnost / Together for Fertility. Projekt je proveden uz podršku Agencije za mobilnost i programe EU.
Izjava o odricanju od odgovornosti: Ovaj sadržaj izražava isključivo stajalište njegovih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.