Vrijeme potrebno za čitanje: 2 minute
Što je donacija u liječenju neplodnosti?
Donacija u liječenju neplodnosti odnosi se na pojedince koji doniraju svoje reproduktivne stanice (jajne stanice ili spermu) ili zametke (oplođene jajne stanice) drugoj osobi ili paru koji želi imati dijete. Taj postupak, koji se naziva donacija gameta ili zametaka, je način da se pomogne u stvaranju ili proširenju obitelji.
Kada se preporučuje donacija?
Liječnici mogu predložiti donaciju gameta ili zametaka kada osoba zbog svog zdravstvenog stanja ne može koristiti vlastite reproduktivne stanice. Primjerice, ako žena ima poteškoća u stvaranju vlastitih jajnih stanica, ili muškarac ima ozbiljnih problema sa spermijima. Donacija se također razmatra u slučajevima kada postoji visoki rizik prenošenja genetskih bolesti. Isto tako, iz nemedicinskih, odnosno socijalnih razloga, donacija može biti dobar izbor za žene koje nemaju partnera ili za istospolne parove.
Koja je razlika između anonimnih i neanonimnih donacija?
Kod anonimnih donacija, identitet donorice ili donora nije poznat ni primateljima ni djetetu začetom uz pomoć donacije. Neanonimne donacije podrazumijevaju otkrivanje određenih informacija o donoru. U Hrvatskoj ovo uključuje pravo na otkrivanje nekih podataka o identitetu donora djetetu kad postane punoljetno. Kod ovakvog načina začeća, puno je mogućih pitanja i potrebnih odluka, stoga je izuzetno bitno razumjeti ih prije donošenja odluke.
Što sve treba razmotriti kod donošenja odluke o korištenju doniranih stanica?
Odluka o korištenju doniranih stanica u liječenju neplodnosti je složena i emotivna. Ona se odnosi na potencijalne roditelje, donore i djecu začetu uz pomoć donacije. Stoga je ključno razgovarati s liječničkim timom i stručnjacima koji mogu pružiti psihološku i pravnu podršku. Za donošenje informirane odluke nužno je dobro promisliti o svim uključenim stranama i detaljno se upoznati sa svim mogućim pitanjima i potrebnim odlukama.
Što uključuju prava djece začete uz pomoć donacije stanica ili zametaka?
Djeca začeta uz pomoć donacije imaju pravo znati svoje biološko porijeklo. Otvorenost o začeću uz pomoć donacije smatra se važnom za dobrobit ove djece. Premda se to u početku može činiti izazovnim za roditelje, iskrenost je čvrst temelj za otvorene i skladne obiteljske odnose. Upravo zbog dječjih prava u Europskoj uniji se sve više naginje prema neanonimnim donacijama.
Koja su najčešća pitanja i izazovi vezani uz donacije u liječenju neplodnosti?
Ljudi se često pitaju „Trebam li reći svome djetetu?“ ili „Trebamo li biti otvoreni o donaciji?“. U zemljama u kojima su donacije prihvaćene, otvorenost o biološkom porijeklu djeteta smatra se korisnom za njegovu dobrobit i dječja prava. Izazovi se mogu prevladati uz stručnu pomoć, korištenje dostupnih resursa i materijala, kao što su slikovnice i knjige za djecu. Važno je za vas i za vaše dijete da razumijete pravne aspekte neanonimnih donacija. Ako vam je potrebno više informacija o ovoj temi, uvijek nam se možete obratiti za savjet!
Ovaj tekst dio je serije "Tvoj vodič do plodnosti", izrađene u sklopu Erasmus+ projekta Zajedno za plodnost / Together for Fertility. Projekt je proveden uz podršku Agencije za mobilnost i programe EU.
Izjava o odricanju od odgovornosti: Ovaj sadržaj izražava isključivo stajalište njegovih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.